شناسهٔ خبر: 26096007 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: فردا | لینک خبر

تسلیم کره جنوبی در مقابل تصمیم ترامپ

دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی از توقف مانور‌های مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی استقبال کرده است.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری تسنیم: دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی امروز چهارشنبه اعلام کرد: توقف مانور‌های مشترک نظامی بین آمریکا و کره جنوبی شاید برای کمک به مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی لازم و ضروری باشد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه پس از دیدار با کیم جونگ رهبر کره شمالی گفت: ایالات متحده مانور‌های بسیار تحریک آمیز و پرهزینه‌ای را که به طور معمول با کره جنوبی انجام می‌داده، متوقف خواهد کرد.

"کیم اوی کیوم" سخنگوی کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی در پاسخ به سئوالات خبرنگاران گفت: این یک احتمال است که سئول کمک به مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای با کره شمالی را مد نظر قرار خواهد داد. ما بر این باوریم که لازم است راهکار‌ها و روش‌های مختلفی را برای گسترش مذاکره مورد بررسی قرار دهیم، آن هم تا زمانی که مذاکرات جدی بین آمریکا و کره شمالی برای خلع سلاح هسته‌ای شبه جزیره کره و برقراری صلح در منطقه ادامه داشته باشد. البته هنوز منظور ترامپ از مانور‌های جنگی مشخص و روشن نشده است.

وی دیروز گفته بود: هنوز باید منظور دقیق ترامپ از بیان چنین اظهاراتی مشخص شود.

کره شمالی بار‌ها اعلام کرده است که خواستار متوقف شدن سیاست‌های خصمانه آمریکا است. کره شمالی خواستار متوقف شدن مانور‌های نظامی آمریکا و کره جنوبی و خروج نظامیان آمریکایی از کره جنوبی شده است.

دو کره پس از پایان جنگ ۱۹۵۳ میلادی هنوز از نظر فنی در حالت جنگ قرار دارند و هیچ گونه پیمان صلحی را امضا نکرده اند. آمریکا بیش از ۲۸۵۰۰ نظامی خود را در کره جنوبی مستقر کرده است.

یک تحلیلگر سیاسی در موسسه "آسان" سئول در این باره گفت: رئیس جمهور آمریکا چیزی را گفته است که فرمانده کل نیرو‌های مسلح ایالات متحده نباید چنین چیزی را به یک کشور متحدش بگوید. این یک توهین بزرگ به همه سربازان کره جنوبی است که برای اتحاد نظامی با آمریکا اموزش دیده اند. ترامپ همه چیز را با معیار پول می‌سنجد، ولی ارزش‌هایی فراتر از پول نیز وجود دارد.

دولت کره جنوبی همواره حضور نظامی آمریکا در منطقه را به عنوان بخش مهمی از امنیت خود در شبه جزیره کره می‌داند.

بسیاری از تحلیلگران در کره جنوبی و ژاپن از این مساله واهمه دارند که کره شمالی و چین مذاکرات خلع سلاح هسته‌ای را به مذاکرات خلع سلاح منطقه تبدیل کنند و در نهایت این مساله منجر به کاهش نفوذ نظامی آمریکا در شمال شرق آسیا شود.

قرار است مقام‌های ژاپنی و کره جنوبی درباره این مساله با مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا رایزنی کنند. پامپئو قرار است اواخر امروز چهارشنبه وارد سئول شود و فردا پنجشنبه با مون جائه این رئیس جمهور کره جنوبی دیدار کند.

وی بعدا دیدار سه جانبه‌ای با وزرای خارجه کره جنوبی و ژاپن خواهد داشت.

ایتسونوری اونودرا وزیر دفاع ژاپن در این باره گفت: گرچه کره شمالی وعده خلع سلاح هسته‌ای داده است، ولی هنوز هیچ اقدام قاطع و روشنی انجام نداده است. ما بر این باوریم که مانور‌های مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی و حضور آمریکا در کره جنوبی برای امنیت شرق آسیا کاملا لازم و مهم است. این به آمریکا و کره جنوبی مربوط می‌شود تا درباره مانور‌های مشترک تصمیم گیری کنند، ولی ما هیچ تمایلی برای تغییر مانور‌های نظامی مشترک با آمریکا نداریم.

لیندسی گراهام سناتور جمهوریخواه آمریکایی نیز ضمن انتقاد شدید از تصمیم ترامپ برای متوقف کردن مانور‌های نظامی با کره جنوبی، این تصمیم را مضحک خواند و گفت: این مانور‌ها برای ما امنیت به همراه می‌آورد. این یک هشدار به چین است که شما نمی‌توانید بر کل منطقه مسلط شوید. بنابر این من این تحلیل را رد می‌کنم که چنین مانور‌هایی بسیار پرهزینه است.

نظر شما