شناسهٔ خبر: 43637106 - سرویس اجتماعی
نسخه قابل چاپ منبع: همشهری آنلاین | لینک خبر

کارشناسان محیط زیست در انگلیس هشدار دادند

معضل باتری‌های زامبی در مراکز دفع زباله

کارشناسان محیط زیست در انگلیس از مردم درخواست کرده‌اند باتری‌های مستعمل را در میان زباله‌های خانگی و بازیافتی خود دور نیاندازند.

صاحب‌خبر -

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، بنابر اعلام نهاد خدمات محیط‌ زیستی بریتانیا، باتری‌های دور ریخته شده در میان زباله‌های عادی در حین پروسه جمع‌آوری با دستگاه‌ها له می‌شوند که این امر باعث انفجار و آتش‌سوزی در مراکز جمع‌آوری زباله می‌شود.

باتری‌های لیتیوم-یونی یا نیکلی وقتی تحت فشار قرار می‌گیرند می‌توانند منفجر شوند و بقیه مواد را دچار آتش‌سوزی کنند. در شماری از موارد، حجم آتش به چنان سطحی می‌رسد که ده‌ها آتشنشان برای خاموش کردن شعله‌ها احتیاج است و ساکنان نیز از محل تخلیه می‌شوند.

تنها در سال گذشته باتری‌های لیتیوم-یونی سبب دست‌کم ۲۵۰ آتش‌سوزی در مراکز جمع‌آوری، بازیافت و امحای زباله در بریتانیا شده‌اند. این برابر یک سوم تمامی آتش‌سوزی‌های گزارش شده در سه ماه آخر سال است.

باتری‌های لیتیوم-یونی عموما در لپ‌تاپ‌ها، تبلت‌ها، تلفن‌های همراه، دستگاه‌های بلوتوثی، ریش‌تراش‌ها، مسواک‌های برقی و سیگارهای الکترونیکی به کار می‌روند.

در بریتانیا سالانه ۲۲ هزار تن باتری دور ریخته می‌شود اما تنها ۴۵ درصد آن‌ها به درستی بازیافت می‌شوند.

جیکوب هایلر، مدیر اجرایی نهاد خدمات محیط ‌زیستی بریتانیا می‌گوید: آتش‌سوزی ناشی از دور ریختن باتری باعث میلیون‌ها پوند خسارت و ایجاد اختلال در سامانه جمع‌آوری زباله می‌شود. ما از مصرف‌کنندگان می‌خواهیم باتری‌ها را داخل زباله‌ها نریزند و آن‌ها را جداگانه به مراکز بازیافت باتری در مغازه‌ها و مراکز بازیافت تحویل دهند.

به گزارش یورونیوز، یک کارزار جدید نهاد خدمات محیط زیستی بریتانیا با شعار "به مبارزه علیه باتری‌های زامبی بپیوندید" نیز جهت اطلاع‌رسانی به مردم در همین زمینه شروع به کار کرده است.

برچسب‌ها:

نظر شما