شناسهٔ خبر: 66182193 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: ایکنا | لینک خبر

سیدمجتبی ابطحی:

وعده صادق پایان صبر استراتژیک ایران بود

دبیرکل کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس با بیان اینکه عملیات «وعده صادق» اثبات کرد صبر استراتژیک ایران حدی دارد، گفت: دشمن فکر می‌کرد ما با صبر استراتژیک خود دست به اقدامی نخواهیم زد ولی عملیات وعده صادق عکس آن را به دشمن نشان داد.

صاحب‌خبر -

سیدمجتبی ابطحی

به گزارش خبرنگار ایکنا، سید مجتبی ابطحی، دبیرکل کنفرانس فلسطین مجلس شورای اسلامی عصر امروز، سه شنبه 28 فروردین، در جلسه تحلیل و بررسی عملیات «وعده صادق» که در دفتر دبیرخانه کنفرانس بین المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس برگزار شد، با تبریک برگزاری عملیات موفقیت‌آمیز وعده صادق گفت: دشمن فکر می‌کرد ما با صبر استراتژیک خود دست به اقدامی نخواهیم زد ولی عملیات وعده صادق عکس آن را به دشمن نشان داد و اثبات کرد صبر استراتژیک ما حدی دارد. دشمن به‌دنبال این بود که به جمهوری اسلامی ایران بعد از سفر سران مقاومت فلسطین به تهران ضربه وارد کند. 

وی افزود: رژیم صهیونیستی با حمله به کنسولگری کشورمان به دنبال بهبود چهره خود بود تا افکار عمومی را از ماجرای غزه دور کند ولی به هدف خود دست نیافت. امروز رژیم صهیونیستی به دنبال حمله به رفح است تا از این طریق معادله جنگ را تغییر دهد.

دبیرکل کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دشمن بعد از حمله رژیم صهیونیستی به مقر دیپلماتیک کشورمان برداشت می‌کرد که شاید ما اقدام محدودی انجام دهیم، ادامه داد: عملیات وعده صادق محاسبات آنها را برهم زد و در واقع رهبر معظم انقلاب اسلامی گفته خودشان را عملیاتی کردند و نشان دادند امنیت ملی کشور از همه چیز مهمتر است.

ابطحی بیان کرد: در کشور بحث بر سر این بود که اگر رژیم صهیونیستی دست از محاصره مردم مظلوم غزه بردارد شاید شدت عملیات را کمتر کنیم ولی رژیم صهیونیستی این کار را انجام نداد. در جریان عملیات وعده صادق پنج قدرت جهانی کاملاً به میدان آمدند و به صهیونیست‌ها کمک کردند و هدفشان این بود اگر قرار باشد ایران هدفی را بزند موفق نشود. به عبارتی دشمن ۶ لایه آتش‌باری تشکیل داد، سیستم‌های راداری را به کمک گرفت، سیستم‌های ضدسیگنالی را به کار گرفت و حتی آواکس‌ها را مورد استفاده قرار داد تا ما مبادا به صهیونیست‌ها حمله کنیم؛ به نوعی ابرقدرت‌های جهان پشت صهیونیست‌ها قرار گرفتند و قضیه برایشان حیثیتی شده بود.

وی ادامه داد: دشمن در طوفان‌ الاقصی فکر می‌کرد تمام توان جمهوری اسلامی در اختیار مقاومت غزه و حزب‌الله قرار دارد ولی وقتی موشک‌ها و پهبادهای ما هزاران کیلومتر مسافت را طی کردند تا به اراضی اشغالی برسند، حیرت‌زده شدند. البته برای ما هم تجربه خوبی بود چون پیش از عملیات وعده صادق نهایت آزمایش موشکی ما داخل کشور از سمنان تا کویر بود ولی این عملیات تجربه خوبی برای نیروهای مسلح کشور محسوب می‌شود. البته ناگفته نماند طراحی این عملیات خیلی سخت بود.

دبیرکل کنفرانس بین‌المللی حمایت از انتفاضه فلسطین مجلس شورای اسلامی گفت: اتفاق خوبی که در عملیات وعده صادق رخ داد این بود که همه مسئولان نظام اعم از دولت و دیگر قوا تأکید داشتند که باید خودمان اسرائیل را بزنیم در صورتی‌که اگر دولت قبل بود معلوم نبود چه می‌شد. تأکید ما این بود که ابزارهای مقابله و مدیریت هم در اختیار خود ما باشد.

ابطحی تأکید کرد: در این عملیات ما نمی‌توانستیم از اصل غافلگیری استفاده کنیم و همین موضوع دست ما را کمی بست چون مسافتی که باید طی می‌شد خیلی طولانی بود. از سوی دیگر کل ارزش‌های پهبادهای ارسالی ما به اراضی اشغالی کمتر از ۲۰ میلیون دلار است ولی دشمن برای مقابله با این پهباده ۱۰۳ هواپیما را به پرواز درآورد که هزینه پرواز آنها میلیاردها دلار است! پهبادهای ما از هشت منطقه دفاعی پنج منطقه را درگیر کردند. هشتاد درصد درگیری در غرب اردن بود‌‌ و از آنجا که هیچ یک از این پهبادها برای برخورد به هدف فرستاده نشده بودند بلکه هدف اصلی از ارسال پهبادها درگیر کردن پدافند هوایی اسرائیل بود پس به طور کامل می‌توان گفت هدف اصلی‌شان محقق شده است.

وی ادامه داد: همچنین ۸۵ تا ۹۰ درصد موشک‌های غیرهایپرسونیک به هدف برخورد کرده‌اند و تمام موشک‌های هایپرسونیک هم به هدف اصابت کردند. پیشرفته‌ترین پدافند هوایی صهیونیستها مانند فلاخن داوود نتوانستند هایپرسونیک‌های ایرانی را سرنگون کنند. ما دستاورد عظیمی از این عملیات به دست آوردیم که حاضر به اجرای پلن‌های دوم و سوم هستیم و به نوعی مانور خوبی برای ما محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه دشمن نمی‌تواند بیش از این غلط کند، افزود: اینکه دشمن تاکنون هیچ غلطی نکرده به خاطر موفقیت‌آمیز بودن عملیات وعده صادق است و اگر می‌خواست کاری کند باید بین دو تا ۱۲ ساعت انجام می‌داد. به طور قاطع در این عملیات آسیب‌پذیری رژیم صهیونیستی روشن شد و برای غرب اثبات شد هزینه حمایت از صهیونیست‌ها بسیار زیاد است.

ابطحی تأکید کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران در تراز یک قدرت جهانی مطرح شده است. باید گفت ایران بعد از وعده صادق ایران دیگری است و دنیا طور دیگر به ما خواهد نگریست. توجه داشته باشیم ما دست در لانه زنبور نکردیم بلکه دست در قلعه حیوانات وحشی کردیم.

وی در پایان یادآور شد: ساعت سه بامداد که عملیات تمام شد سفیر سوئیس به مرکز فرماندهی عملیات در سپاه احضار شد و برای اولین بار در چنین عملیات‌هایی دیپلماسی نظامی به کار گرفته شد و هشدار جمهوری اسلامی ایران به آمریکا از طریق سفیر سوئیس به آمریکایی‌ها رسانده شد و سفیر هم سریع پیام را منتقل کرد.

انتهای پیام

نظر شما