شناسهٔ خبر: 66251914 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: الف | لینک خبر

چگونه اتو را تمیز کنیم؟

با تمیز کردن اتو می توانید عمر این وسیله برقی را افزایش دهید و از لباس‌های خود بهتر نگه‌داری کنید.

صاحب‌خبر -

اتو یکی از پرکاربردترین وسایل برقی خانگی است که روزانه یا حداکثر هفتگی از آن استفاده می‌شود؛ پس باید به تمیزی آن، مانند بقیه‌ی وسایل منزل اهمیت داد. در این مقاله می‌خواهیم ساده‌ترین روش‌ها برای تمیز کردن اتو را به شما معرفی کنیم. در ادامه در الف همراه ما باشید.

روش اول: استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین

استفاده از ترکیب آب و جوش شیرین، اولین روش پیشنهادی ما برای تمیز کردن اتو است. به‌این‌صورت که باید یک قاشق غذاخوری آب را با دو قاشق غذاخوری جوش شیرین ترکیب کنید. با این کار، ترکیبی آماده می‌کنید که نه خیلی غلیط است و نه خیلی رقیق. در اصل، غلظت این ترکیب باید به اندازه‌ای باشد که از روی سطح پایین نریزد. برای تهیه‌ی این ترکیب، استفاده از آب تصفیه‌شده پیشنهاد می‌شود.

حال اگر فقط قسمت خاصی از سطح زیرین اتوی شما کثیف شده، کافی است این ترکیب را فقط روی آن سطح بکشید؛ در غیر این‌ صورت اگر می‌خواهید کل سطح زیرین را تمیز کنید، می‌توانید ترکیب را به تمامی آن بمالید. برای پخش‌کردن ترکیب روی سطح اتو می‌توانید از دست یا هر وسیله‌ی دیگری استفاده کنید. برای این کار، سخاوتمندانه عمل کنید؛ مخصوصا اگر اتوی شما خیلی کثیف است!

مرحله‌ی بعدی، استفاده از دستمال خیس است. برای این منظور، مطمئن شوید که دستمال‌تان کاملا تمیز باشد. به‌علاوه لازم نیست دستمال خیلی خیس باشد، پس حتما آن را فشار دهید تا آب اضافی‌اش خارج شود و سپس سطح زیرین اتو را کاملا با آن تمیز کنید.

حال که سطح زیرین اتو تمیز شد، زمان استفاده از یک گوش پاک‌کن برای تمیزکردن سوراخ‌های خروج بخار در سطح زیرین اتو رسیده است. برای این کار گوش پاک‌کن را با کمی آب مرطوب و سپس سوراخ‌ها را تمیز کنید. درنظر داشته باشید که اگر میزان کثیفی زیاد باشد، به بیش از یک گوش پاک‌کن نیاز خواهید داشت.

پس از تمیزی این سوراخ‌ها، اگر از قبل آبی در مخزن اتو باقی مانده با بازکردن دریچه‌ی آب و برعکس کردن اتو، آن را خارج کنید. سپس به میزان یک‌سوم کل مخزن، آب تصفیه‌شده در آن بریزید. همچنین می‌توانید به میزان سه‌چهارم لیوان آب و یک چهارم آن، سرکه‌ی سفید را باهم ترکیب کنید و بعد این محلول را داخل مخزن بریزید.

البته اگر می‌خواهید از سرکه استفاده کنید، اول دستور‌العمل اتوی خودتان را بخوانید تا مطمئن شوید که ریختن سرکه داخل مخزن آن مشکلی ندارد. حال اتو را با بالاترین درجه حرارت روشن کنید. از بخار آن استفاده کنید تا سوراخ‌های مربوط به خروج بخار کاملا تمیز شوند.

مرحله‌ی بعدی، اتو کشیدن پارچه‌ای کاملا تمیز به‌مدت چند دقیقه است. برای این منظور از پارچه‌ای استفاده کنید که کثیف‌شدن آن خیلی برای‌تان مهم نباشد چراکه شاید مقداری رسوبات و کثیفی‌های داخل اتو به آن منتقل شوند.

پس از انجام این کار‌ها، اتوی شما کاملا تمیز شده و تنها کافی است تا آن را خاموش کنید و منتظر سردشدنش بمانید. همچنین اگر آب یا محلولی داخل مخزن اتو باقی مانده، آن را تخلیه کنید.

روش دوم: تمیزکردن با محلول نمک و سرکه

استفاده از محلول نمک و سرکه دومین روش تمیز کردن اتو است. برای این منظور دو پیمانه سرکه‌ی سفید و یک پیمانه نمک را ترکیب کنید و روی حرارت ملایم بگذارید. این کار را تا زمانی ادامه بدهید که نمک کاملا حل شود اما سرکه به درجه‌ی جوش نرسد. در حین این کار، بوی بدی در فضا خواهد پیچید اما اگر می‌خواهید اتوی خیلی تمیزی داشته باشید، باید آن را تحمل کنید!

حال اجازه بدهید این محلول کمی سرد شود؛ چراکه شما به یک محلول ولرم نیاز دارید نه داغ. به‌علاوه هنگام برداشتن آن و در تمام مراحل کار، بهتر است از دستکش استفاده کنید تا بوی بد محلول روی دستان شما نماند. در مرحله بعدی، دستمالی را با این محلول خیس کنید و از آن برای تمیزکردن سطح زیرین اتو استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از برس مویی هم استفاده کنید. البته دقت کنید که برس‌های سیمی برای این منظور مناسب نیستند و می‌توانند قسمت زیرین اتوی شما را کاملا خراب کنند.

سپس کافی است سطح زیرین اتو را کاملا با دستمالی دیگر تمیز کنید. برای این منظور می‌توانید دستمال را با سرکه‌ی سفید خالص خیس کنید که باعث می‌شود تمام باقی‌مانده‌های محلول از بین بروند. پس از آن، اتو را روشن کنید و پارچه‌ای قدیمی ولی کثیف را اتو بزنید. این کار باعث می‌شود تمام باقی‌مانده‌های محلول بسوزد و از بین برود.

چگونه اتو را جرم گیری کنیم؟

برای جرم گیری اتو بخار، مخزن آب اتو را به نسبت مساوی، با آب مقطر و سرکه پر کنید. اتو را روشن کنید و بگذارید به سطح بخار برسد. اجازه دهید حداقل ۵ دقیقه اتو گرم شود. دکمه بخار را فشار دهید و به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه نگه دارید.

چگونه کف اتو را تمیز کنیم؟

استفاده از محلول‌های شوینده

برای انجام این کار، سعی کنید محلول‌های صابونی مانند ریکا و آب را با یکدیگر مخلوط کنید تا کف آن زیاد شود. حالا بهتر است تا با استفاده از یک اسفنج شروع به تمیز کردن اتو کنید. پس از آنکه احساس کردید لکه‌های موجود در کف اتو از بین رفته‌اند، با استفاده از یک حوله مرطوب، باقی مانده جرم‌ها را پاک کنید تا به همین راحتی اتوی شما تمیز شود. البته حتماً توجه داشته باشید که سطح اتو باید کاملاً سرد باشد تا دچار مشکلات دیگری نشوید.

چگونه اتو را پاک کنیم؟

اتوی از قبل گرم شده را خاموش کرده و بوسیله یا دستمال آغشته به محلول سرکه و نمک کف اتو را تمیز کنید. برای تمیز کردن کف اتو روش قوی تری نیز وجود دارد. ترکیب جوش شیرین، سرکه و خمیر دندان نیز روشی کارساز است. خمیردندان و جوش شیرین را به نسبت مساوی مخلوط کرده و با سرکه محلولی درست کنید.

جمع‌بندی

نگهداری از لوازم برقی در خانه اهمیت زیادی دارد؛ هم عمر وسیله برقی را زیاد می کند و هم بهترین نتیجه را از آن می‌شود گرفت. برای مثال اتوی کثیف لباس را نیز کثیف خواهد کرد. در مطلب بالا راه هایی برای تمیز کردن اتو ارائه شد که امیدواریم مفید واقع شده باشد.

برچسب‌ها:

نظر شما