شناسهٔ خبر: 17381718 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایلنا | لینک خبر

با تصویب نمایندگان؛

بهره‌برداری تجاری و صنعتی از چوب جنگل‌های کشور در برنامه ششم ممنوع شد

ایلنا: نمایندگان خانه ملت بهره‌برداری تجاری و صنعتی از چوب جنگل‌های کشور در برنامه ششم را ممنوع کردند.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایلنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست امروز علنی خانه ملت و در جریان بررسی جزییات لایحه برنامه ششم، ماده ۴۸ مکرر این لایحه را به تصویب رساندند که براساس آن هرگونه بهره‌برداری تجاری و صنعتی از چوب جنگل‌های شمال کشور از ابتدای سال چهارم برنامه ممنوع است و دولت مجاز به تمدید قراردادهای طرح‌های جنگل‌داری مذکور که مدت اجرای آن به اتمام می‌رسد، نیست.  

این ماده با ۱۵۷ رای موافق، ۵ رای مخالف و ۵ رای ممتنع از ۲۱۷ نماینده حاضر به تصویب رسید. 

به موجب این مصوبه دولت مکلف است نسبت به اصلاح آن دسته از طرح‌های جنگل‌داری که مدت اجرای آن تا پایان سال سوم اجرای قانون برنامه به اتمام نمی‌رسد، طبق قانون اقدام کند. 

در تبصره یک این ماده آمده است: جمع‌آوری و بهره‌برداری با هدف بهداشت، حفاظت و پرورش جنگل از درختان پیر، خشک سرپا، افتاده، لاپی، آفت‌زده غیرقابل احیاء صرفاً با مجوز سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مجاز است. 

طبق تبصره دو این ماده، برداشت درختان جنگلی درجهت اجرای طرح‌های عمرانی مصوب و مجاز، با مجوز سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری بلامانع است. همچنین بهره‌برداری از درختکاری و جنگل‌کاری‌های دست‌کاشت به‌منظور زراعت چوب با تشخیص و مجوز سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور مجاز است. 

همچنین در تبصره سه این ماده آمده است: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری درمدت سه‌سال اول اجرای قانون برنامه، ضمن جلوگیری از انعقاد قرارداد جدید در موارد موضوع بند (۱) و نظارت بر اجرای قراردادهای منعقد شده قبلی، اجرای مفاد این ماده را پیگیری کند. 

به موجب این مصوبه به‌منظور تحقق بند (۱)، دولت مکلف است با اختصاص ردیف اعتباری مستقل نسبت به پیش‌بینی اعتبارات و امکانات در بودجه‌های سنواتی جهت ارتقاء پوشش کامل و مؤثر، حفاظت از جنگلهای کشور، مهار عوامل ناپایداری، جلوگیری از تغییرکاربری، تجاوز و تصرف، مبارزه با قاچاق چوب، استقرار مدیریت پایدار جنگل و اجرای تعهدات اقدام نماید. 

به موجب تبصره این بند دولت مکلف است تسهیلات لازم را جهت توسعه زراعت چوب و واردات مواد اولیه صنایع سلولزی در اختیار صاحبان صنایع و کشاورزان طرف قرارداد آنان قرار دهد. 

 

برچسب‌ها:

نظر شما