شناسهٔ خبر: 29315799 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

مدیرعامل سایپا در پاسخ به ایرنا:

مسئولان نسبت به قیمت‌گذاری عادلانه خودرو اقدام کنند

تهران- ایرنا- مدیرعامل سایپا خواستار تصمیم گیری مسئولان برای قیمت‌گذاری عادلانه خودرو شد و گفت: تصمیم گیری سریع تر از بروز خسارات بیشتر به صنعت خودروسازی جلوگیری خواهد کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار اقتصادی، «محمدرضا سروش» روز دوشنبه در آیین افتتاح سیزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات لوازم و مجموعه های خودرو در محل دائمی نمایشگاه بین المللی تهران، افزود: اکنون قیمت تمام شده محصولات این گروه بیش از قیمت فروش خودروها در کارخانه است که یک مدل غیرمتعارف در یک بنگاه اقتصادی به شمار می رود.
به گفته این مقام مسئول، به این ترتیب نقدینگی و سرمایه در گردش گروه سایپا هر روز کاهش یافته و تداوم این روند آن را به شرایط بدی خواهد رساند.
وی گفت: تصمیم‌گیران قیمتی اکنون بررسی‌های داشته و پیشنهاداتی ارائه داده اند؛ اما قیمت گذاری خودرو از کنترل خودروسازان خارج شده است.
سروش بیان داشت: به دلیل تاخیر ایجاد شده خسارت سنگینی به همه خودروسازان وارد شده و به همین دلیل از مسئولان امر انتظار می رود هر چه سریعتر در این خصوص تصمیم‌گیری کنند.
وی ادامه داد: یکی از متغیرهای اصلی در اقتصاد کشور نرخ ارز است که وقتی تغییر می کند، بر قیمت سایر محصولات اثر می گذارد.
به گفته این مسئول، بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت تمام شده محصولات گروه سایپا به طور عمده بالاتر از قیمت فروش آنهاست و با توجه به اینکه نرخ ارز بیش از سه برابر شده، سرمایه در گردش شرکت دچار چالش جدی شده و کاهش یافته است.
مدیرعامل سایپا تاکید کرد: این روند به تدریج در فعالیت های شرکت در حوزه تولید و تامین قطعات اثر گذاشته است اما با این وجود سعی کردیم حتی الامکان با حفظ چرخه تولید همکاری با زنجیره تامین خود داشته و پرداخت هایی به آنها داشته باشیم.
وی گفت: به دلیل محدودیت سرمایه در گردش ناگزیر بخشی از مطالبات قطعه ‌سازان با تاخیر پرداخت می‌شود.

** خروج رنو و مشکل عمل به تعهدات
سروش در ادامه بیان داشت: به دلیل خروج شرکت رنو از کشور، برخی از تعهدات ما به مشتریان مازاد مانده که باید به شکلی پاسخگوی آنها باشیم.
وی گفت: به این منظور گزینه‌های مختلفی برای مشتریان پیش‌بینی شده که بخشی از آن با خودروهای موجود و قابل تولید، پوشش داده خواهد شد.
مدیرعامل سایپا خواستار همکاری مشتریان و درک آنها از شرایط پیش آمده برای خودروسازان شد و اظهار داشت: با توجه به محدودیت های بین المللی که برای کشور به وجود آمده، انتظار می رود تعداد خودروهای مازاد بر قطعات منفصله موجود را بتوانیم با خودروهای جایگزین حل و فصل کنیم.
مدیرعامل سایپا اضافه کرد: بر این اساس پیشنهادها و راه‌های متعددی برای مشتریان داریم که می‌توانند با توجه به علاقه مندی خود به انتخاب یکی از گزینه‌ها مبادرت کنند.

** قطع همکاری مالی و پولی بانک های چینی
وی در پاسخ به ایرنا در خصوص قطع ارتباط بانک های چینی با این گروه خودروسازی خاطرنشان کرد: در محیط حقوقی سایپا تغییراتی ایجاد شده و باید قابلیت تطبیق با محیط حقوقی جدید را داشته باشیم.
سروش بیان داشت: این تحولات در شیوه تامین و قیمت قطعات موثر است، اما همکاران ما متعهدند تا با حداکثر تلاش به تعهداتی که به مشتریان داریم در حد وسع پاسخگو باشند.
مدیرعامل سایپا همچنین در پاسخ به ایرنا درخصوص پیش فروش های جدید، خاطرنشان کرد: این پیش فروش ها بر اساس محصولاتی که قابل عرضه و تولید هستند و امکان تولید آنها وجود دارد انجام شده است.
سروش تاکید کرد: در برنامه های پیش فروش، روی خودروهایی که میزان داخلی سازی آنها بالا است به ویژه 2 محصول از خانواده پراید و تیبا که نیاز به قطعات خارجی کمتری دارند، تمرکز شده است.
وی تصریح کرد: سایپا کمتر از 30 هزار دستگاه خودرو در کف کارخانه مانده دارد که با توجه به محدودیت های بین المللی ایجاد شده با کسری قطعه مواجه هستند.

** فرجام خودروی کوییک
وی همچنین در خصوص تولید خودروی کوییک که از آن به عنوان محصول 100 درصد ایرانی نام برده می شود، اظهار داشت: این خودرو طراحی داخلی بوده و به عنوان پلتفرم داخلی شناخته می شود و جزو افتخارات صنعت خودروسازی کشور است.
مدیرعامل سایپا ادامه داد: در تعاملاتی که برای تامین قطعات خارجی داریم، قطعات و مجموعه های با کیفیت و قیمت مطلوب را تهیه و تامین می‌کنیم.
سروش بیان داشت: هیچ شرکت خودروسازی در سطح جهان پیدا نمی‌کنید که 100 درصد قطعات و مجموعه های خود را در داخل تامین کند و سایپا نیز از این قاعده خارج نیست و برای تامین بخشی از قطعات و مجموعه های خود به دلیل قیمت و کیفیت مناسب ناگزیر از همکاری با شرکای خارجی است.
وی تاکید کرد: خودروی کوییک طراحی همکاران ما در مجموعه سایپا و متعلق به این گروه خودروسازی است اما 100درصد قطعات آن داخلی نیست.
به گزارش ایرنا، سیزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات، لوازم و مجموعه های خودرو تهران از 21 تا 24 آبان ماه با حضور 510 شرکت داخلی و 190 شرکت خارجی از 11 کشور در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برپاست.
کشورهای فرانسه، یونان، ترکیه، چین، تایوان، کره جنوبی، هند، ایتالیا، لهستان، مالزی و رومانی در این نمایشگاه حضور دارند.
اقتصام** 3065**9132*2025

نظر شما