شناسهٔ خبر: 31876391 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

کپی کاری و نبود ایده نو از بزرگترین مشکلات کشور/ استارت‌آپ‌های ایران به بزرگ‌ترین غول‌های اقتصادی تبدیل می‌شوند

صاحب‌خبر -

رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: برخی از استارت آپ‌های ایرانی در حال تبدیل شدن بزرگ‌ترین غول‌های اقتصادی منطقه هستند و در کشور هم رشد چشمگیری داشته‌اند.

به گزارش خبرنگار  حوزه فن‌آوری‌گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، «استارت‌آپ‌های ایران در حال تبدیل شدن به بزرگ‌ترین غول‌های اقتصادی منطقه هستند» این سخنی بود که رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به زبان آورد و از توسعه فضای دانش بنیانی کشور خبر داد؛ امروزه تعداد شرکت‌ها و استارت‌آپ های ایران روز به روز در حال گسترش هسستند و موفقیت‌های بسیار آنان در حوزه‌های مختلف علمی همچون نانو تکنولوژی، بیوتکنولوژی، سلول‌های بنیادی، آب، انرژی و غیره توانسته‌‌اند سبب باز شدن درهای جدیدی از علم و فناوری در کشور شوند و روز به روز موفقیت های بسیاری را برایمان داشته باشند.

سالی که گذشت از لحاظ علم و فناوری برای ایران بسیار روشن بود و موفقیت‌های خوبی در این حوزه داشته‌ایم و به گفته قادری فر در سال ۹۸  موفق‌های بیش از پیش برای ایران به وقوع خواهد پیوست؛ برای آگاهی از دستاوردهای ایران در حوزه‌های مختلف دانش بنیان و عملکرد معاونت علمی در سال گذشته با اسماعیل قادری فر رئیس مرکز توسعه فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به گفتگو نشستیم؛ متن مصاحبه را در ادامه می‌خوانید.

باشگاه خبرنگاران جوان: وضعیت اقتصاد دانش بنیان ایران سال گذشته به چه صورت بود و سال آینده به چه صورتی ادامه خواهد داشت؟

قادری‌فر: سال گذشته شاخص‌های اقتصادی ما دچار مشکلاتی شدند و آثار مخربی به وجود آمد، اما کسب و کار‌های دانش بنیان توانستند شور و نشاط و افزایش کارآمدی را در جامعه به وجود آورند و امیدوار هستیم تا در سال جاری هم موفقیت‌هایمان بیش از پیش شود و بتوانیم تعداد شرکت‌ها و استارت آپ‌های خود را افزایش دهیم؛ معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در بعد توسعه پلت فرم شرکت‌های دانش بنیان توانست با احراز صلاحیت بیش از ۴ هزار شرکت دانش بنیان و ثبت رکورد فروش بیش از ۶۰ هزار میلیارد تومان فروش اقتصاد دانش بنیان را به جامعه معرفی کند و به طور قطع موفقیت‌های این حوزه ادامه دار خواهند بود؛ شرکت‌های دانش بنیان ما در چند سال اخیر اصلاً معنایی نداشتند، اما خوشبختانه دیدیم که سال گذشته توانستند خود را به اقتصاد کشور تحمیل کنند و با سیستم سنتی و بیمار اقتصاد نفتی مقابله کنند و البته مطمئن هستیم امسال به کمک روحیه خودباوری می‌توان شاهد ارتقای اقتصاد دانش بنیان در کشور بود.

 فعالیت بیش از ۶ هزار استارت آپ در کشور 

باشگاه خبرنگاران جوان: وضعیت استارت‌آپ‌ها به چه صورت است و آیا آن‌ها توانسته‌اند همانند شرکت‌های دانش بنیان رشد داشته باشند؟

قادری‌فر: در بخش توسعه زیست بوم نوآوری و از آنجایی که بحث کسب و کار‌های دانش بنیان مطرح است ما شاهد فعالیت بیش از ۶ هزار استارت آپ در کشور بودیم و توانستیم رتبه اول منطقه در بخش استارت آپی را به خود اختصاص دهیم؛ برخی از استارت آپ‌های ایرانی در حال تبدیل شدن بزرگ‌ترین غول‌های اقتصادی منطقه هستند و در کشور هم رشد چشمگیری داشته‌اند و در تابلوی فروش شاهد رتبه ۵ و ۶ برای آن‌ها بوده‌ایم.

باشگاه خبرنگاران جوان: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بیش از هزار ایده را از سراسر جهان جمع آوری کرده است و آن‌ها را در اختیار فناوران قرار داده است، این ایده‌ها بر چه اساسی جمع آوری شده‌اند و در چه حوزه‌هایی هستند؟

قادری‌فر: نکته مهمی که باید به آن توجه داشت ورود نسل دوم استارت آپ‌ها و توسعه زیست بوم مناسب است؛ اکنون استارت آپ‌های تخصصی حوزه آب، انرژی، حمل و نقل پیشرفته و پزشکی در حال ظهور و بروز هستند و در همین راستا حدود هزار و ۵۰۰ ایده جهانی را جمع‌آوری کرده‌ایم.

باید به این نکته توجه داشت که یکی از مشکلات کنونی کشورمان کپی کاری و نداشتن ایده جدید است و ما برای جلوگیری از انجام این کار تجربیات جهانی در حوزه‌های مختلف را جمع‌آوری کرده‌ایم و آن‌ها را در کتابچه‌های مختلف منتشر کرده و در اختیار تمام فناوران قرار داده‌ایم؛ در حال حاضر حدود ۱۳ جلد کتاب در رابطه با تجربیات موفق استارت آپ‌ها شناسایی شده و در اختیار فعالان قرار گرفته است و تنها هدفمان از انجام این کار توسعه فضای مناسب کسب و کار برای فن‌آوران است.

ثمرات و دستاوردهای  ۱۵ ساله علوم شناختی 

باشگاه خبرنگاران جوان: عملکرد ستاد‌های مختلف توسعه فناوری‌های راهبردی در سال ۹۷ چگونه بود و حوزه‌هایی همچون علوم زیستی و شناختی چه موفقیت‌هایی به دست آوردند؟

قادری‌فر: در بخش ستاد توسعه فناوری‌های راهبردی که متولی نظام بخشی و مرز دانش است اتفاقات خوبی رخ داد؛ سال‌ها پیش در کشور ما بحث سلول‌های بنیادی معنایی داشت و تنها با نگاه علمی به این حوزه نگاه می‌کردیم، اما اکنون تعداد شرکت‌های ایران در بخش سلول‌های بنیادی از مرز  ۹۳ عدد گذشته و این حوزه تبدیل به محلی برای کسب درآمد شده است.

به خاطر دارید که ۳ اسفند ماه جمعی از فعالان حوزه علوم شناختی خدمت مقام معظم رهبری رسیدند و آخرین دستاورد‌های حوزه علوم شناختی را ارائه کردند؛ دستاورد‌هایی که ناشی از حرکت ۱۵ ساله ما بود و توانستیم امسال ثمرات و شکوفایی آن را مشاهده کنیم.

باشگاه خبرنگاران جوان: عملکرد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در سال جاری چگونه خواهد بود و ریل گذاری شرکت‌های دانش بنیان چگونه ادامه پیدا می‌کند؟

قادری‌فر: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به عنوان پشتیبان حوزه‌های نوآوری و صنایع کلیدی سعی می‌کنند موانع مختلف را از سر راه کسب و کار دانش بنیان بردارد و محیط مناسب را ایجاد کند؛ در سال ۹۸ به دنبال این هستیم تا پلت فرم و زیست بوم اقتصاد دانش بنیان گسترش پیدا کند و شاهد شکوفایی هر چه بیشتر این حوزه باشیم و برای انجام این کار توسعه نهاد‌های واسطه مانند شتاب دهنده‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم؛ امیدوار هستیم در سال جاری بتوانیم موفقیت‌های بیش از پیشی را به دست آوریم و تجربیات خوبی در حوزه‌های استارت آپی داشته باشیم.

انتهای پیام/

نظر شما