شناسهٔ خبر: 67361224 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

از اظهارات تبلیغاتی نامزدهای انتخابات چه خبر؟/ارزیابی مناظره چهارم و پنجم

مژگان رساپور

۲ روز مانده به برگزاری انتخابات زودهنگام چهاردهمین دوره ریاست جمهوری اخبار مربوط به کاندیداها و آخرین اظهارات‌شان را می‌توانید در این گزارش مرور کنید.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایسنا، دوشنبه شب- چهارم تیر ۱۴۰۳ چهارمین مناظره ۶ کاندیدای انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری با محوریت سیاسی و با عنوان «ایران در جهان امروز»  و همچنین ظهر سه شنبه-پنجم تیر ۱۴۰۳ مناظره پنجم با موضوع با موضوع «کارآمدسازی دولت» در ساختمان شیشه‌ای صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در پایان چهارمین مناظره ۶ کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری،‌ هر کدام از نامزدها نظر خود را درباره این مناظره مطرح کردند.

* محمد باقر قالیباف پس از شرکت در چهارمین مناظره با پنج کاندیدای دیگر این انتخابات با اشاره به اینکه  امشب بحث در حوزه سیاست خارجی بود، افزود: سیاست خارجی ادامه سیاست داخلی و بالعکس است و رفع تحریم و خنثی سازی تحریم دو موضوع مهم برای مردم است.

وی با یادآوری اینکه طرف ما در موضوع هسته ای، آمریکا است که در تاریخ قبل و بعد از انقلاب به دنیا نشان داده که در عملکرد و گفتارش صادق نیست، گفت: معتقدیم که باید طبق اقدام «پا یا پای» عمل کنیم. مصمم به دنبال کردن این مسیر با اولویت در حوزه سیاست خارجی هستم، البته مهمتر از آن استفاده از توان داخلی کشور است تا اجازه کوچک تر شدن سفره مردم به خصوص برای افراد حقوق بگیر ثابت را ندهیم.

* امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی بعد از اتمام چهارمین مناظره تلویزیونی ۶ نامزد انتخابات که با  موضوع سیاسی برگزار شد، با بیان اینکه دولت مردم با دیپلماسی عمومی و گفتگوی ملل شکل گرفته است، گفت: ابتدا دولت باید با مردم خود به خوبی گفتگو کند و این گفتگو تبدیل به گفتگوی بین مردم با کشورهای همسایه شود. در بنیاد شهید این کار را تحت سیاست ایثار و شهادت انجام دادیم و این برنامه ابتدا جنبه فرهنگی و سپس اقتصادی پیدا کرد.

این کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: باید بخش های خصوصی و تعاونی کشور با کشورهای منطقه، شرکت های منطقه‌ای به صورت ملت یکپارچه تشکیل دهند؛ اینگونه نیاز کشورهای منطقه را برطرف میکنیم و آنان نیز برنامه های ما را برطرف میکنند.

* علیرضا زاکانی هنگام خروج از سازمان صدا و سیما، گفت: مردم عزیز مناظره چهارم هم پایان یافت و معلوم شد دوستان عزیزی که دارای کارنامه و پیشنه‌ای هستند، از آن دفاع می‌کنند و دارای برنامه‌ای هستند که مبتنی بر تحول بزرگی برای منزلت‌یابی ایران اسلامی در سطح منطقه و جهان هستند. که با قدرت و انسجام و با ایجاد شراکت مردم در ثروت داخلی، رقم می‌خورد.

وی ادامه داد: جز از این مسیر به قله‌های افتخار راهی نیست. برنامه هایم را ارائه کردم و امید دارم هشتم تیر پای صندوق رای حاضر شوید. حضور پای صندوق‌های رای، رای به شهدای پرواز اردیبهشت و مکتب امام (ره) و همپیمانی برای ساختن ایران است. 

* همچنین سعید جلیلی در جمع خبرنگاران حاضر در محل برگزاری مناظره، گفت که امشب بحث‌های خیلی خوبی درباره استفاده حداکثری از فرصت‌های سیاست خارجی مطرح شد. برای این موضوع برنامه‌های مفصل و جدی داریم تا سیاست خارجی در زندگی، امنیت، حقوق و منافع مردم خود را نشان دهد. سیاست خارجی یکی از بسترهای مهم تامین معیشت مردم است تا مردم اشتغال، درآمد و ارزآوری بیشتری در سایه امنیت و عزت بدست آورند.

وی تصریح کرد: امروز کشور در موقعیت کم نظیر تاریخی به لحاظ استفاده از فرصت‌های سیاست خارجی است که فهم این موضوع و برنامه ریزی برای استفاده از آن اهمیت دارد.

حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی نیز در ارزیابی خود از مناظره چهارم با بیان اینکه امشب مناظره خوبی بود و حس مناظره در این گفت‌وگوها ایجاد و بحث‌ها جدی‌تر شد.، افزود: به‌ویژه که گفتیم مسائل خارجی امتداد مسائل داخلی است و تا آن مسائل داخلی را حل نکنیم، تفاهم ملی ایجاد نکنیم و دل مردم را راضی نکنیم، همبستگی ملی را تشویق و تقویت نکنیم در سیاست خارجی هم موفقیت چندانی نخواهیم داشت. 

این کاندید ریاست جمهوری ادامه داد: ظرف ۳ تا ۴ روز آینده مردم باید مقداری از قضاوت و داوری قبلی فاصله گیرند و بحث‌ها را جدی‌تر تعقیب کنند. امیدوارم آنچه که خیر و صلاح است با تمرکز بر توانایی افراد، سوابق آنان و نوع نگاه و رویکرد آنان به مسائل داخلی و خارجی و جدای از فشارها و تشویق‌ها و رنگ‌ و روها، پیش روند تا پشیمان نشوند.

* در پایان چهارمین مناظره تلویزیونی ۶ نامزد انتخابات که با موضوع سیاسی و با عنوان «ایران در جهان امروز» برگزار شد، مسعود پزشکیان با بیان اینکه مناظره خیلی جدی بود، اظهار کرد: آنچه نگاه‌مان بوده و هست این است که باید حتماً در داخل موضوع وحدت و انسجام را حل کنیم و با این نوع گفت‌گوها، دعوا کردن‌ها و همدیگر را محکوم کردن‌ها نخواهیم توانست مشکل را حل کنیم.

وی افزود: من در مناظره از حضرت علی(ع) برای نامزدها گفتم و گفتم که ایشان فرمودند بروید در خانه‌های خود قایم شوید و اول مشکلاتتان را حل کنید و بعد ببینید آیا می‌توانید کاری کنید؛ در نتیجه راه حل اصلی حل مشکلات کشور در گام اول ایجاد وحدت و انسجام در داخل و در دست برداشتن از تهمت زدن به همدیگر است و قدم دوم این است که ارتباطات و مشکلات خودمان را با دنیای خارج حل کنیم؛ این حل مشکل نیز با رعایت توصیه مقام معظم رهبری مبنی بر عزت حکمت و مصلحت، طبیعتاً از همسایگان شروع می‌شود و سپس با دنیایی که با آن زندگی می‌کنیم.

از اظهارات تبلیغاتی نامزدهای انتخابات چه خبر؟/ارزیابی مناظره سیاسی

***

 همچنین در پایان پنجمین و آخرین مناظره ۶ کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری،‌ هر کدام از نامزدها نظر خود را درباره این مناظره مطرح کردند.

*‌ محمدباقر قالیباف بعد از اتمام مناظره پنجم با موضوع «کارآمدسازی دولت» با دعوت مردم برای مشارکت در انتخابات گفت: مشارکت در انتخابات، امنیت و اقتدار ملی و عزت کشور است؛ امروز هر رای در صندوق همچون رزمنده‌ای است که در دوران دفاع مقدس از کیان ایران عزیز دفاع می‌کرد.

وی افزود: امیدوارم مردم روز جمعه در انتخابات حضور باشکوه داشته و با انتخاب خوب، آینده پرشکوهی برای فرزندان و ایران عزیز رقم زنند تا همچنان که دنیا حسرت کشور ما را در حوزه دفاعی و امنیتی می خورد، در عرصه اقتصادی و پیشرفت نیز این گونه قدم برداریم.

*‌ علیرضا زاکانی پس از آخرین مناظره تلویزیونی در هنگام خروج از صدا و سیما، گفت: توفیق حضور در مناظرات را پیدا کردم. این مردم هستند که نصابی از مشارکت را ایجاد می‌کنند که تقویت نظام اسلامی است. از مردم و صدا و سیما که صبورانه سخنان ما را شنیدند تشکر می‌کنم. 

این نامزد چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری گفت: همه ما کارنامه، برنامه‌ و اعتقاداتی داریم که توجه به اینها می‌تواند راهگشا باشد. از مردم تشکر می‌کنم و امیدوارم آینده بهتری را همه باهم تجربه کنیم.

* حجت‌الاسلام مصطفی پورمحمدی هنگام خروج از صدا و سیما، با ارائه ارزیابی خود از این مناظره، اظهار کرد: مناظرات خوبی برگزار شد و مردم در حال و هوای دیدگاههای جدی‌تر و عمیق‌تر ما قرار گرفتند اما هنوز هم حرف‌های کلی و شعاری کم نیست. برخی دوستان برای اثبات خود و ادعاها و شعارهای خود مدام گذشته را نقد کردند و سیاه‌نمایی کردند. این کشور با همه مشکلات در وضع خوبی به سر می‌برد اما نه به این معنا که مردم مشکل و سختی و گرفتاری ندارند و وضع اقتصاد خوب است بلکه به این معنا که کشور در حال اداره شدن است و فروپاشی و فلج‌شدن متوقف شده است.

وی یادآور شد: بی‌انصافی خوب نیست، انصاف همه‌جا خوب است. مردم هم از انسان‌های منصف و صادق سپاسگزار هستند. امیدوارم شاهد مشارکت بالا که رهبری هم بر آن تاکید دارند و راه نجات و توسعه کشور است محقق شود و بهترین انتخاب را همه باهم انجام دهیم.

*‌ سعید جلیلی نامزد در پایان آخرین مناظره انتخاباتی که با موضوع دولت کارآمد برگزار شد، از همه مردم خواست در این انتخاب بزرگ شرکت کنند و ادامه داد: دو نگاه وجود دارد. یک نگاه می تواند کشور را به سمت پیشرفت و جهش ببرد و یک نگاه حداقلی برای چند مساله و با نگاه ناامیدی وجود دارد.

این نامزد انتخابات همچنین: از افرادی که فعالیت‌های تبلیغی به نفع وی داشته‌اند، خواست خانه به خانه و سینه به سینه فعالیت خود را ادامه دهند و مردم را اقناع کنند.

* مسعود پزشکیان پس از شرکت در پنجمین مناظره با پنج نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه «امروز تقریباً درباره یکسری از مسائل مربوط به رشد اقتصادی و مشکلات اقتصادی بحث‌هایی داشتیم»، اظهار کرد: تا جایی که من اطلاع دارم مسائل مربوط به ارز، هدر رفت سوخت و همچنین تورم دغدغه همه نامزدها است؛ مشکل معلوم است و راه حل‌ها نیز مشخص است، اما گیر جای دیگر است و گیر اختلافاتی است که معمولاً بین سیاستمداران و مدیران وجود دارد و دعواهایی که در این موارد شکل می‌گیرد.

وی با تاکید بر اینکه عامل تورم و گرانی دولت است و این‌ها ارتباطی به مردم ندارند، گفت: ما می‌توانیم این مشکلات را با همدلی و هماهنگی و استفاده از کارشناسان و خبرگان و افراد با تجربه برطرف نماییم.

* در پایان آخرین مناظره انتخاباتی که با موضوع «کارآمدسازی دولت» برگزار شد، سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه بعد از شهادت شهید رئیسی احساس کردم حضورم در انتخابات الزامی است. اجازه نخواهم داد به عقب برگردیم. تنها عضو دولت سیزدهم شدم که در انتخابات باقی ماندم و از حق شهید رئیسی دفاع کردم.  

وی خاطرنشان کرد: به عنوان عضو دولت سیزدهم بیشتر از همه به نقاط ضعف دولت آشنا هستم. تعهد شخصی به شهید رئیسی دارم تا اجازه تحریف به اقدامات ایشان را ندهم و مسیر ایشان را ادامه دهم. مردم با حضور در صندوق‌های رای با شکوهی زیاد فرد اصلح را انتخاب می‌کنند. اصل حضور مردم است ولو به من رای ندهید اما به «یا علی» شما نیازمندیم.

* اظهارات و سخنان سیزدهمین روز تبلیغات نامزدهای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را می توانید در این لینک مرور کنید.

* هم چنین اخبار مرتبط با ستاد های انتخاباتی کاندیداها را با کلیک بر روی اسامی زیر بخوانید:

مسعود پزشکیان

محمدباقر قالیباف

سعید جلیلی

علیرضا زاکانی

امیرحسین قاضی زاده هاشمی

مصطفی پور محمدی

انتهیا پیام

نظر شما