شناسهٔ خبر: 62498027 - سرویس گوناگون
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه دنیای‌اقتصاد | لینک خبر

در لایحه حجاب و عفاف تصویب شد

جریمه پلتفرم‌های داخلی منتشر‌کننده محتوای بی‌حجابی

دنیای‌اقتصاد : روز گذشته (بیست‌ونهم شهریور ماه) مجلس برای سه سال اجرای لایحه حجاب و عفاف را تصویب کرد. براساس بندهایی از این لایحه تکالیفی هم برای وزارت ارتباطات و فناوری ارتباطات در نظر گرفته شده است. طبق این لایحه، وزارت ارتباطات باید از کسب‌‌وکارها، تولید بازی‌های رایانه‌ای و پلتفرم‌های مروج حجاب حمایت کند. منظور از ترویج حجاب نیز ارائه محصولات و ملزومات حجاب مطابق با سبک زندگی اسلامی خانواده‌محور و ارائه فرهنگ عفاف و حجاب در فضای مجازی عنوان شده است.

صاحب‌خبر -

همچنین این وزارتخانه موظف شده تا تحت نظارت شورای عالی فضای مجازی، به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات براساس مصوبات مجلس و شورای عالی فضای مجازی، سرعت ببخشد. از سوی دیگر این وزارتخانه مکلف است زمینه توسعه فضای ایمن، سالم و مفید خانواده‌محور برای خانواده‌ها، کودکان و نوجوانان در فضای مجازی با رعایت فرهنگ عفاف و حجاب را فراهم کند.همچنین در این لایحه وظایفی هم برای پلتفرم‌ها که به نظر می‌رسد منظور پلتفرم‌های داخلی باشد در نظر گرفته شده است؛ چراکه هیچ‌کدام از پلتفرم‌های خارجی در ایران فعالیت رسمی ندارند و نماینده آنها نیز در کشور فعال نیست. طبق این لایحه همه سکوهای کاربر محور موظفند سازوکارهای انسانی و هوشمند تعدیل محتوا را مطابق مصوبات شورای عالی فضای مجازی یا سازمان تنظیم مقررات صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی (ساترا) پیاده‌سازی و اجرا کنند و از این طریق مانع انتشار محتوای مروج یا مبلغ برهنگی، بی‌عفتی، بی‌حجابی یا بدپوششی شوند و محتواهای یادشده را حداکثر ظرف مدت ۱۲ساعت حذف کنند.

در این بند از لایحه تاکید شده است که درصورت اهمال در پیاده‌سازی و اجرای این ‌سازوکارها ضابطان مطابق صلاحیت‌های قانونی خود حداکثر ظرف مدت بیست‌وچهار ساعت پس از کشف، مکلفند پس از مستندسازی، محتواهای ناقض قانون را حذف و پرونده را برای تعیین تکلیف به مرجع قضایی ارسال کنند، سکوی متخلف به جزای نقدی معادل ۳ تا ۱۰درصد سود حاصل از درآمد سالانه و ممنوعیت از تبلیغات از یک تا سه ماه و حذف محتواهای ناقض قانون و در صورت تکرار به جزای نقدی معادل ۷ تا ۱۵درصد سود حاصل از درآمد سالانه و ممنوعیت از تبلیغات از یک تا سه ماه و حذف محتواهای ناقض قانون، محکوم می‌شود.

در تبصره این ماده آمده است: «چنانچه در سکوهایی که کاربر محور نیستند محتوایی پخش یا منتشر شود که به نحوی برهنگی بی‌عفتی، بی‌حجابی یا بدپوششی را ترویج یا تبلیغ کند، سکوی متخلف به جزای نقدی معادل هفت تا ۱۵درصد سود حاصل از درآمد سالانه و ممنوعیت از تبلیغات از یک تا سه ماه و حذف محتواهای ناقض قانون و در صورت تکرار به جزای نقدی معادل ۱۵ تا ۲۵درصد سود حاصل از درآمد سالانه و ممنوعیت از تبلیغات از یک تا سه ماه و حذف محتواهای ناقض قانون محکوم می‌شود. صداوسیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حسب مورد مکلفند از پخش محتواهای مذکور ممانعت کنند. سکوها موظفند حداکثر ظرف مدت دوازده ساعت محتوای مذکور را حذف کنند، در غیر این صورت مرجع قضایی موظف است با اعلام دستگاه‌های مذکور حداکثر ظرف مدت یک هفته قرار توقف پخش را صادر کنند.»

همچنین طبق ماده ۵۲ لایحه وسایل نقلیه موتوری که راننده، راکب یا سرنشین آن مرتکب بی‌عفتی، کشف حجاب، بی‌حجابی یا بدپوششی شود، توسط مأموران فراجا ۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهد شد. حکم این ماده برای تاکسی‌های اینترنتی نیز اجرا می‌شود. از سوی دیگر پلتفرم‌های تاکسی اینترنتی موظف هستند ظرف مدت دو ماه در سامانه‌های ارتباطی خود با مشتریان و رانندگان، امکان گزارش‌دهی راننده خودرو در‌خصوص مسافران ناقض این قانون را فراهم کنند. در همین راستا، درصورتی‌که راننده گزارش نقض این قانون توسط مسافر را به سامانه ارسال کند، از پرداخت جریمه معاف می‌شود.

 

نظر شما