شناسهٔ خبر: 28909601 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

واکنش شدید محافل سیاسی آلمان به تصمیم ترامپ برای خروج از پیمان موشکی

سیاستمداران بلند پایه احزاب سیاسی آلمان در بیانیه های مختلفی تصمیم ترامپ برای خروج از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد را محکوم کرده و درباره عواقب آن هشدار دادند.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، "دونالد ترامپ"،  رئیس جمهور آمریکا روز شنبه اعلام کرد به این دلیل که روسیه پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان برد را نقض می کند از این پیمان خارج می شود.

پیمان موشک های میان برد و موشک های برد کوتاه 8 دسامبر 1987 در زمان سفر میخائیل گورباچف به واشنگتن به امضا رسید. برای نخستین بار موشک هایی با برد از 500 تا 1000 و از 1000 تا 5000 کیلومتر شامل کاهش شدند، از جمله موشک های نوع «ار-12 و ار-14» که اتحاد شوروی در سال 1962 در کوبا مستقر کرده بود و بحران کارائیب را دامن زد.

به گزارش هفته نامه "اشپیگل"، سیاستمداران بلند پایه آلمانی از احزاب مختلف به تصمیم آمریکا برای خروج از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد ( ای ان اف) واکنش نشان داده اند.

"نیلز آنن"، وزیر مشاور در وزارت امور خارجه آلمان در این باره گفت که این یک تصمیم فاجعه بار از طرف رئیس جمهور آمریکا است که می خواهد از قرارداد "ای ان اف" خارج شود. وی در پیامی توئیتری نوشت: ما همچنان در زمینه خلع سلاح هسته ای کار می کنیم. وی همچنین از روسیه خواست که به تعهدات خود در این راستا پایبند باشد.

"آنن" تاکید کرد که اروپا باید حالا از یک ارتقاء موشک های جدید میان برد هسته ای جلوگیری کند.

"هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان هم اعلان رئیس جمهور آمریکا برای خروج از این توافق خلع سلاح  مهم با روسیه را غیر قابل فهم دانسته و اعلام کرد که این تصمیم ترامپ تاسف بار است. ما همچنین برای ایالات متحده در این باره تبلیغ می کنیم که به عواقب احتمالی چنین تصمیمی فکر کند. قرارداد "ای ان اف" حدود 30 سال است که یک ستون مهم معماری امنیت اروپایی ما است. خروج آمریکا از این توافق آلمان و اروپا را در برابر مسائل سختی قرار خواهد داد، زیرا این قرارداد اهمیت برجسته ای دارد.

"الکساندر نوی"، از سیاستمداران دفاعی حزب چپ آلمان هم در واکنش به این تصمیم آلمان اظهار داشت که خاتمه این توافق خطر یک جنگ هسته ای را به شدت افزایش خواهد داد. حزب چپ آلمان از دولت خود درخواست کرد که دیگر به هیچ عنوان با استقرار موشک های میان برد هسته ای در آلمان پیامد اجرایی شدن این تصمیم ترامپ موافقت نکند.

"آگنیسکا بروگر"، از سیاستمداران دفاعی حزب سبز آلمان هم در واکنش یه این تصمیم بحث برانگیز ترامپ گفت: رئیس جمهور آمریکا به نظر می رسد در برابر این مسئله کاملا بی تفاوت است که وی با همه تکروی های ملی خود چه عواقب و آثار هنگفتی را سبب می شود. اتحادیه اروپا باید حالا سیگنال های خلع سلاح اتمی واضحی را ارسال کند.

"الکساندر گراف لامبسدورف"، معاون فراکسیون حزب لیبرال دموکرات آلمان هم از دولت آمریکا درخواست کرد که متحدان خود در ناتو را هم در تصمیم گیری هایش مشارکت داده و به حساب آورد. وی در پیامی توئیتری درخواست کرد که اتحادیه اروپا باید یک نشست ویژه ناتو را درخواست کند و بخصوص روسیه هم باید در این روند وارد شود.

 واشنگتن بر این باور است که روسیه بر خلاف تعهداتش در پیمان "ان‌ای‌اف" در حال ساخت و توسعه یک سیستم موشکی زمینی است که به این کشور امکان می‌دهد تا در کوتاه‌ترین زمان، اروپا را هدف حمله اتمی قرار دهد. مسکو بارها این اتهام را تکذیب کرده است.

جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس ‌جمهور آمریکا قرار است در هفته جاری در سفری به مسکو با مقامات روسیه از جمله سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور، ملاقات و گفتگو کند. گمان می‌رود این سفر مقدمه‌چینی یک دیدار احتمالی دیگر میان ترامپ و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه باشد. به نوشته روزنامه انگلیسی گاردین، بولتون یکی از مخالفان پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد بوده است.

انتهای پیام/

   

   

نظر شما