شناسهٔ خبر: 65961224 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: تسنیم | لینک خبر

روز ۱۸۰ طوفان الاقصی| شهادت ۱۹۶ امدادگر در ۶ ماه جنگ

جنگ در غزه در حالی امروز ششمین ماه خود را کامل کرد که فضای جهانی همچنان تحت‌تأثیر کشته‌شدن ۷ کارمند سازمان خیریه «آشپرخانه مرکزی جهانی» قرار دارد.

صاحب‌خبر -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جنگ غزه امروز شش‌ماهه شد و صهیونیست‌ها در حال توجیه حمله هوایی به کارمندان سازمان خیریه «آشپرخانه مرکزی جهانی» در شهر «دیرالبلح» هستند، واقعه‌ای که روز سه‌شنبه رخ داد و محکومیت‌های بین‌المللی در ارتباط با آن ادامه دارد.

وزارت بهداشت فلسطین در غزه دیروز سه‌شنبه اعلام کرد که بر اساس آخرین آمار 32916 نفر در حملات اشغالگران شهید و 75494 نفر دیگر زخمی شده‌اند، همچنین 408 مدرسه تخریب یا به‌طور کامل ویران شده است و 6050 دانش‌آموز به شهادت رسیده‌اند.

در بخش سیاسی نیز دفتر بنیامین نتانیاهو اعلام کرد که کشورهای مصر و قطر به‌عنوان میانجی، اقدام به شفاف‌سازی جدیدترین پیشنهاد حماس کرده‌اند.

 مهمترین تحولات روز 180 عملیات طوفان الاقصی را در ادامه دنبال کنید:

***********************************************************

حزب الله تجمع نظامیان اسرایئل را هدف قرار داد

حزب الله لبنان در بیانیه‌ای سوم خود اعلام کرد که رزمندگان مقاومت اسلامی در راستای حمایت از مردم مقاوم نوار غزه و پشتیبانی مقاومت شجاع و شریف آن، امروز چهارشنبه تجمع نظامیان رژیم صهیونیستی را در پایگاه «خله ورده» با سلاح‌های مناسب هدف قرار داده و تلفاتی به دشمن وارد کردند.

بلژیک: به‌وقتش، فلسطین را به‌رسمیت خواهیم شناخت

 وزیر خارجه بلژیک گفت: به‌رسمیت شناختن کشور فلسطین مسئله‌ای است که ما به‌وقت آن، جدی خواهیم گرفت و بدان عمل خواهیم کرد.

شهادت رزمنده حزب‌الله در جنوب لبنان

حزب‌الله لبنان اعلام کرد که یکی از رزمندگان در راه قدس و حمایت از مردم فلسطین به شهادت رسیده است.

خانواده‌های اسرای صهیونیست جلسه کنست را برهم زدند

خانواده‌های اسیران صهیونیست نزد مقاومت در نوار غزه، اقدام به قطع نشست کنست (پارلمان) کرده خواستار آزادی اسرا شدند.

صهیونیست‌ها 30 فلسطینی را در کرانه باختری ربودند

باشگاه اسرای فلسطین امروز اعلام کرد نظامیان اشغالگر رژیم صهیونیستی در ادامه یورش به کرانه باختری دست‌کم 30 فلسطینی دیگر را شب گذشته بازداشت کردند.

حزب‌الله لبنان مسئولیت حمله به پادگاه برانیت را به‌عهده گرفت

حزب‌الله لبنان در بیانیه دوم خود اعلام کرد که رزمندگان مقاومت اسلامی در راستای حمایت از مردم مقاوم نوار غزه و پشتیبانی مقاومت شجاع و شریف آن، ساعت 9:50  امروز چهارشنبه مقر فرماندهی در پادگان «برانیت» رژیم صهیونیستی را با موشک هدف قرار داده است.

18.5میلیارد دلار؛ خسارت 4 ماه وحشی‌گری صهیونیست‌ها در غزه

طبق یک گزارش بین‌المللی که توسط بانک جهانی و سازمان ملل تهیه شده است، جنگ ویرانگری که رژیم صهیونیستی علیه غزه به‌راه انداخته، همه بخش‌های این منطقه را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده است و خسارت مستقیمی که طی 4 ماه به آن وارد کرده معادل 18.5 میلیارد دلار است. (لینک)

افزایش شهدای فلسطین به 32.975 نفر

وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد: از آغاز تجاوز رژیم صهیونیستی به غزه از هفتم اکتبر تاکنون 32هزار و 975 نفر شهید و 75هزار و 577 نفر دیگر هم مجروح شدند.
رژیم صهیونیستی همچنین طی 24 ساعت گذشته با ارتکاب 5 کشتار در نوار غزه، 59 نفر را شهید و 83 نفر دیگر را زخمی کرد.

شهدای رسانه به 140 نفر رسید

دفتر اطلاع‌رسانی دولت فلسطین در غزه اعلام کرد: تعداد شهدای خبرنگار از آغاز جنگ غزه تاکنون به 140 نفر رسیده است.

حمله موشکی حزب‌الله به پایگاه «الراهب» ارتش اسرائیل

مقاومت اسلامی لبنان در اولین بیانیه خود اعلام کرد که در حمایت از مقاومت و مردم فلسطین در غزه امروز چهارشنبه تجمع نظامیان ارتش اسرائیل را در پایگاه «الراهب» هدف حملات موشکی قرار داده است.

درگیری شدید مقاومت فلسطین با ارتش اسرائیل در جنوب غزه

منابع محلی فلسطین امروز چهارشنبه از درگیری شدید مبارزان مقاومت فلسطین با نظامیان اشغالگر رژیم صهیونیستی در غرب خان‌یونس واقع در جنوب غزه خبر دادند.

تیراندازی به پادگان ارتش اسرائیل

المیادین گزارش داد که به‌سمت پادگان برانیت در شمال فلسطین اشغالی تیراندازی شده است.

هدف قرارگرفتن پیاده‌نظام ارتش رژیم اسرائیل در غزه

گردان‌های القسام، شاخه نظامی جنبش مقاومت فلسطین (حماس) اعلام کرد که رزمندگان القسام پیاده‌نظام ارتش رژیم صهیونیستی را در محله التفاح واقع در شرق غزه با خمپاره درهم کوبیده‌اند.

حمله توپخانه‌ای رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان

ارتش رژیم صهیونیستی، اطراف شهرک‌های الناقوره، جبل اللبونه و علما الشعب در جنوب لبنان را با توپخانه گلوله‌باران کرد.

شبکه المیادین گزارش داد که ارتش رژیم اسرائیل امروز چهارشنبه اطراف شهرک‌ «عیتا الشعب» واقع در جنوب لبنان را با بیش از 100 گلوله توپ که برخی از آن‌ها فسفری است هدف قرار داده است.

فعال‌شدن آژیر برای سومین بار در الجلیل

آژیر هشدار امروز برای سومین بار در منطقه الجلیل در شمال فلسطین اشغالی فعال شد.

آنروا: 176 نفر از کارمندان این سازمان در غزه کشته شده‌اند

سازمان بهداشت جهانی و آژانس امداد و کار به آوارگان فلسطینی  (آنروا) اعلام کرد که از آغاز تجاوز اسرائیل به نوار غزه (15 مهرماه) تاکنون 176 نفر از کارکنان «آنروا» جان خود را از دست داده‌اند.

زخمی‌شدن 7 نظامی صهیونیست در غزه

بیمارستان سوروکای رژیم اسرائیل اعلام کرد که هفت نظامی صهیونیست که در درگیری‌های نوار غزه زخمی شد‌ه‌اند، به این بیمارستان منتقل شده‌اند و حال یکی از آن‌ها وخیم است.

اثبات عامدانه‌بودن حمله ارتش صهیونیستی به امدادگران

چند سازمان حقوق‌بشری با انتشار گزارشی درباره جزئیات حمله ارتش اشغالگر به کاروان سازمان خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» تأیید کردند که به‌خلاف ادعاهای اشغالگران برای فرار از مسئولیت این جنایت، ارتش صهیونیستی عامدانه کاروان مذکور را هدف قرار داده است. (لینک)

حماس: صهیونیست‌ها در مذاکرات فقط به‌دنبال خرید زمان هستند

منابع وابسته به حماس ادعاهای رژیم اشغالگر و دفتر نخست‌وزیری این رژیم درباره پیشنهاد جدید برای توافق در مذاکرات آتش‌بس و تبادل اسرا را رد کردند و تأکید کردند صهیونیست‌ها صرفاً به‌دنبال خریدن زمان هستند و نمی‌خواهند جنگ را متوقف کنند. (لینک)

شلیک 6 راکت از لبنان به الجلیل الاعلی

خبرنگار الجزیره گزارش داد: 6 راکت به‌سمت مراکز نظامی اسرائیلی در الجلیل الاعلی نزدیک شهرک عیتا الشعب واقع در جنوب لبنان شلیک شده است.

صدای آژیر در الجلیل الغربی به صدا در آمد

رسانه‌های صهیونیستی از به صدا در آمدن آژیر هشدار در چندین شهرک صهیونیست‌نشین در الجلیل الغربی خبر دادند.

 

مهم‌ترین اخبار بامدادی 180 روز عملیات طوفان الاقصی

 

ابراز خشم نخست‌وزیر استرالیا به نتانیاهو

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا، روز چهارشنبه از کشته شدن هفت امدادگر از جمله یک شهروند استرالیایی در حمله هوایی رژیم صهیونیستی در نوار غزه، به همتای صهیونیست خود، بنیامین نتانیاهو، ابراز «خشم» کرد.

آلبانیز گفت: «با نتانیاهو کاملاً روشن کردم که استرالیایی‌ها از این تراژدی خشمگین هستند».

آمریکا طرح رژیم صهیونیستی برای حمله به رفح را رد کرد

شبکه 12 رژیم صهیونیستی اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا طرح این رژیم برای تخلیه فلسطینی‌ها از رفح در جنوب نوار غزه را رد کرده است.

به گزارش این شبکه، مقامات آمریکایی از جمله آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه و جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی، شامگاه دوشنبه با ران درمر، وزیر امور استراتژیک رژیم صهیونیستی و تزاحی هانگبی، رئیس شورای امنیت داخلی، در یک تماس ویدئویی پیشنهادهای جایگزین برای حمله زمینی به رفح را بررسی کردند. 

4 نظامی صهیونیستی در یک عملیات شهادت‌طلبانه زخمی شدند

شبکه 12 رژیم صهیونیستی گزارش داد که در یک عملیات حمله با خودرو و زیرگیری در نزدیکی شهرک «کوخاف یائیر» در استان «قلقیلیة» واقع در کرانه باختری 4 نفر از نیروهای پلیس اسرائیل زخمی شده‌اند. شرایط یکی از نظامیان وخیم گزارش شده است، عامل عملیات نیز به شهادت رسید.

به‌گفته شبکه 12 عبری‌زبان، یک فرد دیگر نیز در ایست و بازرسی «الیاهو» از خودرو پیاده شده و سعی کرده است با چاقو به‌سمت نیروهای پلیس صهیونیستی حمله کند که بر اثر شلیک نظامیان صهیونیستی زخمی شده است.

گوترش: 196 امدادگر از آغاز جنگ در غزه کشته شده‌اند
 آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، کشته شدن تعدادی از کارکنان سازمان «آشپزخانه مرکزی جهان» در نتیجه حمله رژیم صهیونیستی به مرکز غزه را محکوم کرد.

گوترش در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «تعداد امدادگرانی که در نتیجه این درگیری کشته شده‌اند به 196 مورد می‌رسد که بیش از 175 نفر کارمند سازمان ملل بودند».

ارتش رژیم صهیونیستی: حمله به کارمندان سازمان آشپرخانه مرکزی جهانی در نتیجه یک اشتباه بزرگ بود

«هرتزی هالوی» رئیس ستاد مشترک ارتش اشغالگر حمله به کاروان سازمان خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» را یک اشتباه بزرگ در سایه شرایط پیچیده جنگی در شب عنوان کرد.

او مدعی شد که ارتش در شناسایی هویت این کارمندان دچار اشتباه بزرگی شده است.

این ادعا در حالی است که چند مقام ارتش اشغالگر به روزنامه هاآرتص گفته‌اند که خودروهای سازمان آشپزخانه مرکزی در مسیری حرکت می‌کردند که پیش از آن با ارتش اسرائیل هماهنگ شده بود.

مقام آمریکایی: حمله به کاروان سازمان خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» عمدی بود

یک مقام آمریکایی به روزنامه پولیتیکو گفت: حمله اسرائیل به کارمندان سازمان خیریه «آشپزخانه مرکزی جهانی» عمدی بود چرا که با شلیک سه موشک صورت گرفت.

او بدون افشای هویت خود افزود: «امیدی به تحقیقات اسرائیل نداریم، چنان‌که در موضوع قتل شیرین ابوعاقله رخ داد،  اسرائیل هر کاری می‌کند تا شرایط فعلی را حفظ کند».

این مقام آمریکایی همچنین گفت که تحقیقات اسرائیل در خصوص این واقعه شفاف و بی عیب و نقص نخواهد بود.

بایدن مدعی شد: از کشته‌شدن 7 کارمند آشپزخانه مرکزی جهانی خشمگین و ناراحتم

رئیس‌جمهور آمریکا در اولین واکنش به حمله هوایی رژیم اشغالگر به کارمندان سازمان آشپزخانه مرکزی جهانی در غزه گفت: «اسرائیل به‌اندازه کافی برای محافظت از امدادگرانی که تلاش می‌کنند به غیرنظامیان در غزه کمک کنند، اقدام نکرده است».

او مدعی شد که از این حمله که منجر به کشته شدن 7 عضو این مؤسسه خیریه شده است، خشمگین و ناراحت است.

جو بایدن ادعا کرد: به فشارهای خود به اسرائیل برای تلاش بیشتر جهت تسهیل ورود کمک‌ها به غزه ادامه می‌دهم.

در حال بروزرسانی... .

نظر شما