شناسهٔ خبر: 17385427 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: نماینده | لینک خبر

بهره‌برداری تجاری و صنعتی از چوب جنگل‌های شمال کشور در برنامه ششم ممنوع شد

نمایندگان مجلس در برنامه ششم توسعه بهره‌برداری تجاری و صنعتی از چوب جنگل‌های شمال کشور را ممنوع کردند.

صاحب‌خبر -

به گزارش «نماینده»، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (پنج‌شنبه) و در جریان رسیدگی به مواد مراعا مانده لایحه برنامه ششم توسعه، ماده ۴۸ مکرر این لایحه را به تصویب رساندند.

به موجب مصوبه مجلس، هر گونه بهره‌برداری تجاری و صنعتی از چوب جنگل‌های شمال کشور از ابتدای سال چهارم برنامه ممنوع است و دولت مجاز به تمدید قراردادهای طرح‌های جنگل‌داری مذکور که مدت اجرای آن به اتمام می‌رسد، نیست.

طبق مصوبه مجلس، دولت مکلف شد نسبت به اصلاح آن دسته از طرح‌های جنگل‌داری که مدت اجرای آن تا پایان سال سوم اجرای قانون برنامه ششم به اتمام نمی‌رسد، طبق قانون اقدام کند.

طبق تبصره یک این ماده، جمع‌آوری و بهره‌برداری با هدف بهداشت، حفاظت و پرورش جنگل از درختان پیر، خشک سر پا، افتاده، لاپی، آفت‌زده غیرقابل احیاء صرفاً با مجوز سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مجاز است.

طبق تبصره دو این ماده، برداشت درختان جنگلی در جهت اجرای طرح‌های عمرانی مصوب و مجاز، با مجوز سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری بلامانع است. همچنین بهره‌برداری از درختکاری و جنگل‌کاری‌های دست‌کاشت به‌منظور زراعت چوب با تشخیص و مجوز سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مجاز است.

همچنین در تبصره سه این ماده مقرر شد سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری درمدت سه‌سال اول اجرای قانون برنامه، ضمن جلوگیری از انعقاد قرارداد جدید در موارد موضوع بند یک و نظارت بر اجرای قراردادهای منعقد شده قبلی، اجرای مفاد این ماده را پیگیری کند.

به موجب این مصوبه، به منظور تحقق بند یک، دولت مکلف شد با اختصاص ردیف اعتباری مستقل نسبت به پیش‌بینی اعتبارات و امکانات در بودجه‌های سنواتی جهت ارتقاء پوشش کامل و مؤثر، حفاظت از جنگل‌های کشور، مهار عوامل ناپایداری، جلوگیری از تغییرکاربری، تجاوز و تصرف، مبارزه با قاچاق چوب، استقرار مدیریت پایدار جنگل و اجرای تعهدات اقدام نماید.

به موجب تبصره این بند، دولت مکلف شد تسهیلات لازم را جهت توسعه زراعت چوب و واردات مواد اولیه صنایع سلولزی در اختیار صاحبان صنایع و کشاورزان طرف قرارداد آنان قرار دهد.

این ماده با ۱۵۷ رأی موافق، ۵ رأی مخالف و ۵ رأی ممتنع از ۲۱۷ نماینده حاضر در صحن علنی به تصویب رسید.

برچسب‌ها:

نظر شما