شناسهٔ خبر: 22851951 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

چرا انتقال سفارت آمریکا به قدس به تاخیر افتاد؟

خبرگزاری فرانسه به موضوع انتقال سفارتخانه آمریکا در سرزمین های اشغالی از تل آویو به شهر قدس اشاره کرد و نوشت: گزارش ها حاکی از آن است که ترامپ به جای اعلام انتقال سفارتخانه ایالات متحده به قدس قصد دارد این شهر را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت بشناسد.

صاحب‌خبر -
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا امروز باید تصمیم قطعی و نهایی را درباره انتقال سفارتخانه ایالات متحده در سرزمین های اشغالی از تل آویو به شهر قدس، اتخاذ کند. رژیم صهیونیستی و فلسطینیان منتظرند که ببینند آیا ترامپ مانند رئیسان جمهوری پیشین آمریکا که همواره این تصمیم را به بعد موکول می کردند، او نیز این تصمیم را به تعویق خواهد انداخت یا نه.

گزارش ها حاکی از آن است که ترامپ اکنون تصمیم انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس را به تاخیر خواهد انداخت؛ اما اواخر هفته جاری، قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام و آن را به رسمیت خواهد شناخت.

** محور بحث و جدل ها درباره انتقال سفارت رژیم صهیونیستی به قدس چیست؟
فلسطینی ها که یک سوم ساکنان شهر قدس را تشکیل می دهند و در بخش شرقی آن که از سال ۱۹۶۷ میلادی در اشغال رژیم صهیونیستی است زندگی می کنند، قدس را پایتخت دولت بزرگ فلسطین می دانند. از سوی دیگر، رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۸۰ میلادی قدس را به اراضی تحت اشغال خود الحاق و آن را پایتخت ابدی و یکپارچه این رژیم، اعلام کرد. اقدامی که از سوی جامعه جهانی از جمله آمریکا به رسمیت شناخته نشد. جامعه جهانی، قدس شرقی را شهر اشغال شده از سوی صهیونیست ها می داند.

همچنین، بیشتر سفارتخانه کشورهای مختلف در تل آویو پایتخت اقتصادی رژیم صهیونیستی قرار دارند. از این رو انتقال سفارتخانه به شهر قدس، به منزله حمایت آمریکا از موضع رژیم صهیونیستی درباره این شهر و مخالفتش با درخواست فلسطینی ها است.

** چرا انتقال سفارت آمریکا به قدس به تاخیر افتاد؟
کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ میلادی قانونی مبنی بر «وجوب اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی»، تصویب کرد. در این قانون آمده است که «از سال ۱۹۵۰ میلادی، شهر قدس پایتخت اسرائیل بوده است» و رژیم صهیونیستی خواستار انتقال سفارت آمریکا به این شهر است.
با وجود اینکه این قانون الزام آور است اما بندی دارد که به رئیسان جمهوری آمریکا اجازه می دهد که «برای حمایت از منافع امنیت ملی»، انتقال سفارت را شش ماه به تاخیر بیندازند. از همان سال تاکنون، «بیل کلینتون»، «جرج بوش»، «باراک اوباما» رئیسان جمهور پیشین آمریکا به طور منظم، انتقال سفارتخانه این کشور به شهر قدس را دو بار سال به تعویق انداختند.

ترامپ نیز برای نخستین بار در ژوئن (خرداد / تیر) انتقال سفارتخانه به قدس را به تاخیر انداخت.

** ترامپ با انتقال سفارتخانه واشنگتن به قدس موافقت نمی کند
ترامپ در تبلیغات انتخاباتی اش، وعده داد که سفارتخانه آمریکا را به قدس منتقل کند و «این شهر را به عنوان پایتخت یکپارچه اسرائیل» (رژیم صهیونیستی) به رسمیت بشناسد. «دیوید فریدمن» وکیل پیشین ترامپ نیز به عنوان سفیر ایالات متحده در سرزمین های اشغالی فلسطین تعیین شد.
فرانس پرس نوشت: اما به نظر می رسد که ترامپ از زمان رئیس جمهور شدنش با توجه به فشارهای فلسطینیان و سایر کشورهای عربی و نیز هشدارها در خصوص شدت یافتن درگیری ها، از موضع انتقال سفارتخانه به شهر قدس عقب نشینی کرده است.

در حالی که ترامپ می کوشد مذاکرات سازش که بن بست خورده را بار دیگر از سربگیرد، در اتخاذ گامی که موجب خشم جهان عربی خواهد شد، محتاطانه عمل خواهد کرد. گزارش ها حاکی از آن است که ترامپ در حال حاضر به هیچ وجه سفارت آمریکا را به شهر قدس منتقل نخواهد کرد اما به جای این اقدام، قدس را پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام خواهد کرد.

«دان شابیرو» سفیر پیشین آمریکا در تل آویو در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما به خبرگزاری فرانسه گفت: این اقدام (اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل) تاثیرات زیادی به دنبال ندارد. اما به این معنا خواهد بود که رئیس جمهوری به انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس در آینده متعهد و پایبند است. وی افزود: لحن جدید مقام های آمریکا بیانگر آن است که قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اعلام خواهند کرد.

** موافقت ترامپ با انتقال سفارتخانه به قدس، عواقب بسیاری دارد
حتی اگر ترامپ مساله به تاخیر انداختن انتقال سفارتخانه به شهر قدس را امضا نکند، سفارتخانه این کشور به سرعت از تل آویو به قدس منتقل نخواهد شد اما این اقدام به سرعت با پیامدهای بسیاری روبه رو خواهد شد. طبق قانون صادره در سال ۱۹۹۵ میلادی در آمریکا، وزرات خارجه این کشور، شاهد کاهش ۵۰ درصدی از بودجه آتی اش که به صیانت و حفاظت از ساختمان های این کشور در خارج اختصاص دارد، است. واشنگتن در سال ۲۰۱۶ میلادی، تنها ۹۶۸ میلیون دلار برای حفظ امنیت سفارتخانه ها و بازسازی آنها صرف کرد.

«الن بیکر» سفیر پیشین رژیم صهیونیستی در کانادا در این باره می گوید: به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، بدون انتقال سفارتخانه، تنها نوعی بازی قانونی برای راضی نگه داشتن دو طرف است. بیکر گفت: به هر حال انتخاب هر کدام از این دو گزینه بهتر از وضعیت کنونی است که بهترین دوست تل آویو و بزرگترین حامی اش یعنی آمریکا هنوز قدس را به عنوان پایتخت رژیم اسرائیل به رسمیت نمی شناسد.

** اعلام قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی سبب هرج و مرج بین المللی می شود
اما درباره فلسطینی ها این موضوع کاملا متفاوت است. «صائب عریقات» دبیر کل کمیته اجرایی سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف)، عصر یکشنبه درباره این اقدام هشدار داد و گفت: اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل، موجب ایجاد هرج و مرج بین المللی خطرناکی می شود. وی افزود: اگر آمریکا واقعا قصد دارد با زیر پا گذاشتن قوانین بین المللی، این تصمیم را اتخاذ کند و به کشورهای دنیا اجازه دهد که با قانون بین المللی بازی کنند و موضع قاطع و واقعی برای حمایت از سیستم قانون بین الملل اتخاذ نکند، باید مسئولیت سیاسی، قانونی و اخلاقی بی اعتبار شدن نظام بین المللی را به عهده بگیرد.
از سوی دیگر نیز جنبش مقاومت فلسطینی (حماس) نیز مردم فلسطین را به برگزاری انتفاضه برای خنثی کردن این توطئه فراخواند.

نظر شما