شناسهٔ خبر: 23529798 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

دوازدهمين دوره جشنواره خودجوش دانش‌آموزي فيلم دفاع مقدس در كرمانشاه برگزار شد

شادي 32هزار نوجوان زلزله‌زده در دومين سالگرد شهادت سعيد سياح طاهري

به همت و همراهي عده‌اي از هنرمندان سينما و جانبازان و قهرمانان دفاع مقدس و اهل هنر، در دومين سالگرد شهادت شهيد والامقاوم سعيد سياح‌طاهري...

صاحب‌خبر -
به همت و همراهي عده‌اي از هنرمندان سينما و جانبازان و قهرمانان دفاع مقدس و اهل هنر، در دومين سالگرد شهادت شهيد والامقاوم سعيد سياح‌طاهري، دوازدهمين دوره جشنواره شاد دانش‌آموزي فيلم دفاع‌مقدس به دور از تعلقات سياسي و جناحي به مدت دوهفته و در دو سانس صبح و بعدازظهر در تمامي مناطق شهرها و روستاهاي زلزله‌زده سرپل ذهاب (سه روز)، قصرشيرين (دو روز)، گيلانغرب (دو روز)، دالاهو(يك روز)، ثلاث باباجاني (دو روز) برگزار شد. 

هنرمندان شركت كننده در اين جشنواره عبارت بودند از: فاطمه معتمد‌آريا، مالك سراج، كوروش سليماني، سيدعلي صالحي، محمدرضا هدايتي، سعيد داخ، علي رضا مسعودي (مشهدي)، بهزاد كريمي (طنزپرداز صحنه‌اي) و حسين دهباشي (‌روزنامه نگار و مستندساز‌) و دكتر سالار عبدو (‌مدرس دانشگاه نيويورك‌) و از قهرمانان دفاع مقدس كه كتاب‌هايشان توسط هنرمندان و در حضور خود شخص آنان به دانش‌آموزان شركت كننده معرفي شد. در این زمینه مي‌توان به ملاصالح قاري (شخصيت معروف كتابي به همين نام و نيز كتاب آن بيست و سه‌نفر)، سيده زهرا حسيني (‌راوي و قهرمان كتاب دا)، نورالدين عافي (‌راوي و قهرمان كتاب معروف نورالدين پسر ايران‌)، فرنگيس حيدر‌‌پور (‌راوي و قهرمان زن كتاب فرنگيس‌) اشاره كرد كه همراه با هنرمندان به صحنه رفته و ضمن الهام‌بخشي به نوجوانان و جوانان شركت كننده براي بالابردن صبر و استقامت در برابر مشكلات و يادآوري گذرا بودن اين وضعيت با آنان به شادي و دست افشاني در سالن‌هايي مي‌پرداختند كه كاملاً مزين به عكس شهداي هر منطقه بود. بعد از مراسم متناسب با جنسيت معلمان كتاب‌هاي اين قهرمانان به تمامي معلمان حاضر در برنامه هديه داده مي‌شد و آنان تشويق مي‌شدند كه اين كتاب‌ها را بخوانند و براي دانش‌آموزانشان روايت كنند. در اين جشن به‌جز اهداي وسايل ضروري تحصيل به همه دانش‌آموزان، به بيش از 2هزار نفر از دختران سرپل‌ذهاب نيز عروسك اهدا شد. 

در اين مراسم كه با شعرخواني في‌البداهه مالك سراج و محمد‌رضا هدايتي همراه بود، تمامي شركت‌كنندگان با تكان دادن پرچم مقدس كشورمان با آنان همراهي می‌کردند و به شادي مي‌پرداختند. از ديگر نكات بارز اين جشنواره ترابري اكثريت دانش‌آموزان روستايي مدارس طبق برنامه بود كه برخلاف ديگر برنامه‌هاي فرهنگي باعث حضور با طراوت اين عزيزان در جشن‌هاي شهرهاي خود و شكستن احساس رها شدن وناديده گرفته شدن آنان در اينگونه برنامه‌هاي بزرگ شده بود. 

خوشبختانه تأثير اين برنامه‌ها چنان بود كه همگي شهرهاي مناطق زلزله زده درخواست تمديد و تكرار اينگونه برنامه‌ها در ماه‌هاي آتي را حتي براي خانواده‌هاي اين مناطق داشتند. 
لازم به ذكر است شهيد سعيد سياح طاهري بنيانگذار اصلي اين جشنواره مردمي بود كه در هر موقعيتي در مناطق محروم و به‌ويژه مصيبت ديده با كمك هنرمندان و قهرمانان معروف دفاع مقدس به ياري فرهنگي نوجوانان و مردم اين نواحي مي‌پرداخت و جشنواره دوازدهم دانش‌آموزي نيز در سالگرد شهادت اين بزرگمرد و به ياد آن اسوه، در مناطق زلزله زده كرمانشاه به انجام رسيد. 

از پشتيبانان و ياوران كمك كننده اين جشنواره مي‌توان به حوزه‌هنري، كانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان، معاونت سينمايي وزارت ارشاد، ستادكل نيروهاي مسلح، آموزش و پرورش استان كرمانشاه، سپاه نبي اكرم، سازمان تبليغات اسلامي و دانشكده سينما تئاتر دانشگاه هنر تهران اشاره كرد. 

نظر شما