شناسهٔ خبر: 66799058 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: گجت نیوز | لینک خبر

رویای بزرگ ایلان ماسک برای مریخ؛ یک میلیون نفر به سیاره سرخ می‌روند!

صاحب‌خبر -

ایلان ماسک ایده‌های بزرگی در سر دارد که مهم‌ترین آن، تبدیل مریخ به سکونتگاهی برای انسان‌هاست! قطعا او دلیل بزرگی برای عملی کردن این ایده دارد.

ایلان ماسک، میلیاردر جنجالی و مالک دو کمپانی بزرگ تسلا و اسپیس‌اکس که به رویاپردازی‌های جسورانه‌اش معروف است، این بار هدف بزرگی را در سر دارد: سکونت انسان در مریخ! او با طرحی بلندپروازانه قصد دارد طی چند دهه آینده، یک میلیون نفر را به سیاره سرخ منتقل کند.

به گفته ماسک، این گام حیاتی برای عبور تمدن از «فیلتر بزرگ تک سیاره‌ای» است. او معتقد است که بقا و پیشرفت بشر در گرو توانایی زندگی در سیاره‌ای دیگر به جز زمین است.

زندگی در مریخ با Starship: آیا رویای ماسک به حقیقت می‌پیوندد؟

برنامه SpaceX برای تبدیل مریخ به سکونتگاه به شدت به موشک‌های استارشیپ وابسته است. ایلان ماسک، مدیرعامل این شرکت، معتقد است که این موشک‌ها نقشی اساسی در تحقق اهداف بلندپروازانه او در مریخ ایفا می‌کنند. او درباره اولین فرود احتمالی انسان در مریخ، ادعاهای جاه‌طلبانه‌ای مطرح کرده و حتی سال ۲۰۲۹ را به عنوان تاریخ حدودی این رویداد عنوان کرده است.

رویای بزرگ ایلان ماسک برای مریخ رویای بزرگ ایلان ماسک برای مریخ

چند روز پیش، ماسک در یک سخنرانی جنجالی، برنامه‌ها و پیش‌بینی‌های خود درباره مریخ را به طور مفصل شرح داد. این برنامه که شامل فرستادن انسان‌ها و تجهیزات به سیاره سرخ و احداث سکونتگاه در آن می‌شود، قوه تخیل بسیاری را برانگیخت. در پی آن جرقه بحث‌های داغی درباره آینده اکتشافات فضایی و امکان برقراری سکونت انسان در مریخ زده شد.

جدیدترین پیش‌بینی ایلان ماسک درباره سکونت در مریخ

ایلان ماسک، در جدیدترین توییت خود که حاوی جدول زمانی است، از برنامه‌های خود در مورد مریخ رونمایی کرد. او پیش‌بینی می‌کند که در کمتر از ۵ سال، یک فضاپیمای بدون سرنشین روی سیاره سرخ فرود خواهد آمد و در کمتر از ۱۰ سال، یعنی قبل از سال ۲۰۳۴، انسان‌ها برای اولین بار بر خاک مریخ قدم خواهند گذاشت.

اگرچه فرود انسان بر مریخ در کمتر از ۳۰ سال، گامی بزرگ و جسورانه محسوب می‌شود، اما ایلان ماسک به دنبال دستاوردی فراتر از این است. او درباره ساخت یک شهر در سیاره سرخ محتاط‌تر است و آن را در افق بلندتری ترسیم می‌کند. با این حال، لحن قاطع او درباره ساخت این شهر تا سال ۲۰۵۴ نشان می‌دهد که این هدف به طور جدی در برنامه‌های او جای دارد.

رویای بزرگ ایلان ماسک برای مریخ رویای بزرگ ایلان ماسک برای مریخ

ایلان ماسک فقط به دنبال فرستادن انسان به مریخ نیست، او می‌خواهد در آنجا یک تمدن جدید بسازد! به نظر او، برای اینکه انسان‌ها زنده بمانند، باید در سیارات دیگر هم زندگی کنند و مریخ بهترین گزینه است.

ماسک در توییتی می‌گوید که سکونت در مریخ تمدن را ایمن می‌کند (Civilization Secured). به بیان ساده، منظور او این است که اگر انسان‌ها در چند سیاره زندگی کنند، دیگر اگر مشکلی روی زمین پیش بیاید، کل بشریت نابود نمی‌شود. البته ساختن یک شهر در مریخ کار آسانی نیست. اما ماسک به خاطر ایده‌های جسورانه و پروژه‌های موفقش معروف است، پس شاید روزی این رویا به حقیقت بپیوندد.

ایلان ماسک قبلا گفته بود که تا سال ۲۰۲۲ انسان‌ها را به مریخ می‌فرستد، اما بعد نظرش را عوض کرد و گفت تا سال ۲۰۲۶ این اتفاق می‌افتد. حالا هم می‌گوید که شاید تا سال ۲۰۳۴ انسان‌ها به مریخ برسند. این یعنی برنامه‌های ماسک برای مریخ کمی به تعویق افتاده است، اما هنوز هم هدف نهایی او فرستادن انسان به این سیاره است.

چالش‌ها و واقعیت‌های سکونت‌سازی مریخ

ایلان ماسک می‌خواهد انسان‌ها را به مریخ بفرستد، اما این کار خیلی سخت است. برای رسیدن به مریخ باید از مشکلات فنی زیادی عبور کرد، مثل اینکه چطور می‌شود در فضا غذا خورد و آب آشامیدنی و سوخت تهیه کرد. علاوه بر این، قوانین و مقررات زیادی وجود دارد که باید رعایت شود و سفر به مریخ خیلی پیچیده و خطرناک است. با وجود تمام این چالش‌ها، ماسک هنوز هم مصمم است که به رویای خود برسد.

رویای بزرگ ایلان ماسک برای مریخ رویای بزرگ ایلان ماسک برای مریخ

ایلان ماسک فکر می‌کند که انسان‌ها باید در سیارات دیگر زندگی کنند تا اگر اتفاق بدی برای زمین بیفتد، نسل بشر نابود نشود. به نظر او، اگر انسان‌ها فقط در زمین زندگی کنند، ممکن است یک روز به خاطر یک فاجعه مثل برخورد سیارک یا جنگ اتمی، همه چیز از بین برود. بنابراین، ماسک می‌خواهد انسان‌ها را به مریخ و سیارات دیگر بفرستد تا تمدن بشری در چند سیاره پخش شود و از این طریق، شانس زنده ماندن ما را بیشتر کند.

نتیجه‌گیری: سفرنامه‌ مریخ ایلان ماسک

ایلان ماسک با هدف فرستادن انسان به مریخ، در حال انجام کارهای بزرگی است. در واقع، او می‌خواهد با فرستادن انسان به سیارات دیگر، از آینده بشر محافظت کند. کارهای ماسک در زمینه سفر به فضا، خیلی سخت و چالش‌برانگیز است، اما او تسلیم نمی‌شود و به تلاش‌هایش ادامه می‌دهد.

برخی از مردم فکر می‌کنند که برنامه‌های ماسک غیرممکن است، اما عده زیادی هم به او و ایده‌هایش امیدوار هستند. نظر شما درباره برنامه مریخ ایلان ماسک چیست؟ آیا فکر می‌کنید که انسان‌ها روزی می‌توانند در سیارات دیگر زندگی کنند؟

در گجت نیوز بخوانید:
نگاهی به آب و هوای وحشتناک سیاره های دیگر؛ جهنم واقعی جای دیگری است کشف یک گاز مرموز در مریخ که فقط توسط موجودات زنده تولید می‌شود ادعای عجیب خرید زمین در مریخ توسط دکتر حسابی: واقعیت یا شایعه؟ سند هزار متر زمین در مریخ به نام ایران منتشر شد! لباس فضایی جدید ایلان ماسک برای پیک‌نیک در کیهان + عکس

نظر شما