شناسهٔ خبر: 67105191 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

رییس دادگستری: حل بحران آب در قزوین با آمار و رویکرد منطقی پیگیری شود

قزوین - ایرنا - رییس کل دادگستری قزوین گفت: حل بحران و تنش آبی در استان باید با رویکرد منطقی و ارایه آمار دقیق پیگیری شده و به تصمیم گیری نهایی منجر شود.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار ایرنا، حجت الاسلام علی مصطفوی نیا روز دوشنبه در نشست شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان قزوین اظهار کرد: آب موضوع حیاتی برای استان قزوین است و اگر امروز برای آن چاره اندیشی کنیم، جلوی ضرر بیشتر را گرفته‌ایم، حتی در اگر در همان روزگار قدیم منطقی وارد میدان می شدیم و احساسی عمل نمی کردیم، اوضاع کنونی استان بهتر بود.

وی اضافه کرد: ما امروز می خواهیم برای رفع چالش آب در استان قزوین نسخه تجویز کنیم که این مهم نیازمند آمار دقیق از چاه‌های مجاز و غیرمجاز است، به هرحال باید میزان دقیق آبخوان و مصرف آب را روی کاغذ بیاوریم تا تصمیم گیری شود.

حجت الاسلام مصطفوی نیا تصریح کرد: بحث مصرف آب بسیار مهم است، اینکه یک مشترک مجوز داشته باشد کافی نیست،‌باید نظارت کرد که شخص بهره بردار چگونه از آب استفاده می کند و اینکه تا چه اندازه تخلف صورت گرفته است.

این مسوول با بیان اینکه ۱۷ سانتی متر فرونشست در سال فاجعه است، ادامه داد: قسمت سیاسی بحران آب خیلی مهم است، معاندان و ضد انقلاب از این چالش‌ها سوء استفاده کرده و می گویند که مسوولان نظام به فکر مردم نیستند.

رییس کل دادگستری قزوین بر راهبرد منطقیون دوری از احساس تاکید کرد و گفت: اگرچه می خواهید به کشاورز و افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی کمک کنید، اما باید حمایت شما مبتنی بر منطق و قانون باشد و کشاورز را توجیه کنید که همانند روزگار پدران او آبی وجود ندارد.

حجت الاسلام مصطفوی نیا با بیان اینکه همه دستگاه ها باید برنامه محور عمل کنند، ادامه داد: دستگاه‌های متولی مثل آب منطقه ای و جهاد کشاورزی باید برای سال‌های آینده برنامه داشته باشند و موضوع آب به برنامه های مشترک دستگاه‌های اجرایی تبدیل شود.

وی اضافه کرد: اگر می خواهیم در استان قزوین پیشرفت و توسعه داشته باشیم، باید صنایع، کشاورزی و خدمات را کنار یکدیگر ببینیم، اینطور نباشد که استان در یک موضوع رتبه دار باشد، اما منفعتی از آن نبرد.

حجت الاسلام مصطفوی نیا با بیان اینکه برای حل بحران آب نیازمند مردمی سازی موضوع هستیم، خاطرنشان کرد: مردم باید مثل دوران کرونا قانع شوند که ما امروز نیازمند یک شیوه زندگی خاص هستیم تا بتوانیم مشکلات آبی را برطرف کنیم.

رییس کل دادگستری قزوین از معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خواست که با جدیت پیگیر مصوبات امروز باشد و در نشست‌های بعدی حتما دستگاه‌ها را به ارایه آمار و گزارش روند پیشرفت کار هدایت کند.

نظر شما