شناسهٔ خبر: 66252129 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: صدا و سیما | لینک خبر

فوتسال جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۴؛

تکلیف ۲ گروه مشخص می‌شود

هفدهمین دوره جام ملت‌های فوتسال آسیا ۲۰۲۴ یک شنبه در بانکوک تایلند ادامه می‌یابد.

صاحب‌خبر -

تکلیف ۲ گروه مشخص می‌شود
به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری صدا و سیما، در این دوره از رقابت‌ها ۱۶ تیم حضور دارند و در ۴ گروه ۴ تیمی رقابت می‌کنند و از هر گروه دو تیم صعود خواهند کرد.

تیم افغانستان برای نخستین بار در دور نهایی حاضر شده است. نتایج و برنامه مسابقات به این شرح است:

گروه یک -  شنبه ۲ اردیبهشت:
تایلند - ویتنام
میانمار - چین
تیم تایلند با ۶ امتیاز در صدر است و صعود کرد. تیم‌های ویتنام با ۴ و میانمار با یک امتیاز دوم و سوم هستند و تیم چین بدون امتیاز چهارم است و حذف شد.

 گروه دو:
ازبکستان - عربستان
عراق - استرالیا

تیم ازبکستان با ۶ امتیاز در صدر قرار دارد و تیم‌های عراق و عربستان با ۳ امتیاز و به علت نتایج رودررو دوم و سوم هستند و تیم استرالیا بدون امتیاز چهارم است.

 گروه سه:
تیم‌های تاجیکستان و قرقیزستان با ۴ امتیاز اول و دوم هستند و تیم ژاپن (قهرمان دوره قبل) با ۳ امتیاز سوم است. تیم کره جنوبی بدون امتیاز در رده چهارم جای گرفت.

گروه چهار:
در این گروه تیم ایران پیش از این ۳ - ۱ تیم افغانستان و ۵ - ۳ تیم بحرین را برد.

تیم‌های ایران با ۶ و کویت با ۴ امتیاز اول و دوم هستند و بدین ترتیب تیم ایران صعود خود را قطعی کرد. تیم‌های افغانستان با یک و بحرین بدون امتیاز در رده‌های سوم و چهارم جای گرفتند که بدین ترتیب تیم بحرین عملا حذف شد. تیم ایران دوشنبه ۳ اردیبهشت از ساعت ۱۲:۳۰ به مصاف تیم کویت می‌رود.

<div id="video-display-embed-code_11025988"><script type="text/JavaScript" src="https://www.iribnews.ir/fa/news/play/embed/4211355/11025988?width=600&height=350"></script></div>


در این رقابت‌ها ابراهیم محرابی افشار داور ایرانی حضور دارد که دیدار تیم‌های ویتنام و میانمار را سوت زد. گلاره ناظمی داور زن ایرانی نیز در دیدار چین با ویتنام داور اول بود.

در جدول گلزنان سعید احمدعباسی از ایران با ۴ گل صدرنشین است و سوفاووت توئینگلانگ از تایلند و یوسی آرای از ژاپن با ۳ گل به طور مشترک دوم هستند و مهدی کریمی از ایران به همراه ۱۰ گلرن دیگر با ۲ گل در رده چهارم قرار گرفته اند.

در دور مقدماتی این دوره تیم ایران در گروه سه که در بیشکک قرقیزستان برگزار شد، ۱۸ - ۲ تیم مالدیو، ۱۰ - ۲ تیم قرقیزستان و ۶ - ۰ تیم لبنان را درهم کوبید و با ۹ امتیاز به عنوان تیم نخست به دور نهایی راه یافت.

در دوره قبل در سال ۲۰۲۲ تیم‌های ژاپن، ایران و ازبکستان اول تا سوم شدند.

در فوتسال قهرمانی آسیا، تیم ایران با ۱۲ قهرمانی، ۲ نایب قهرمانی و دو عنوان سومی همچنان رکورد دار است و تیم‌های ژاپن با ۴ قهرمانی، ۶ نایب قهرمانی و ۲ مقام سومی در رده دوم و ازبکستان با ۴ نایب قهرمانی و ۵ سومی در رده سوم قرار دارند. تیم تایلند نیز ۲ بار نایب قهرمان و ۵ بار سوم شده است. تیم‌های کره جنوبی و قزاقستان یک بار نایب قهرمان و سوم و تیم قرقیزستان نیز یک بار سوم شده اند. در سال ۲۰۲۰ مسابقات به علت شیوع بیماری کرونا لغو شد.

 تیم ایران در سال‌های ۱۹۹۹، ۲۰۰۰، ۲۰۰۱، ۲۰۰۲، ۲۰۰۳، ۲۰۰۴، ۲۰۰۵، ۲۰۰۷، ۲۰۰۷، ۲۰۰۸، ۲۰۱۰، ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ قهرمان در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۲۲ نایب قهرمان و در سال‌های ۲۰۰۶ و ۲۰۱۲ سوم آسیا شده است.

در تاریخ ادوار مختلف جام ملت‌های آسیا تیم ایران در ۱۶ دوره حضور تا کنون در ۱۰۱ بازی به میدان رفته است که ۹۵ پیروزی ۲ تساوی و ۴ باخت در کارنامه این تیم به ثبت رسیده است.۹۴۶ گل زده و ۱۴۵ گل خورده حاصل کار تیم ایران بوده است.

نظر شما