شناسهٔ خبر: 41098651 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: حوزه | لینک خبر

آیت الله اعرافی در خطبه های نماز جمعه:

نامه نگاری های غیرمنصفانه را تحمل نمی کنیم

حوزه/ امام جمعه قم گفت: ما حق نقد و انتقاد را قبول داریم، اما تحریک جامعه در شرایط سخت و مشکل دار را غیرقابل قبول می دانیم، تحریک جامعه به سمت خلاف های دیگران و نسبت دادن آن به مقامات عالی را نادرست می دانیم، سازوکارهای قانونی مشخص است و باید از آن مسیر به دنبال حل مسائل باشیم.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار خبرگزاری حوزه، آیت الله علیرضا اعرافی ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه قم که در مصلی قدس این شهر برگزار شد،با تبریک سالروز ولادت امام هشتم(ع) عنوان کرد: ۳ هزار و ۳۰۰ حدیث و مناظره و احتجاج برای ما ثبت و ضبط شده که یک گنجینه بزرگ برای بشریت است.

وی افزود: ورود عالمانه امام رضا(ع) به مباحث علمی یک فصل درخشان در حکمت عالم اسلام به شمار می آید، در آن مقطع جهان اسلام با بیرون خود ارتباطات فکری بیشتر برقرار کرده بود و امام رضا(ع) در چنین میدان پرجدلی به دفاع از حکمت اسلامی پرداختند.

امام جمعه قم، سیره الهی امام رضا(ع) را خیره کننده دانست و گفت: یکی از یاران آن حضرت می گوید، من عابدتر و زاهدتر و باخداتر از امام رضا(ع) ندیدم.

آیت الله اعرافی با اشاره به سیره و روابط اجتماعی امام رضا(ع) تاکید کرد: امام رضا(ع) بسیار صدقه می داد و از تکبر دور بود و با نیازمندان همدل و همنشین و همراه بود، مهمان نواز بود و سخاوتش خیره کننده بود و حوائج دیگران را برآورده می ساختند.

وی ادامه داد: ائمه هدی (ع)علی رغم همه فراز و فرودهای تاریخی، هیچ گاه از ادعای خلافت حقیقی و حاکمیت اسلامی عقب ننشستند؛ هیچ گاه ائمه ما از مبارزه با ظلم و ستم عقب پا عقب نکشیده و از فراگیری عدالت در جامعه عقب ننشستند.

مدیر حوزه های علمیه در خطبه دوم نماز جمعه،قصه کرونا را بیدارباشی برای بشر دانست و یادآور شد: بشر در این واقعه دانست که دست خداوند بر همه اراده ها برتری دارد.

آیت الله اعرافی بیان کرد: عمر، مسئولیت، جوانی، سلامت و امکانات ما در معرض خطر بوده و روزی تمام این ها فانی خواهد شد، باید از این وقایع درس بگیریم.

وی اضافه کرد: تمام ارکان های استان از استانداری تا دانشگاه علوم پزشکی در حادثه کرونا حضور موثر داشتند، اما مردم و طلابی که بی مزد و مواجب در مواسات مومنانه شرکت کردند، فداکاری بزرگی انجام دادند.

مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: خطر کرونا تمام نشده و وظیفه همه ما همبستگی و رعایت شیوه نامه های بهداشتی و درمانی است.

آیت الله اعرافی ابراز کرد: در کنار رعایت شیوه نامه های بهداشتی، باید چرخ صنعت بچرخد، چرا که مردم در سختی های معیشتی هستند.

وی افزود: ما در قصه کرونا الگوی مقاومت و تاب آوری را با منطق مترقی و روشن نشان دادیم، مجلس ما باید راه های کاهش فشار اقتصادی بر مردم را پیدا و مدنظر قرار دهند.

امام جمعه قم گفت: اشغال گری، جنگ افروزی و کشتار مردم در بیش از صد جنگ، غارتگری و استعمار نو، یکجانبه گرایی و نادیده گرفتن دیگران، توسعه سلاح های کشتار جمعی، عهدشکنی، حمایت از مستبدان و قدرت های استبدادی در سراسر عالم، حمایت از تروریسم، ترویج فرهنگ مادی گرایی، تخریب فرهنگ بشری در عالم، تخریب محیط زیست و بی اعتنایی به مستضعفان عالم از مرام غیرانسانی آمریکایی هاست.

آیت الله اعرافی با اشاره به ناکامی های اخیر آمریکا تاکید کرد: آمریکایی ها اخیرا در عین الاسد سیلی محکمی از ما خوردند، پیچیده ترین سیستم های آن ها ساقط شد، در صحنه دریا از ما شکست خوردند، در شورای امنیت شکست خوردند و در کرونا مدیریت ضعیفی داشتند، تبعیض نژادی نیز مانند طوفانی وزیدن گرفت و آشوب های بزرگ را ایجاد کرد.

وی ادامه داد: برای ما فرقی نمی کند که چه رئیس جمهوری در آمریکا بر سر کار می آید، برای ما مهم این است که محور مقاومت تقویت شود، تحریم ها شکسته می شود، این ملت بزرگ در برابر تحریم ها مقاومت می کند، مردم از دولت مطالبه دارد، اما در برابر آمریکا و دشمنان کوتاه نخواهد آمد.

مدیر حوزه های علمیه در بخشی از سخنان خود به نامه نگاری های تحریک آمیز برخی ها به مسئولان ارشد نظام اشاره کرد و یادآور شد: ما حق نقد و انتقاد را قبول داریم، اما تحریک جامعه در شرایط سخت و مشکل دار را غیرقابل قبول می دانیم، تحریک جامعه به سمت خلاف های دیگران و نسبت دادن آن به مقامات عالی را نادرست می دانیم، سازوکارهای قانونی مشخص است و باید از آن مسیر به دنبال حل مسائل باشیم.

آیت الله اعرافی بیان کرد: دفع فتنه داعش، پیشرفت علم و فناوری و بسیاری از امتیازات بزرگ را مدیون تدابیر رهبر انقلاب هستیم.

وی اضافه کرد: ما می دانیم که کسانی با نام امام راحل از آرمان های ایشان عقب نشستند، امروز مفسر این آرمان ها و پرچمدار این حقایق رهبر معظم انقلاب است، اینکه کسانی با حرف های ناصواب جفاکاری کنند، برای ما قابل قبول نیست.

نظر شما