شناسهٔ خبر: 66798896 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

آماده‌سازی محل خاکسپاری پیکر شهید رئیسی در حرم امام رضا (ع)

پیکر مطهر شهید آیت‌الله رئیسی، رئیس جمهور محبوب کشورمان قرار است روز پنجشنبه در رواق دارالسلام حرم مطهر امام رضا (ع) آرام گیرد.

صاحب‌خبر -

آماده‌سازی محل خاکسپاری پیکر شهید رئیسی در حرم امام رضا (ع)

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز خراسان رضوی، طبق برنامه ریزی‌های صورت گرفته پیکر مطهر شهید آیت‌الله رئیسی، رئیس جمهور محبوب کشورمان قرار است روز پنجشنبه در رواق دارالسلام حرم مطهر امام رضا (ع) آرام گیرد.

مدفن شهید سیدعبدالکریم هاشمی‌نژاد در گوشه‌ای از همین رواق مشخص است، حضرات آیات شیخ حبیب‌الله گلپایگانی و شیخ غلامحسین تبریزی، سیدعلی موسوی و نیز حاج سید‌هاشم نجف‌آبادی جد مادری مقام معظم رهبری نیز در رواق دارالسلام حرم امام رضا (ع) مدفون هستند.

در سمت جنوب بارگاه رضوی رواقی زیبا و باشکوه دارالسلام قرار دارد. در لغت دارالسلام را  بهشت  می‌گویند؛ این رواق از سوی غرب با در زرین نفیسی به رواق دارالحفاظ و از شمال با دو راهرو به گنبد حاتم خانی و از سمت شرقی با درِ طلای نفیس دیگری به رواق دارالسرور می‌پیوندد. طول رواق ۲۰ متر، عرض آن ۱۰ متر و ارتفاع آن به ۵/۹ متر می‌رسد که درمجموع با فضا‌های جانبی ۲۲۷ مترمربع مساحت دارد.

کف دارالسلام با مرمر به زیبایی نقش‌بندی و سنگ‌فرش شده است. در ازاره‌های رواق تا ارتفاع ۶۵ /۱ پوشیده شده از سنگ مرمر یشمی دیده می‌شود. دیوار‌ها و سقف بنا به سبک زیبایی رسمی بندی شده‌اند که چشمهٔ اصلی سقف را در سه بخش احاطه کرده‌اند.

بالای ازاره کتیبه‌ای است به عرض ۳۰ سانتیمتر که به خط نستعلیق بر آن حجاری‌شده است. وجود یکی از قدیمی‌ترین لوستر‌های کریستالی نفیس و درخشان حرم مطهر با عمر ۲۰۰ ساله در رواق دارالسلام، بر عظمت و شکوه این رواق افزوده است.

شالوده این رواق را گوهرشاد خاتون در دوطبقه بنا نهاد. سال‌ها پیش بخش بالایی رواق مدتی برای آسایشگاه خادمان اختصاص داشت که به گنبد اپک میرزا شناخته می‌شد و طبقه پایینی آن، انبار فرش بود که به آن  تحویل‌خانه می‌گفتند.

 

 

نظر شما