شناسهٔ خبر: 22631070 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایکنا | لینک خبر

وقف زیباترین جلوه مشارکت‌مردمی در راستای اقدام خیرخواهانه است

گروه اجتماعی: استاندار خراسان‌جنوبی وقف را زیباترین جلوه مشارکت‌مردمی در راستای اقدام خیرخواهانه و خداپسندانه برای خود مردم دانست و گفت: توجه به اقتضای زمان برای جلب مشارکت مردم یکی از اساسی‌ترین رسالت‌هایی است که متولیان وقف بر عهده دارند

صاحب‌خبر -
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان‌جنوبی، محمد مهدی مروج الشریعه استاندار خراسان‌جنوبی امروز 1 آذرماه  در دیدار با کارکنان اداره کل اوقاف و امور خیریه خراسان‌جنوبی به مناسبت هفته وقف با اشاره به ریشه باارزش وقف در سنن و فرهنگ اعتقادی مردم، گفت: این ریشه‌ها ارزش‌های حاکم بر وقف را برای همه نسل‌ها تبیین می‌کند اما چارچوب‌ها، مصادیق و روش‌های جذب مردم به این سنت حسنه به شرایط زمان بستگی دارد.
استاندار خراسان‌جنوبی، وقف را زیباترین جلوه مشارکت‌مردمی در راستای اقدام خیرخواهانه و خداپسندانه برای خود مردم دانست و اظهار کرد: توجه به اقتضای زمان برای جلب مشارکت مردم یکی از اساسی‌ترین رسالت‌هایی است که متولیان وقف بر عهده دارند.
مروج الشریعه با تأکید بر لزوم فرهنگ‌سازی در زمینه وقف‌های جدید در جامعه، بیان کرد: در اشاعه این فرهنگ شاید ورود مستقیم نتیجه‌بخش نباشد بلکه می‌توان در این راه از اساتید دانشگاهی، پزشکان و سایر افرادی که دارای جایگاه علمی و فرهنگی در کشور هستند استفاده کرد.
وی همچنین بر لزوم امانت‌داری نسبت به صاحبان وقف تأکید کرد و گفت:  باید متولیان امینی برای اجرای موقوفه عین نیات واقف باشیم و نه بر اساس سلیقه شخصی بلکه بر اساس احکام فقهی در اجرای نیات واقفان عمل کنیم.
استاندار خراسان‌ جنوبی افزود: شفافیت در اجرای نیات واقفین سبب جلب اعتماد مردم شده که این اعتماد فرهنگ وقف را گسترش می‌دهد و این فرهنگ در نهایت سبب می‌‍‌شود وقف از انحصار چند مسئله خاص خارج شود.
مروج الشریعه با بیان اینکه باید وقف را به یک برند ملی و بین‌المللی تبدیل کنیم، گفت: ظرفیت بسیار مهمی در دست داریم اما چگونگی شناخت نیازمندی‌های زمان برای استفاده از این ظرفیت بسیار مهم است.
وی همچنین بر نیازمندی‌های روز جامعه در زمینه وقف‌های جدید اشاره کرد و افزود: در حال حاضر فرهنگ کارآفرینی در جامعه بسیار پایین است و به موقوفاتی برای اشاعه فرهنگ کارآفرینی در کشور نیاز داریم.
استاندار خراسان‌جنوبی وقف برای کتابخانه، راه‌اندازی آزمایشگاه‌های پزشکی، مشاوره ژنتیک، چاپ کتاب، تحصیل دانشجویان و دانش‌آموزان و انجام کارهای علمی را از جمله نیازمندی‌های روز جامعه عنوان کرد و یادآور شد: باید این نیازمندی‌های روز شناسایی و به جامعه معرفی شود تا بتوان از مشارکت مردم برای رفع این نیازمندی‌ها استفاده کرد.

نظر شما