شناسهٔ خبر: 40307764 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه سیاست‌روز | لینک خبر

نخستین نفتکش حامل بنزین ایران به ونزوئلا رسید

آمریکا هیچ غلطی نتوانست بکند!

صاحب‌خبر -

نفکش‌های جمهوری اسلامی ایران یکی پس از دیگری در بندرهای جمهوری ونزوئلا پهلو می‌گیرند و این در حالی است که آمریکایی‌ها تهدید کرده بودند مانع ورود این نفتکش‌ها که حامل سوخت برای ونزوئلا است خواهند شد.
از زمانی که نفتکش‌های ایران به سوی ونزوئلا حرکت کردند مقامات رژیم آمریکا تهدیدات خود را آغاز کردند حتی ترامپ به نیروی دریایی ارتش آمریکا دستور داد تا مانع ورود نفکش‌های ایران به ونزوئلا شوند،‌اما ایستادگی و هشدار مقامات کشورمان علیه تهدید آمریکایی‌ها باعث شد تا آنها دست از پا خطا نکنند و در واقع بار دیگر این سخن حضرت اما (ره) که گفته بود آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند، اتفاق افتاد و آمریکا هیچ غلطی نتوانست بکند!
اگر ایران اندکی در مقابل تهدیدات مقامات آمریکایی کوتاه آمده بود یا از خود ضعف نشان داده بود این فرصت برای نیروی دریایی آمریکا در منطقه کارائیب آماده می‌شد تا دست به توقیف نفتکش‌های ایرانی بزند اما هشدارهای جدی مقامات سیاسی و نظامی جمهوری اسلامی ایران به آمریکا آنها را مجبور به عقب نشینی کرد.
نفتکش‌های ایران که حامل سوخت به کشور ونزوئلا است در پی ایجاد شرایط بحرانی در این کشور اقدام به ارسال بنزین به کاراکاس کردند که این تصمیم از سوی مقامات کشورمان گرفته شد،‌ ونزوئلا در قابل نفتکش‌های حامل سوخت بهای آن را می‌پردازد،‌ این کشور اکنون تحت شدیدترین تحریم‌های آمریکا است و با وجودی که ونزوئلا دارای بزرگترین منابع نفتی جهان است،‌اما به خاطر تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه این کشور قادر به تولید بنزین نیست.
ونزئلا زمانی که ایران با مشکل تأمین بنزین روبرو بود یکی از کشورهای تأمین کننده سوخت برای ایران بود و اکنون که این کشور با چنین مشکلی روبرو شده طبیعی است که جمهوری اسلامی باید به کمک کشور دوست و همپیمان خود بشتابد.
نخستین نفتکش ایرانی به نام «فورچون» حامل محموله بنزین ایران برای ونزوئلا در مقصد نهایی خود در بندر «ال پالیتو» در شمال این کشور پهلو گرفت. این نفتکش حامل نخستین محموله بنزین از ۵ محموله‌ای است که قرار است از ایران به دست ونزوئلا برسد.
نیروی دریایی ارتش ونزوئلا این کشتی نفتکش را اسکورت کرد تا برای آن از سوی آمریکایی‌ها مشکلی پیش نیاید.
«نیکلاس مادورو» رئیس جمهور ونزوئلا در حساب توئیتری خود با تشکر از ایران برای ارسال بنزین به این کشور با انتشار تصاویری از کشتی ایرانی حامل بنزین، نوشت: «پایان ماه رمضان برای ما ورود کشتی Fortune را به ارمغان آورد؛ نشانه‌ای از همبستگی میان مردم جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا. در جایی که کشورهای امپریالیستی میخواهند با زور احکام خود را تحمیل کنند، فقط برادری میتواند مردمان آزاد را نجات دهد. متشکرم ایران.» وی همچنین از ملت ایران به خاطر همبستگی با مردم ونزوئلا، پشتیبانی از کاراکاس و شجاعت در تصمیم گیری قدردانی کرد.
رئیس جمهور ونزوئلا با اشاره به ورود اولین کشتی حامل سوخت ایران به این کشور ضمن تشکر از مردم ایران تاکید کرد که تهران و کاراکاس حق دارند آزادانه تجارت کنند.
نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا تاکید کرد که تهران و کاراکاس حق دارند که آزادانه تجارت کنند.
وی در دیدار با اعضای کمیته ریاست جمهوری ونزوئلا در مبارزه با ویروس کرونا گفت: ایران و ونزوئلا صلح می‌خواهند و ما حق داریم که در دریاهای آزاد تجارت آزادانه داشته باشیم.
در همین زمینه حجت الله سلطانی سفیر جمهوری اسلامی ایران در کاراکاس پس از ورود اولین نفتکش حامل بنزین ایران به ونزوئلا در صفحه توئیترش با انتشار کاریکاتوری از ترامپ نوشت: «خدا را شکر که ترامپ و مشاورانش بالاخره متوجه شدند اگر به قواعد و مقررات بین‌المللی احترام گذاشته و تصمیمات منطقی و عاقلانه بگیرند، نه خودشان و نه سربازانشان دچار ضربه ملایم مغزی نخواهند شد!»
وی افزود: «امیدوارم اینگونه تصمیمات منطقی و احترام به حقوق ملت‌ها از جمله ایران و ونزوئلا ادامه یابد.»
رامین مهمانپرست سفیر سابق ایران در لهستان نیز در این باره گفت: آمریکای لاتین با ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند منافع ما را به خوبی تامین کند و باید با قدرت در سیاست خارجی دنبال روابط اقتصادی گسترده با این منطقه باشیم. وی درباره رسیدن نفتکش‌های ایران به ونزوئلا، گفت: اینکه نفتکش‌های ما با پرچم جمهوری اسلامی ایران محموله‌ها را به ونزوئلا رسانده‌اند نشان دهنده اقتدار کشور و محدود بودن اقدامات نیروهای آمریکایی و تهدیدات آنهاست. وی افزود: ایران با این اقدامی که انجام داد بار دیگر به افکار عمومی دنیا نشان داد که کشورهای مستقل می‌توانند بر اساس حقوق خود و بدون توجه به تهدیدات کشورهای زورگو مثل آمریکا از منافع خود دفاع کنند و مبادلات تجاری خود را بر اساس منافع ملی در دستور کار قرار دهند. یک روزنامه فرامنطقه‌ای نیز در مقاله‌ای نوشت، ورود نفت‌کش‌های ایرانی به سواحل ونزوئلا سیلی محکم به رئیس‌جمهور آمریکا و استکبار آمریکایی است و مقدمه فروپاشی سیاست تحریم‌ها و محاصره‌های واشنگتن علیه کشورها را کلید زد.
روزنامه فرامنطقه‌ای «رای الیوم» نوشت: نمی‌دانیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، که اخبار ورود نخستین نفت‌کش ایرانی به یکی از بنادر ونزوئلا را دنبال می‌کند، چه حسی دارد. ورود این نفت‎کش چالشی شدید علیه تهدیدات ترامپ و نیز شکستن محاصره ظالمانه و گرسنه نگه‌داشتن ونزوئلا محسوب می‌شود. ولی ما به خوبی می‌دانیم که ورود نفت‌کش به ترامپ حس شکست و تحقیرآمیزی دست داده است؛ چرا که تهدیدهای او از جمله توقیف این کشتی، ترساندن ایران و مانع شدن در برابر همبستگی این کشور با ملت دوست ونزوئلا و نیز ایستادن ایران در کنار ونزوئلا و رئیس‌جمهور شجاع و منتخب این کشور و نیز شکستن محاصره آمریکا و فراهم کردن نیازهای سوختی ونزوئلا، شکست خورده است. ۴ نفت‌کش ایرانی دیگر نیز در راه است.
رئیس‌جمهور متکبر یعنی دونالد ترامپ به خوبی می‌داند که "حسن روحانی" رئیس‌جمهوری ایران زمانی‌که به دولت آمریکا درباره تلاش‌های آن برای رهگیری کشتی‌های ایرانی یا ایجاد هرگونه مزاحمت برای آنها هشدار داد، شفاف بود؛ چرا که پاسخ ایران تکان‌دهنده خواهد بود نه در ونزوئلا و دریای کارائیب بلکه در خلیج‌فارس، که صدها کشتی آمریکایی در آنجا حضور دارند.
سیاست تحریم آمریکا علیه ونزوئلا، ایران و سوریه با شکست مواجه شده است و به زودی این شکست را درخصوص تحریم‌های علیه چین و روسیه شاهد خواهیم شد؛ چرا که این سیاستی است که قلدری و زورگویی این استکبار را نشان می‌دهد ولی در حال حاضر کارآیی خود را از دست داده و جهانیان یک‌صدا علیه آن شده‌اند که در سایه چنین وضعیتی، ضربه‌هایی قوی و دردناک به هیبت و اعتبار آمریکا وارد می‌شود و نفرت بیشتر ملت‌های جهان از آن عمیق‌تر شده است؛ زیرا تحریم‌ها غیرقانونی و نقض قوانین بین‌المللی قلمداد می‌شوند.
این ابراز حمایت و همبستگی ایرانِ شجاع با دوست و همپیمان ونزوئلایی‌اش موید این واقعیت است که برخی کشورها هستند که از تهدیدهای آمریکایی نمی‌هراسند و برای دفاع از دوستان، همپیمانان و کرامت‌شان آماده رویارویی نظامی نیز هستند.

نظر شما