شناسهٔ خبر: 63988441 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

خولک های سیستان به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شد

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان وبلوچستان گفت: حصیرهای سنتی «خولک» که توسط بومیان منطقه سیستان بافته می‌شود، به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شد. سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سیستان وبلوچستان گفت: حصیرهای سنتی «خولک» که توسط بومیان منطقه سیستان بافته می‌شود، به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شد.

صاحب‌خبر -

به گزارش برنا؛ محمدهادی طهرانی مقدم پیش از ظهر دوشنبه در جمع اصحاب رسانه، افزود: حصیر بافی، یکی از صنایع دستی اصیل مردم سیستان است که از دیرباز به این هنر مشغول بوده اند و اشتغال زایی خوبی نیز برای مردم داشته اما طی سال‌های اخیر به دلیل خشکسالی‌های تالاب هامون فعالان این حوزه را قدری با چالش مواجه کرده است.

وی تاکید کرد: علیرغم مشکلات موجود، باز هم حصیربافی هایی که هنر دست مردم سیستان است و به زبان محلی به آن «خولک» گفته می‌شود در حال حاضر به کشورهای حوزه خلیج فارس صادر می‌شود و مشتریان خاص خود را نیز دارد و از آن برای تزئین درب و پنجره ورودی ساختمان‌ها استفاده می‌شود که زیبایی چشم نوازی دارد.

به گفته طهرانی مقدم، این هنر بیشتر در روستاهای نزدیک به دریاچه و تالاب هامون و کوه خواجه رونق داشته و نمونه بارزی از کار گروهی و خانوادگی است و تلاش می‌کنیم تا حمایت‌های لازم از فعالان این عرصه انجام شود.

نظر شما