شناسهٔ خبر: 67358417 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: خبرنامه دانشجویان ایران | لینک خبر

قاضی‌زاده درمناظره:

دیپلمات‌های روحانی بااقتداررئیسی آزادشدند

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه هر وقت یک جریان خاص سرکار آمده سایه جنگ سر کشور آمده و می‌خواستند امنیت را گدایی کنند، گفت: حتی دیپلمات‌های آقای روحانی در زندانهای اروپا با اقتدار شهید رئیسی آزاد شدند.

صاحب‌خبر -

به گزارش «خبرنامه دانشجویان ایران»،  چهارمین مناظره انتخابات چهاردهمین دوره ریاست جمهوری، از دقایقی قبل با حضور آقایان مسعود پزشکیان، مصطفی پورمحمدی، سعید جلیلی، علی زاکانی، امیرحسین قاضی زاده و محمدباقر قالیباف  نامزد انتخابات و با موضوع «سیاسی» برگزار شد.

پیش از شروع مناظره، قرعه کشی برای محل نشستن هر کاندیدا انجام شد و به این ترتیب چینش نشستن هر 6 نفر عبارت بود از:

صندلی شماره 1:‌ محمدباقری قالیباف
صندلی شماره 2: مسعود پزشکیان
صندلی شماره 3: سیدامیرحسین قاضی‌زاده هاشمی
صندلی شماره 4: مصطفی پورمحمدی
صندلی شماره 5: سعید جلیلی
صندلی شماره 6: علیرضا زاکانی

** شیوه برگزاری مناظره

مناظره چهارم نسبت به مناظرات قبلی تفاوت‌هایی داشت و با حذف زمان استراحت و سوال سوم و البته افزایش زمان‌های 4 دقیقه‌ای به 5 دقیقه، کوتاه‌تر شد.

به این ترتیب، در هر مرحله، هر نامزد در 5 دقیقه اول به سوالات کارشناسان پاسخ می‌دهد و در 5 دقیقه دوم، به نقد اظهارات دیگر نامزدها می‌پردازد.

در مرحله نهایی مناظره نیز هر نامزد می‌تواند طی 6 دقیقه صحبت های خود را جمع‌بندی کند.

سوالات مرحله اول چهارمین مناظره به شرح زیر است:

پاک آیین: برنامه های شما برای بهره مندی از فرصتهای توافقات با چین و روسیه چیست؟

سجادپور: توازن و تعادل در سیاست خارجی را چطور دنبال می کنید؟

میرکریمی: پیمان منطقه‌ای با اوراسیا موفق بود؛ برنامه دولت شما برای تکرار این موافقتنامه چیست؟

آل اسحاق: 1200 میلیارد دلار تعامل همسایگان است؛ سهم ما از این تعاملات چقدر است و برای استفاده از این فرصت چه برنامه ای دارید؟

رئوف شیبانی: با توجه به حرکت رو به پیشرفت مقاومت در منطقه و دستاوردهای این مقاومت، برنامه سیاسی دولت شما برای تثبیت و تقویت این دستاوردها چیست؟

سید امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در بخش اول پاسخ به سوالات کارشناسان عنوان کرد: ما این روزها وقتی که خدمت مردم می‌رسیم از یک نظر مردم انتقاد می‌کنند که چرا واضح صحبت نمی‌کنید. من از آنجایی که برخی از این موضوعات به دولت شهید رئیسی برمی‌گردد تصمیم گرفتم برخی موضوعات را مصداقی بیان کنیم.

وی افزود: در مورد همسایگان، راهبرد ایران ایجاد صلح و همکاری منطقه‌ای و جلوگیری از مداخلات بیگانگان است و وقتی آقای روحانی دولت را تحویل داد اوضاع ما در منطقه نامطلوب بود و با افغانستان تنش جدی داشتیم و تهدیدات جدی از سمت افغانستان وجود داشت.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: جالب اینکه در ابتدای دولت شهید رئیسی به بهانه روی کار آمدن طالبان همین جریان با فعالیت رسانه‌ای قصد داشت ما را وارد جنگ کند در حالیکه در دولت اصلاحات که آقای پزشکیان خود را امتداد آن دولت می‌داند، دیپلمات‌های ما در افغانستان شهید شدند و ما در آستانه جنگ قرار گرفتیم. هر وقت این جریان سرکار آمده سایه جنگ سر کشور آمده و می‌خواستند امنیت را گدایی کنند.

قاضی‌زاده گفت: شهید رئیسی این تابو را شکست و با وعده صادق، اسرائیل را سرجای خود نشاند. حتی دیپلمات‌های آقای روحانی در زندانهای اروپا با اقتدار شهید رئیسی آزاد شدند.

وی ادامه داد: در دولت آقای روحانی کار بجایی رسید که تاجیکستان و ترکمنستان با ما قهر بودند و بحرین و جیبوتی هم روابط را با ما قطع کردند؛ اما شهید رئیسی و شهید امیرعبداللهیان نشان دادند استاد مذاکره هستند. در دولت شهید رئیسی هم روابط با عربستان درست شد و هم  یخ ارتباط مصر با ما آب شد و هم ارتباط با آذربایجان حل و قرارداد کریدورهای شمال جنوب با روسیه و هند عملیاتی شد، به بریکس و شانگهای پیوستیم و وقتی رئیسی شهید شد بسیاری از کشورهای جهان با مجموع جمعیت دو میلیارد نفر عزای عمومی اعلام کردند.

قدرت ایران در دولت شهید رئیسی احیا شد

قاضی‌زاده هاشمی در بخش دوم صحبت‌های خود اظهار داشت: جناب آقای دکتر پزشکیان مطالبی درستی می‌فرمایند ولی حتما نگاهی به صحبت‌های مشاورانشان بیاندازدند. آنها بعضا حرفهایی می‌زنند که اساس دستاوردهای انقلاب را زیر سوال می‌برد.

وی افزود: ما با همسایگان دوست هستیم و آنها را عمق راهبردی خودمان می‌دانیم، اقتصاد و امنیت همسایگان را امنیت و اقتصاد خود می‌دانیم. اما به عنوان یک ایرانی شرمنده‌ام اگر نگاه خودتحقیری داشته باشیم!

قاضی‌زاده عنوان کرد:‌ برخی دوستان به غلط درباره جاده‌های ترکیه صحبت کردند درحالیکه حرفی درباره نهضت جاده سازی دولت‌های نهم و دهم نگفتند. یک زمانی وقتی رئیس جمهور ایران به ترکیه می‌رفت خیابان‌های استانبول بسته می‌شد و مردم آنجا به مسئولانشان می‌گفتند شعار ما می‌توانیم را از مسئولان ایران یاد بگیرید. ولی وقتی دولتهای یازدهم و دوازدهم روی کارآمدند دچار سراشیبی شدیم و عقب افتادیم. چون جهشی که در بخش‌های مختلف آغاز شده بود متوقف شد.

وی افزود: الان هم که شهید رئیسی دوباره خواست این کار را بکند برخی آقایان که فرصت حرف زدن یافته‌اند طلبکار شدند. ما در دولت شهید رئیسی دنبال احیای قدرت ایران بودیم و موفق هم شدیم. ایران همیشه الهام بخش کشورهای جهان بوده است و ما نباید تن به خود تحقیری بدهیم و داشته‌هایمان را ارزان بفروشیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: ما تا قبل از دهه 90 مسئله مشارکت مردم و قهر مردم با صندوق را نداشتیم و اوج مشارکت مردم در سال 88 بود. اما بعد اتفاقی افتاد که مردم با صندوق قهر کردند و امروز برخی دوستان پزشکیان با انواع ترفندها قصد دارند مردم را بترسانند که اگر پای صندوق نیایید چه خواهد شد. مردم قهر کردند چون با دوگانگی مواجه شدند. امروز وزیر مسکنی که در ستاد آقای پزشکیان است خانه خودش در باستی هیلز بود اما افتخار کرد که هیچ خانه‌ای نساخته است. رفتاری که با مردم در سال 98 افتاد را ببینید.کسی که اینترنت جهانی را قطع کرد، الان قائم مقام ستاد آقای پزشکیان است؛ خوب مردم این دوگانگی‌ها را می بینند که دچ

نظر شما