شناسهٔ خبر: 57567115 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: جماران | لینک خبر

در یازدهمین کنگره جامعه اسلامی فرهنگیان؛

وزیر ارشاد: اصلاح برخی رویه‌ها در حوزه فرهنگ الزامی است/ با تصمیمات غلط و اخذ سیاست‌های ناکارآمد در دهه گذشته بخش عمده‌ای از امکانات فرهنگی و رسانه‌ای حاکمیت کارکرد خود در مقابله با جنگ رسانه‌ای از دست داد

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در نتیجه این اتفاقات، بخشی از نسل کودک و نوجوان با تماشای آثاری که هیچ نسبتی با فرهنگ زندگی آنها ندارد دچار ناامیدی، یاس و سردرگمی می‌شود زیرا این آثار با ترسیم غیرمرتبط با فضای عمومی جامعه، شکاف‌های عمیقی در جامعه به وجود آورده اند؛ در مجموع باید گفت، اصلاح برخی رویه‌ها در حوزه فرهنگ الزامی است تا خروجی نظام تربیتی آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها با فضای واقعی فرهنگی و هنری کشور هم‌سو باشد.

صاحب‌خبر -

به گزارش جماران؛ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از جریانات حوزه فرهنگ نیازمند بازتعریف، بازخوانی و رفع اشکالات در نظام مدیریتی است، گفت: همه این موارد در دوره جدید در دستور کار قرار دارد.

به نوشته ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدمهدی اسماعیلی در «یازدهمین کنگره جامعه اسلامی فرهنگیان» افزود: از سوی دیگر اصلاح و تغییر حدود ۴۵ قانون، آیین‌نامه و دستورالعمل آغاز شده که امیدواریم با اعمال این تغییرات و اصلاحات شاهد تغییر ریل‌گذاری برای حکمرانی فرهنگ انقلاب اسلامی باشیم.

مسیر مدیریت فرهنگی کشور را به ریل اصلی بازگردانیم

وی با اشاره به اینکه وزارت فرهنگ در دولت مردمی هدف گذاری خود را بر پایان این بهم‌ریختگی‌ها گذاشته است، گفت: تلاش خواهد شد تا این وضعیت را به نقطه ثبات برسانیم که در این زمینه باید در روایت اول جنگ رسانه‌ای عرض اندام کنیم تا با اصلاح رویه‌های دهه گذشته بتوانیم مسیر مدیریت فرهنگی کشور را به ریل اصلی بازگردانیم که در ساختارها، آیین‌نامه‌ها همچنین برنامه هفتم توسعه تغییر به سمت نظام حکمرانی فرهنگی مطلوب جامعه ایرانی تحقق پیدا خواهد کرد.

اسماعیلی به شکاف ایجاد شده میان حوزه‌های مختلف فرهنگی با فرهنگ رسمی، باورها و هنجارهایی نظام دینی در دهه گذشته اشاره و تصریح کرد: شاید در جامعه جوان و نوجوان ایرانی شاهد گسست میان وضعیت آرمانی فرهنگ با شرایط واقعی و عملکردی آن باشیم و بخشی از فضای فرهنگی کشور تحت تأثیر نظام فکری دشمن دچار اخلال شده باشد اما به واقع نظام جمهوری اسلامی به صورت عمده در ارتقای فکری و فرهنگی جامعه ناکام نبوده است.

وی با بیان اینکه بسیاری تلاش می‌کنند با ارائه گزاره‌های غلط درباره واقعیت‌های جامعه، تصمیم‌گیران و سیاستگذاران را دچار خطای محاسباتی کنند، گفت: اگر مسئولان به این خطاها مبتلا شوند، شاهد اتفاقات ناخوشایندی در حوزه سیاستگذاری خواهیم بود.

ریشه بخش مهمی ناکامی‌ها را باید در تحولات دهه گذشته در حوزه مدیریت کشور دنبال کرد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه کارنامه چهار دهه انقلاب اسلامی با دستاوردها، توفیق‌ها و برخی کاستی‌ها همراه بوده است، تصریح کرد: عواقب برخی کاستی‌ها در قالب فضاهای ملتهب چند ماه اخیر خودنمایی کرد البته ریشه بخش مهمی از این ناکامی‌ها را باید در تحولات دهه گذشته در حوزه مدیریت کشور دنبال کرد.

وی یادآور شد: رهبر معظم انقلاب در دهه ۹۰ چندین بار فرمودند که در حوزه اقتصادی توفیقات کمی شاهد بوده‌ایم که آمارهای منتشر شده هم حکایت از رشد ناچیز اقتصادی در دهه ۹۰ دارد، از سوی دیگر اگر در حوزه اقتصادی با عدد و رقم می‌توان عقب ماندگی دهه گذشته را به تصویر کشید اما در حوزه فرهنگ به لحاظ اعداد و رقم وضع به مراتب اسفناک‌تر است.

اسماعیلی گفت: در دهه گذشته اتفاقات ناگواری را در حوزه مدیریت فرهنگی و اقتصادی کشور تجربه کردیم که نتایج آن اتفاقات و وضعیت نابسامانی است که امروز در برخی حوزه‌ها شاهد هستیم.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اینکه حوزه حکمرانی فرهنگی در کشور در دهه گذشته به شدت نحیف و ضعیف شده بود، گفت: در دهه گذشته که شاهد شکل‌گیری و گسترش جریانات جدیدی همچون شبکه نمایش خانگی و فضای مجازی در حوزه فرهنگ کشور بوده‌ایم به علت اشتباهات فاحش در سیاستگذاری‌ها با اخلال در نظام فرهنگی ارتباطی مواجه شدیم اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید تلاش می‌کند تا این عقب افتادگی دهه گذشته تا حد زیادی جبران شود.

حوزه فرهنگ و هنر از انحصار چند چهره و چند بنگاه تولیدی باید خارج شود

وی با بیان اینکه حوزه فرهنگ و هنر از انحصار چند چهره و چند بنگاه تولیدی باید خارج شود افزود: یکی از مهمترین راه‌های برون رفت از این وضعیت، تحقق عدالت فرهنگی است و بر همین اساس، شعار «عدالت فرهنگی» محوری‌ترین اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت مردمی به شمار می‌رود.

بر همین اساس، قرارگاه محرومیت زدایی از حوزه فرهنگ و هنر از سال گذشته راه اندازی شد و نزدیک به 40 هزار نفر در رشته‌های هنری، رایگان آموزش دیده‌اند از سویی دیگر در یک سال گذشته حدود ۷۰ سفر به مناطق مختلف کشور داشته‌ایم که با حضور در میان اهالی فرهنگ، هنر و رسانه سراسر کشور به دنبال این هستیم تا با ایجاد فضایی عادلانه در توزیع امکانات فرهنگی به رشد و تعالی حوزه فرهنگ و هنر در نقاط مختلف کشور کمک کنیم.

اصلاح برخی رویه‌ها در حوزه فرهنگ الزامی است

اسماعیلی اظهار داشت: بیشتر مکان‌های تصویربرداری آثار تولیدی در محدوده‌های مناطق مرفه نشین پایتخت بوده که همین مسئله منجر به بهم ریختگی سبک زندگی بخش عمده‌ای از جامعه ایرانی شده است و در دوره جدید به دنبال تغییر این نگاه و سبک زندگی محدود به بخش خاصی از جامعه در آثار هستیم.

وی گفت: در نتیجه این اتفاقات، بخشی از نسل کودک و نوجوان با تماشای آثاری که هیچ نسبتی با فرهنگ زندگی آنها ندارد دچار ناامیدی، یاس و سردرگمی می‌شود زیرا این آثار با ترسیم غیرمرتبط با فضای عمومی جامعه، شکاف‌های عمیقی در جامعه به وجود آورده اند؛ در مجموع باید گفت، اصلاح برخی رویه‌ها در حوزه فرهنگ الزامی است تا خروجی نظام تربیتی آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها با فضای واقعی فرهنگی و هنری کشور هم‌سو باشد.

اسماعیلی به جنگ رسانه‌ای گسترده تبلیغاتی دشمن علیه ملت ایران اشاره کرد و افزود: با تصمیمات غلط و اخذ سیاست‌های ناکارآمد در دهه گذشته بخش عمده‌ای از امکانات فرهنگی و رسانه‌ای در اختیار حاکمیت هم کارکرد خود در مقابله با این جنگ رسانه‌ای از دست داده است.

اخبار مرتبط

انتهای پیام

نظر شما