شناسهٔ خبر: 29248879 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ابنا | لینک خبر

ارتش یمن، خطوط امداد رسانی ائتلاف سعودی در الحدیده را قطع کرد/ آمریکا: ایران عامل ویرانی یمن و سعودی‌ باعث جلوگیری از ویرانی آن است!!

حملات چند روز گذشته نیروهای ائتلاف سعودی در استان الحدیده دفع شده و مناطق اشغالی پس گرفته شد./ «مایک پامپئو» که ظاهرا تلاش دارد از رییسش «ترامپ» در دروغگویی پیشی بگیرد، ادعا کرد که رژیم عربستان سعودی میلیون‌ها دلار بابت کمک‌های بشردوستانه به یمن اختصاص داده است!

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ ستاد نیروهای مسلح یمن از شکست نیروهای متجاوز ائتلاف سعودی و اماراتی در استان الحدیده خبر داد.

سرگرد «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن در بیانیه‌ای که عصر امروز پنجشنبه 17 آبان 1397 قرائت کرد، گفت که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن موفق شدند که حملات چند روز گذشته ائتلاف سعودی و اماراتی در این استان را دفع کنند.

او گفت که نیروهای یمنی در استان الحدیده، در چهار محور راه‌های امداد رسانی شبه نظامیان و نیروهای تحت امر ائتلاف سعودی-اماراتی را قطع کرده‌اند.

محورهای چهارگانه مذکور به شرح زیر هستند:

محور اول، منطقه «الجبلیة» واقع در شهرستان التحتا الحدیده است که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن با پیشروی و سیطره بر مواضع متجاوزان، راه امدارسانی آن‌ها در این شهرتان به کل قطع شده است.

محور دوم، منطقه «الفازّة» که با پیشروی نیروها یمنی، شمار زیادی متجاوزان و «مزدوران» ائتلاف سعودی کشته شده و فرماندهان آن از میدان نبرد گریخته‌اند.

بنا بر بیانیه نیروهای مسلح یمن، در این محور نیز خط امدادرسانی متجاوزان قطع شده و نیروهای ائتلاف در محاصره قرار گرفته‌اند.

محور سوم؛ منطقه «الحاج» سفلا است که در این محور نیز نیروهای یمنی پیشروی کرده و مواضع و محل استقرار نیروهای ائتلاف را به کنترل خورد درآورده و راه را برای کمک رسانی به آن‌ها را بسته‌اند.

محور چهارم؛ شهر التحیتا است که شماری از نیروهای ائتلاف سعودی در مناطق اطراف آن، محاصره شده‌اند.

سرگرد سریع تأکید کرد که قطع خطوط امدادرسانی به نیروهای متجاوز، این نیروها را به وحشت انداخته است و تلاش نیروی هوایی ائتلاف سعودی-اماراتی برای شکست محاصره شکست خورده است.

در عملیات دیروز و امروز نیروهای یمنی ۱۷ خودروی نظامی و زرهی منهدم شده‌ و نزدیک به «۱۵۰» نفر کشته و زخمی دشه‌اند.

در بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح یمن آمده است که از ابتدای حملات اخیر ائتلاف سعودی در استان الحدیده برای اشغال مرکز این استان، بیش از ۱۰۰۰ نفر کشته و زخمی شدند که در بین آن‌ها چند فرمانده نیز وجود دارد.

نیروهای مسلح یمن بابت پیروز و مقاوت چند روز گذشته از نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی تشکر کرد و از نیروهای ائتلاف سعودی و «مزدوران» و نیروهای اجازه‌ای این ائتلاف خواست به صدای بلندگوها در جبهه گوش دهند و خود را تسلیم کنند.

ارتش یمن دیروز چهارشنبه اعلام کرده بود که متجاوزان شاهد غافل‌گیری‌هایی در روزهای آینده خواهند شد.

در همین ارتباط، «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن نیز ضمن تأیید بازپسگیری مناطق اشغال شده در چند روز گذشته، گفت که ائتلاف سعودی هیچ پیروزی‌ای به دست نیاورده و دستاورد آن این بود که به صورت نامنظم و «کورکورانه» اقدام به استقرار نیرو در صحرای الحدیده کرد و این امر فرصتی داد که تا نیروهای یمنی آن‌ها را قله و قمع کنند.

ائتلاف سعودی دوشنبه این هفته مدعی شد که منطقه «کیلومتر ۱۶ جاده حدیده به صنعا» را به کنترل خود درآورده و از سمت شرق وارد شهر الحدیده شده است و درگیری‌های خیابانی و تن به تن در این ناحیه از شهر بندری آغاز شده است.

این چندمین دور از حملات ائتلاف سعودی و اماراتی به شهر بندری الحدیده است که همزمان با درخواست «مایک پامپئو» و «جیمز متیس»، وزرای خارجه و دفاع آمریکا از طرف‌های درگیر مبنی بر توقف درگیری‌ها و از سرگیری گفت‌وگوها و مذاکرات شروع شد و شدیدترین حملات بوده است.

* وزیر خارجه آمریکا: ایران عامل ویرانی و گرسنگی در یمن است/ سعودی‌ میلیون‌ها دلار برای جلوگیری از ویرانی در یمن خرج می‌کند

در همین حال وزیر امور خارجه آمریکا هم امروز پنجشنبه، در حالی که عربستان سعودی با سیل انتقادات به دلیل جنگ یمن و سابقه حقوق بشری رو به رو شده از این کشور دفاع کرد!

«مایک پامپئو» در مصاحبه‌ای با "بی‌بی‌سی" مدعی شد که ایران عامل ویرانی و گرسنگی در یمن است، در حالی که عربستان سعودی میلیون‌ها دلار برای کاهش این مخاطرات هزینه می‌کند!!

وی که ظاهرا تلاش دارد از رییسش «ترامپ» در دروغگویی پیشی بگیرد، با این ادعا که رژیم عربستان سعودی میلیون‌ها دلار بابت کمک‌های بشردوستانه به یمن اختصاص داده است گفت: «این یک تفاوت بنیادین در ماهیت انسان‌دوستانه این دو کشور است!».

پامپئو اضافه کرد: «ایران در داخل یمن باعث مرگ و ویرانی می‌شود و کاری برای جلوگیری از گرسنگی انجام نمی‌دهد، در حالی که سعودی‌ها - و همین‌طور اماراتی‌ها- میلیون‌ها و میلیون‌ها دلار برای کاستن از این مخاطرات و آسیب‌ها هزینه می‌کنند!».

نظر وزیر خارجه آمریکا با آنچه نهادها و سازمان‌های حقوق بشری درباره اقدامات عربستان سعودی در یمن می‌گویند متفاوت است.

تهاجم ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی که از فروردین‌ماه سال ۱۳۹۴ آغاز شده تا کنون هزاران کشته و زخمی برجای گذاشته است.

ائتلاف تحت رهبری سعودی، در اقدامی که می‌تواند مصداق جرائم جنگی در نظر گرفته شود زیرساخت‌های این کشور عربی از جمله بیمارستان‌ها، مدارس، بازارها و کارخانجات را هدف قرار داده و ویران کرده است.

عربستان سعودی، همچنین در برابر تشکیل یک کمیته حقیقت‌یاب بین‌المللی برای تحقیق درباره جرائم این ائتلاف در جنگ یمن جلوگیری کرده است.

................................
پایان پیام/ 101

برچسب‌ها:

نظر شما