شناسهٔ خبر: 66871207 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

رصد تولد قدیمی‌ترین کهکشان جهان برای اولین بار

برای اولین بار در تاریخ نجوم، دانشمندان توانستند تولد سه کهکشان از اولین کهکشان‌های جهان را مشاهده کنند.

صاحب‌خبر -

تیم موسسه نیلز بور، یک مرکز تحقیقاتی وابسته به دانشگاه کپنهاگ، برای اولین بار شاهد مستندسازی مستقیم روند تولد سه کهکشان از قدیمی‌ترین کهکشان‌های جهان، بین ۱۳.۳ تا ۱۳.۴ میلیارد سال پیش با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب بوده است.

از طریق قابلیت فروسرخ این تلسکوپ، دانشمندان توانستند مقادیر زیادی از هیدروژن را که در فرآیند شکل‌گیری در اطراف یک کهکشان کوچک جمع می‌شوند، تشخیص دهند.

اگرچه روند تولد کهکشان‌ها قبلاً از طریق تئوری‌ها و شبیه سازی‌های کامپیوتری شناخته شده بود، اما تاکنون هیچ کس آن را مشاهده نکرده بود.

علاوه بر این، این دورترین اندازه گیری تا کنون از این گاز سرد و خنثی است که جزء اصلی ستاره‌ها و کهکشان‌ها است.

کاسپر الم هاینتز از مؤسسه نیلز بور که رهبری این مطالعه را بر عهده داشت، گفت: این ها مسلماً اولین تصاویر مستقیمی هستند که تا به حال از شکل گیری کهکشان‌ها دیده ایم.

او خاطرنشان کرد: در حالی که جیمز وب قبلاً کهکشان‌های اولیه را در مراحل بعدی توسعه به ما نشان داده بود، در این جا شاهد تولد آن ها و در نتیجه ساخت اولین منظومه‌های ستاره‌ای در جهان هستیم.

دانشمندان تخمین می‌زنند که تولد این سه کهکشان تقریباً ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلیون سال پس از انفجار بزرگ رخ داده است.

در حالی که این مدت زمان طولانی به نظر می‌رسد، مربوط به کهکشان‌هایی است که در ۳ تا ۴ درصد از کل سن ۱۳.۸ میلیارد سال جهان شکل گرفته اند.

اندکی پس از بیگ بنگ، جهان یک گاز تاریک عظیم از اتم‌های هیدروژن بود، بر خلاف امروز که در آن آسمان شب با پوششی از ستاره‌های کاملاً مشخص پر شده است.

دانشیار Darach Watson توضیح می‌دهد: در چند صد میلیون سال پس از انفجار بزرگ، اولین ستاره‌ها شکل گرفتند، قبل از این که ستاره‌ها و گاز‌ها شروع به ادغام کنند و کهکشان‌ها را تشکیل دهند. این روندی است که ما در مشاهدات خود می‌بینیم.

تولد کهکشان‌ها در زمانی از تاریخ جهان به نام عصر یونیزه شدن اتفاق افتاد، زمانی که انرژی و نور برخی از اولین کهکشان‌ها به ابر‌های گاز هیدروژن نفوذ کرد.

این مقادیر زیاد گاز هیدروژن توسط دانشمندان با استفاده از دید مادون قرمز تلسکوپ فضایی جیمز وب به ثبت رسیده است. این دورترین اندازه گیری گاز هیدروژن سرد و خنثی، بلوک سازنده ستارگان و کهکشان‌ها است که دانشمندان تا به امروز کشف کرده اند.

منبع: Science Daily

نظر شما