شناسهٔ خبر: 66173604 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

بومی سازی کنتورخوان از راه دور ایران‌ساخت

متخصصان یک شرکت دانش‌بنیان موفق شدند دستگاه‌های قرائت از راه دور مصرف گاز و آب را بومی سازی کنند.

صاحب‌خبر -

بومی سازی کنتورخوان از راه دور ایران‌ساخت
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرعامل این شرکت گفت: با طراحی و تولید دستگاه‌های قرائت از راه دور کنتور‌های مصرفی در داخل کشور، زمینه صرفه‌جویی و بهینه سازی مصرف گار فراهم شده است.
مجید محمدی از مزایای کیت قرائت از راه دور کنتور گاز را نیاز نداشت به تعویض کنتور دانست و افزود: کیت‌های تولید شده بر روی کنتور‌های موجود نصب می‌شود و اطلاعات کنتور را به مرکز کنترل و بر روی نرم افزار تولیدی شرکت ارسال می‌کند.
وی با اشاره به تولید و تجاری سازی کیت قرائت از راه دور کنتور‌های گاز به عنوان یکی از دستاورد‌های این شرکت دانش‌بنیان گفت: کیت قرائت از راه دور با قیمتی در حدود یک دوم قیمت رقبای خارجی در کشور عرضه می‌شود و ضمن افزایش سرعت در فرآیند قرائت مصرف، زمینه را برای تحلیل داده‌ها و کمک به بهینه‌سازی مصرف گاز در ابعاد کلان فراهم می‌کند.
این فعال فناور، درباره مزایای این محصول دانش‌بنیان عنوان کرد: استفاده از ساختار‌های روزآمد و پیشرفته در قرائت و تحلیل داده‌ها، امکان به روزرسانی، پشتیبانی و قابلیت ارتقا را می‌توان از مهم‌ترین مزیت‌های این محصول دانست.
محمدی اضافه کرد: این شرکت ۱۵ نیروی جوان و تحصیلکرده دکتری و فوق لیسانس در بخش تحقیق و توسعه در اختیار دارد و ۲۸ نفر نیز در حوزه تولید مشغول به کار هستند.
وی با اشاره به نیاز جدی در حوزه هوشمندسازی کنتور‌ها و مدیریت هوشمند مصرف گفت: در حوزه کنتور گاز و هوشمند سازی این کنتورها، حدود ۲۴ میلیون مشترک گاز در کشور وجود دارد که این کنتور‌ها بایستی هوشمند شوند. همچنین در حوزه آب ۲۷ میلیون مشترک در کشور وجود دارد. همچنین با توجه به فعالیت ۵۰۰ هزار چاه کشاورزی در ایران هوشمندسازی اندازه گیری مصرف این مجموعه‌ها هم در مدیریت مصرف آب کشور ضروری است.
یکی از دغدغه‌های اصلی در حوزه مدیریت مصرف انرژی، جمع آوری داده‌های مصرف از مشترکان به صورت برخط و هوشمند است به طوری که تجمیع داده‌های مصرف به شکل جامع و در لحظه، امکان تحلیل، ارزیابی و مدیریت را فراهم کند.
این محصول دانش‌بنیان ضمن اعلام میزان گاز مصرفی مشترکان، زمینه را برای تحلیل دقیق داده‌های مصرف، شناسایی هدررفت و نقاط اوج مصرف فراهم کرده است.

نظر شما