شناسهٔ خبر: 66825887 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: ایسنا | لینک خبر

سید حسن نصرالله: شهید رئیسی خادم کشورش بود/ امیرعبداللهیان به نهضت‌های مقاومت علاقه شدیدی داشت

رویا معصومی

دبیرکل حزب‌الله لبنان در مراسم بزرگداشت یاد شهید آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور فقید کشورمان و هیئت همراه وی سخنرانی کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایسنا، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب‌الله لبنان امروز جمعه در سخنرانی خود به مناسبت شهدای خدمت گفت در پی شهادت آیت‌الله رئیسی و همراهانش، جشن‌های «عید مقاومت» و آزادسازی جنوب لبنان در سال ۲۰۰۰ لغو شده است.

سید مقاومت در ادامه سخنرانی خود در این مراسم که در مجتمع سیدالشهدا در ضاحیه جنوبی بیروت برگزار شد، شهادت علامه شیخ «علی الکورانی» را به خانواده وبستگان ایشان تسلیت گفت و تصریح کرد ایشان در تاسیس حزب‌الله و جنبش امل نقش داشت و هفته آینده مراسمی به همین مناسبت برگزار خواهد شد.

سقوط هلیکوپتر رئیس‌جمهور رئیسی بسیار دردناک و  ناراحت کننده بود

وی بار دیگر شهادت آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی و همراهان او را تسلیت گفت و تصریح کرد: ما به یک الگو نیاز داریم، زیرا بدون الگو، آنچه ما به آن اعتقاد داریم فقط ایده و جوهر روی کاغذ باقی می‌ماند.‌ حادثه سقوط هلیکوپتر رئیس جمهور رئیسی در ایران و خارج از این کشور بسیار دردناک و بسیار ناراحت کننده بود و این حادثه ما را به گریه انداخت.

باید به شهید رئیسی به عنوان الگو نگاه کنیم

سید حسن نصرالله خاطر نشان کرد باید به شهید آقای رئیسی در تمام سمت‌هایی که مسئولیت را بر عهده گرفت به عنوان الگو نگاه کنیم.

دبیرکل حزب‌الله ضمن اشاره به خدمات آیت‌الله رئیسی در آستان قدس رضوی و خدماتش به محرومان و معروف بودن او به خادم محرومان تاکید کرد زمانی که شهید رئیسی تولیت حرم رضوی را بر عهده گرفت، تحول بزرگی در مدیریت و توسعه حرم و خدمات گسترده ایجاد کرد که خدمات آن به نفع محرومان و مستمندان بود.

شهید رئیسی خادم کشورش بود

سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد شهید آقای رئیسی فقیه، عالم، کوشا، مؤمن، متواضع و بسیار شجاع در مقابله با منافقین و دشمنان و مؤمن به مقاومت و پروژه آن بود. او خادم کشورش بود و هیچ تعطیلی نداشت و مطیع رهبرش بود.

دبیرکل حزب‌الله لبنان در ادامه به خدمات شهید آیت‌الله رئیسی در قوه قضائیه و حضورش در راس قوه مجریه پرداخت و افزود او در قوه قضائیه نیز تغییراتی اساسی ایجاد کرد، بروکراسی را حذف و بسیاری از پرونده‌ها را در این نهاد حل وفصل کرد. شهید رئیسی در مسند ریاست جمهوری هم همواره به استان‌ها و مناطق محروم سفر می‌کرد و به کمک  سیل‌زدگان شتافت.

سید مقاومت با بیان اینکه ایران از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۹۷۹ میلادی، همواره در معرض محاصره اقتصادی، تحریم‌ها، جنگ تحمیلی و ترورهای داخلی قرار گرفته است که روز به روز بر آن افزوده می‌شود، گفت روسای جمهور ایران به دلیل این تحریم‌ها و محاصره‌ها با پرونده‌های بسیار بزرگی از جمله پرونده‌های اقتصادی و معیشتی، ارز، گرانی‌ها و سیاست خارجی مواجهند.

در دولت شهید رئیسی تولید نفت افزایش یافت

وی با اشاره به خدمات شهید آیت‌الله رئیسی در دوره رئیس‌جمهوری خود خاطرنشان کرد در دولت شهید سید رئیسی یک میلیون و ۷۸۵ هزار قطعه زمین برای ساخت خانه برای خانواده‌های نیازمند داده شد. تولید نفت افزایش یافت و به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه رسید.

در دولت شهید رئیسی، در حوزه سیاست خارجی، روابط با شرق حفظ شد

سید مقاومت افزود در دولت شهید رئیسی، در حوزه سیاست خارجی، روابط با شرق حفظ شد و روابط با غرب در یک سطح معینی ادامه یافت، ورود ایران به سازمان‌های بین‌المللی و همچنین مقابله با کرونا در این دولت صورت گرفت.

دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد دوران شهید رئیسی شاهد تحولی در حضور دیپلماتیک ایران و حمایت و پشتیبانی آن از نهضت‌های مقاومت بود و شهید به آرمان فلسطین، مقاومت و نهضت های مقاومت ایمان زیادی داشت و با صهیونیست‌ها دشمنی شدید داشت.

وی افزود برقراری روابط با کشورهای همسایه و شرق در اولویت روابط خارجی دولت شهید رئیسی بود.

 امیرعبداللهیان به نهضت‌های مقاومت علاقه شدیدی داشت

سید مقاومت در ادامه سخنرانی خود تصریح کرد شهید «حسین امیرعبداللهیان» به لبنان، فلسطین و نهضت‌های مقاومت علاقه شدیدی داشت و این در شخصیت او متمایز است.

از شهیدان رئیسی و امیرعبداللهیان جز خیر، کمک، حمایت و پشتیبانی، محبت چیز دیگری ندیدیم

نصرالله گفت: ما از شهیدان رئیسی و امیرعبداللهیان جز خیر، کمک، حمایت و پشتیبانی، محبت چیز دیگری ندیدیم و از این بابت از آنها کمال تشکر را داریم.

سید حسن نصرالله افزود یکی از مهمترین صفات این دو شخصیت، تواضع است.

دبیرکل حزب الله لبنان ادامه داد: این بزرگواران نسبت به فقرا محبت و احترام داشتند و این مکتب اسلام، پیامبر اعظم (صلی الله علیه و آله و سلم) و حضرت امام خمینی (ره) است.

تشییع میلیونی پیام وفاداری و بیعت و یک پیام پایداری محکم به خط امام خمینی و نظام جمهوری اسلامی در ایران بود

سید مقاومت خاطر نشان کرد تشییع میلیونی رئیس‌جمهور رئیسی و همراهانش سومین تشییع جنازه بزرگ در تاریخ بشریت پس از ارتحال امام خمینی (ره) و شهید قاسم سلیمانی بود. این تشییع میلیونی پیام وفاداری و بیعت و یک پیام پایداری محکم به خط امام خمینی و نظام جمهوری اسلامی در ایران بود.

یکی از دلایل شکست سیاست‌های آمریکا در قبال منطقه نفی واقعیت و جدایی از آن است

وی در ادامه سخنرانی خود تاکید کرد یکی از دلایل شکست سیاست‌های آمریکا در قبال منطقه نفی واقعیت و جدایی از آن است. حال آن‌که ایران کشوری قوی، منسجم و محکم است با اینکه با شهادت رئیس جمهور و جمع پربرکتی از شخصیت‌ها با اینکه بسیار اندوهگین شد، اما این واقعه ایران را ضعیف و متزلزل نکرد. ایران کشور نهادها و قانون است و در رأس آن یک رهبر خردمند است که این کشور را اداره می‌کند. ایران از اراده مردمی برخوردار است و اعتماد مردم بسیار بالاست.

سید نصرالله با بیان اینکه اگر مراسم تشییع پیکرها در استان‌های دیگر نیز برگزار می‌شد، شما شاهد حضور میلیونی مردم در این مراسم‌ها می‌بودید، تصریح کرد: این بخشی از بینش جمهوری اسلامی و جزء لاینفک دین آن است و با رفتن مسئولین تغییر نمی‌کند.

رهبر مقاومت تاکید کرد جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۹۷۹ همواره از محور مقاومت حمایت کرده و روز به روز بر این حمایت افزوده و آن را به طور علنی نشان داده است.

سید حسن نصرالله در ادامه با اشاره به تجاوزات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه گفت: امروز که در هشتمین ماه جنگ غزه قرار داریم، خود اسرائیلی‌ها متفق‌القول هستند که آنچه این رژیم در سال جاری تجربه کرده است، بی‌سابقه است.

دشمن نتوانست به هیچ یک از اهداف خود در جنگ غزه دست یابد

وی با بیان اینکه دشمن به رنج و سختی شدید و به ناتوانی و شکست خود اعتراف می‌کند، خاطرنشان کرد دشمن نتوانست به هیچ یک از اهداف خود در جنگ دست یابد و رئیس شورای امنیت داخلی رژیم صهیونیستی به این امر اعتراف کرد.

سید حسن نصرالله گفت یکی از مهمترین مشکلاتی که مسئولین این رژیم از آن رنج می‌برند، به رسمیت شناختن فلسطین توسط برخی کشورهای اروپایی است. کشور فلسطینی که مقامات دشمن با آن مخالفند، آن را یک تهدید وجودی برای این رژیم می‌دانند. این به رسمیت شناختن روزافزون کشور فلسطین یکی از نتایج عملیات طوفان الاقصی و پیامدهای آن  است.

چه کسی باور می‌کرد زمانی فرا می‌رسد که دادگاه کیفری بین المللی درخواست صدور حکم بازداشت مقامات صهیونیستی را بدهد

دبیرکل حزب‌الله لبنان افزود چه کسی باور می‌کرد زمانی فرا می‌رسد که دادگاه کیفری بین المللی درخواست صدور حکم بازداشت مقامات صهیونیستی را بدهد و این یکی از نتایج طوفان الاقصی است.

به رسمیت شناختن فلسطین توسط کشورهای اروپایی زنگ خطر برای آمریکا و اسرائیل است

سیدحسن نصرالله همچنین اعلام کرد: به رسمیت شناختن فلسطین توسط کشورهای اروپایی زنگ خطر برای آمریکا و اسرائیل است.

وی افزود بیشتر کشورهایی که فلسطین را به رسمیت شناخته‌اند آسیایی و آمریکای لاتین هستند. به رسمیت شناختن فلسطین توسط کشورهای اروپایی با واکنش شدید اسرائیل همراه شد و سفرای آنها را فراخواند و اعتراض کرد.

لیست کشورهایی که فلسطین را به رسمیت شناختند یک شکست استراتژیک برای اسرائیل است

سید حسن نصرالله با بیان اینکه کشورهای اروپایی دیگر نیز فلسطین را به رسمیت خواهند شناخت، تاکید کرد: لیست کشورهایی که فلسطین را به رسمیت شناختند یک شکست استراتژیک برای اسرائیل است.

دبیرکل حزب الله لبنان گفت رژیم صهیونیستی به هیچ یک از قطعنامه‌های بین‌المللی احترام نمی‌گذارد و از این جهت است که پس از صدور حکم دیوان بین‌المللی دادگستری شدیدترین حملات را به شهر رفح انجام داد.

وی افزود تظاهرات در دانشگاه‌های سراسر جهان و دیروز در مقابل کنگره آمریکا نشان‌دهنده وسعت احساسات انسانی است که طوفان الاقصی در سراسر جهان برانگیخت.

اگر نتانیاهو بخواهد به تجاوزات خود ادامه دهد، به پرتگاه خواهد رفت

سید حسن نصرالله گفت «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی خدمات سرویس امنیتی این رژیم در طول جنگ را انکار کرده و گفته است که آنها ارزیابی درستی درباره تهدیدات غزه به او ارائه نکرده‌اند. اگر نتانیاهو بخواهد به تجاوزات خود ادامه دهد، دچار فاجعه خواهد شد و به پرتگاه خواهد رفت.

سید مقاومت در پاسخ به این اظهارات نتانیاهو که گفته بود «برنامه‌های مهم و دقیقی برای بازگرداندن امنیت به شمال دارد» گفت: غزه شما را غافلگیر کرد و یک لشکر کامل فروریخت و ارتش نخبه فروپاشید. مقاومت شما را در ۸ اکتبر در لبنان و یمن غافلگیر کرد و ما شایستگی صحبت از غافلگیری را داریم.

باید منتظر غافلگیری از مقاومت ما باشید

دبیرکل حزب الله لبنان خطاب به دشمن تهدید کرد: باید منتظر غافلگیری از مقاومت ما باشید.

وی افزود مقاومت همیشه صریح بوده‌ و با هدف مشخصی وارد جنگ می‌شود. هدف نخست مقاومت در این جنگ، حمایت از غزه و هدف دوم جلوگیری از هرگونه عملیات پیشگیرانه دشمن علیه لبنان است.

آیت‌الله رئیسی، رئیس‌جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد «قیز قلعه‌سی» به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی سقوط بالگرد شد و با همراهانش به مقام رفیع شهادت نائل آمد.

انتهای پیام

نظر شما