شناسهٔ خبر: 32347476 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: شبستان | لینک خبر

برای شرکت در نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و بلغارستان

وزیر راه در بلغارستان/ایجاد سرفصل‌های جدید و توافقات برای توسعه همکاری‌ها

وزیر راه و شهرسازی که عصر امروز برای شرکت در نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و بلغارستان راهی صوفیه شد قرار است ضمن پیگیری مصوبات نشیت قبل، موانع موجود بر راه توسعه روابط را بررسی کند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری شبستان، «محمد اسلامی»، وزیر راه و شهرسازی عصر امروز (چهارشنبه 28 فروردین) برای شرکت در نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و بلغارستان، عازم صوفیا، پایتخت این کشور اروپایی شد.

 

بنابراین گزارش وزیر راه و شهرسازی با شرکت در نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و بلغارستان عملکرد دو کشور در حوزه مصوبات گذشته را بررسی، موانع پیشبرد این مصوبات را احصا و برای برطرف کردن موانع و شدت دادن و شتاب دادن به روند توسعه همکاری‌ها تصمیمات لازم را اتخاذ می‌کند. این کمیسیون بعد از ۳ سال از در کشور بلغارستان برگزار می‌شود که از دیگر اهداف برگزاری آن ایجاد سرفصل‌های جدید و توافقات برای توسعه همکاری‌ها میان ایران و بلغارستان است که در قالب امضا و مبادله چند موافقت‌نامه بین وزارتخانه‌های مختلف و دستگاه‌ها پیگیری می شود.

 

وزیر راه و شهرسازی در حاشیه شرکت در این نشست با مقامات ارشد کشور بلغارستان دیدار و گفتگو می کند و در این ملاقات‌ها برای توسعه تعاملات و ارتقای سطح روابط تبادل نظر صورت می گیرد.

 

این گزارش می افزاید: برای هماهنگی روابط میان ایران و سایر کشورهای طرف تجاری با کشورمان کمیسیون های همکاری اقتصادی تشکیل شده‌اند و هر وزارتخانه مسئول مدیریت کمیسیون مشترک ایران و چند کشور است. کمیسیون‌های مشترک هماهنگ‌کننده، تسهیل کننده و تسریع کننده پیشبرد برنامه همکاری‌ها هستند و توافقات میان دو کشور را دبیرخانه دائمی همکاری‌های دو کشور در کمیسیون مشترک دنبال می کند و مسئولیت برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و بلغارستان بر عهده وزارت راه و شهرسازی است.

 

بنابراین گزارش، نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و بلغارستان امضای چندین سند شامل یادداشت تفاهم نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی، علمی، فرهنگی و هنری، یادداشت تفاهم همکاری‌های اقتصادی، یادداشت تفاهم همکاری‌های اتاق‌های بازرگانی دو کشور، یادداشت تفاهم همکاری‌های تایید صلاحیت (استاندارد)، یادداشت تفاهم همکاری‌های هواشناسی، یادداشت تفاهم توسعه بنادر و همکاری‌های دریایی و یادداشت تفاهم همکاری‌های پستی در دستور کار هیئت‌های ایرانی، از جمله هیئت وزارت راه و شهرسازی قرار دارد.

 

یادآور می شود: نوزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و بلغارستان از ۲۷ فروردین ۹۸ با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف اقتصادی، تجاری، بازرگانی، بانک و انرژی، کشاورزی، بهداشتی و فرهنگی به ریاست شهرام آدم‌نژاد، معاون حمل‌ ون قل وزارت راه و شهرسازی در صوفیا، پایتخت بلغارستان آغاز به کار کرد. به موازات این کمیسیون، نشست مشترک حمل‌ونقل جاده‌ای جمهوری اسلامی ایران و بلغارستان نیز برگزار می‌شود.

 

نشست اصلی کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و بلغارستان از امروز، ۲۸ فروردین به طور رسمی آغاز به کار کرده و تا ۳۰ فروردین ادامه دارد. ریاست این نشست را محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی و همتای بلغار وی بر عهده خواهند داشت.هیاتی از بخش خصوصی نیز به ریاست حسین سلاح‌ورزی، نایب رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این کمیسیون، هیات دولتی ایران را همراهی می‌کند./

نظر شما