شناسهٔ خبر: 65961089 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

گزارش مشرق از آخرین تحولات سرزمین‌های اشغالی/ روز ۱۷۵

اسحاق بریک: ما نه تنها قادر به نابودی حماس از نظر نظامی نیستیم، بلکه توانایی خود در برابر ایران هسته‌ای را نیز از دست داده‌ایم/ ادامه اعتراضات علیه نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی/ حمله پهپادی مقاومت اسلامی عراق به جولان اشغالی + عکس و فیلم

«اسحاق بریک» سرلشکر سابق اسرائیلی در شبکه ۱۴ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت: ما نه تنها قادر به نابودی حماس از نظر نظامی نیستیم، بلکه توانایی خود را در برابر ایران هسته‌ای نیز از دست داده‌ایم.

صاحب‌خبر -

سرویس جهان مشرق - اسامه حمدان از اعضای ارشد جنبش حماس درباره تازه‌ترین تحولات مربوط به تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه و مذاکرات برای دستیابی به توافق آتش‌بس گفت: هنوز درباره دور جدید مذاکرات هیچ صحبتی نشده است.

حمدان در ادامه مصاحبه اختصاصی با الجزیره افزود: ما خواهان پاسخ‌هایی به پیشنهادات خود به رژیم اشغالگر درباره توقف تجاوز، خروج از غزه، بازگشت آوارگان و بازسازی غزه هستیم. این در حالی است که رژیم اشغالگر هیچ تعهدی در پاسخ‌های خود ارائه نکرده و پاسخ‌هایش تلاشی برای اتلاف وقت بوده است.

وی تصریح کرد: ما از تلاش‌های میانجی‌گران قدردانی می‌کنیم، اما طرف اسرائیلی تلاش می‌کند مانع مذاکرات شود. اگر ناسازگاری و لجاجت اسرائیل ادامه یابد، تلاش‌های میانجی‌گران به بن‌بست خواهد رسید. طرف اسرائیلی فقط می‌خواهد زندانیان خود را بازگرداند و به تجاوزات به صورت آشکار ادامه دهد.

این مقام ارشد حماس خاطرنشان کرد: موضع آمریکا همچنان سرپوش گذاشتن بر ناسازگاری و لجاجت اسرائیل و حمایت از آن است. ما هرگونه حرکت تهاجمی به سمت رفح را رد می‌کنیم و به هیچ وجه این موضوع را نخواهیم پذیرفت. ما تمام تلاش خود را برای جلوگیری از تجاوز به رفح انجام می‌دهیم، اما مقاومت برای مقابله با حمله احتمالی به رفح آماده است. اگر اشغالگر به تجاوزات خود ادامه دهد، مقاومت آماده مقابله با آن است.

حمدان در پایان تأکید کرد: توقف اشغالگری و تجاوز ضروری است و ما حق داریم یک کشور مستقل با پایتختی قدس شریف تأسیس کنیم. هر گونه تلاش برای سرمایه‌گذاری بر روی کشورهای عربی برای مقابله با فلسطینی‌ها به نتیجه نخواهد رسید.

تحولات سرزمین های اشغالی - صد و هفتاد و پنجمین روز جنگ

انتقاد سناتورهای آمریکایی از تناقض دولت آمریکا در قبال رژیم صهیونیستی و غزه/ وزیر امور خارجه فرانسه: فرانسه مخالف هرگونه عملیات نظامی در رفح است

ارتش رژیم صهیونیستی باری ۱۷۵امین روز متوالی به جنگ و نسل‌کشی علیه مردم غزه ادامه می‌دهد. صهیونیست‌های جنایتکار طی ساعات اخیر بارها اقدام به بمباران مناطق مختلف نوار غزه کردند و مقاومت نیز همچنان به رویارویی با آن‌ها به ویژه در اطراف بیمارستان شفا در غزه ادامه می‌دهد. طبق اعلام وزارت بهداشت فلسطین در نوار غزه، از آغاز جنگ تاکنون ۳۲۶۲۳ فلسطینی به شهادت رسیده و ۷۵۰۹۲ هم زخمی شدند.

اسحاق بریک: ما نه تنها قادر به نابودی حماس از نظر نظامی نیستیم، بلکه توانایی خود در برابر ایران هسته‌ای را نیز از دست داده‌ایم/ ادامه اعتراضات علیه نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی/ حمله پهپادی مقاومت اسلامی عراق به جولان اشغالی + عکس و فیلم

سناتور برنی سندرز ضمن انتقاد از دورویی جو بایدن رئیس جمهور آمریکا در قبال غزه، گفت: نمی‌توان از نتانیاهو خواست بمباران غیرنظامیان را متوقف کند و روز بعد هزاران بمب برای او فرستاد! سندرز اظهار داشت که ما باید به همدستی با رژیم صهیونیستی در جنگ علیه غزه پایان دهیم و نفرت‌انگیز است که بمب‌هایی در اختیار "اسرائیل" قرار می‌دهیم که می‌تواند ساختمان‌ها را با خاک یکسان کند.

در همین راستا، کریس ون هالن سناتور دمکرات نیز گفت دولت بایدن تناقض بین اقوال و افعال در رابطه با ارسال سلاح برای رژیم صهیونیستی را درک نمی‌کند. هالن گفت دولت بایدن در حالی که درخواست‌های خود در مورد رفح و کمک‌های بشردوستانه را نادیده می‌گیرد، بمب‌های بیشتری برای "اسرائیل" ارسال می‌کند.

وزیر امور خارجه فرانسه تاکید کرد که ما به دنبال اقدام مشترک و همکاری برای آتش‌بس در غزه و ایجاد راه حلی سیاسی هستیم. استفان سیجورنی اظهار داشت که فرانسه مخالف هرگونه عملیات نظامی در رفح است و این همان چیزی است که شورای امنیت برای آتش‌بس در غزه بر آن تاکید کرده است.

اسحاق بریک: ما نه تنها قادر به نابودی حماس از نظر نظامی نیستیم، بلکه توانایی خود در برابر ایران هسته‌ای را نیز از دست داده‌ایم/ ادامه اعتراضات علیه نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی/ حمله پهپادی مقاومت اسلامی عراق به جولان اشغالی + عکس و فیلم

سیجورنی گفت گذرگاه‌های غزه باید بازگشایی شده، کمک‌های بشردوستانه به این باریکه ارسال و اسرا بدون هرگونه شرطی آزاد شوند. وی تاکید کرد که راه حل دو کشور پایه و اساس صلح دائم و فراگیر در فلسطین است.

دیدار رهبر سازمان حماس و جهاد اسلامی فلسطین در تهران/ نتانیاهو و گالانت مخالف نشان دادن نرمش در حریان مذاکرات برای مبادله اسرا

جنبش مقاومت اسلامی حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد هیئتی از رهبران این جنبش به ریاست اسماعیل هنیه رئیس دفتر سیاسی با هیئت جهاد اسلامی به ریاست زیاد النخاله دبیرکل این جنبش در تهران دیدار و در مورد آخرین تحولات سیاسی و میدانی جنگ در غزه و پیامدهای مختلف آن گفتگو کردند.

حماس افزود که دو طرف ضمن تقدیر از پایداری اسطوره‌ای ملت فلسطین و مردم غزه در برابر نسل‌کشی و جنایات بی‌سابقه ارتش رژیم صهیونیستی، رویارویی قهرمانانه مقاومت در برابر اشغالگران و وارد کردن ضرباتی سخت به آن‌ها را هم ستودند.

اسحاق بریک: ما نه تنها قادر به نابودی حماس از نظر نظامی نیستیم، بلکه توانایی خود در برابر ایران هسته‌ای را نیز از دست داده‌ایم/ ادامه اعتراضات علیه نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی/ حمله پهپادی مقاومت اسلامی عراق به جولان اشغالی + عکس و فیلم انهدام تانک های ارتش رژیم صهیونیستی

هنیه و النخاله در مورد تلاش‌های صورت گرفته برای توقف جنگ در غزه گفتگو تاکید کردند که موفقیت هرگونه مذاکرات غیرمستقیم مبتنی بر ۴ رکن اساسی خواهد بود: توقف کامل جنگ، خروج کامل نیروهای اشغالگر از سراسر نوار غزه، بازگشت آزادانه آوارگان، ورود کمک‌ها و نیازهای مردم غزه و مبادله اسرا. طرفین از حمایت‌های راهبردی جمهوری اسلامی ایران از مقاومت و ملت فلسطین و مواضع ثابت آن در حمایت از حقوق ملی فلسطینیان تقدیر و تشکر کردند.

شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی از تغییر موضع قابل ملاحظه وزرای لیکود در رابطه با توافق مبادله اسرا با مقاومت در غزه خبر داد. این شبکه افزود تمامی اعضای لیکود در ائتلاف دولتی به استثنای نتانیاهو و گالانت متمایل به نرمش در جریان مذاکرات برای مبادله اسرا هستند.

شبکه مذکور تاکید کرد که نتانیاهو مخالف هرگونه نرمش و انعطاف است و از اینکه بیشتر وزرای لیکود موافق گسترش اختیارات تیم مذاکره کننده رژیم صهیونیستی هستند، غافلگیر شده است.

آخرین تحولات از درگیری ها در غزه و کرانه باختری/ حمله پهپادی مقاومت اسلامی عراق به هدفی نظامی در جولان اشغالی/ درگیری شدید مبارزان مقاومت فلسطین با نیروهای اشغالگر اسرائیلی در مرکز نوار غزه

شمار زیادی از نیروهای اشغالگر اسرائیلی به شهر طوباس در کرانه باختری یورش بردند. در پی یورش نظامیان اشغالگر به این منطقه، مبارزان مقاومت با آن‌ها درگیر شدند. گروهان‌های قدس ـ گردان طوباس اعلام کرد مجاهدان این گردان در چارچوب نبرد طوفان الاقصی وارد درگیری مسلحانه شدیدی با صهیونیست‌های اشغالگر شدند. صهیونیست‌ها خانه‌ای را در شهر طوباس محاصره کردند.

حزب الله لبنان اعلام کرد نیروهای اشغالگر اسرائیلی را در داخل ساختمانی در شهرک ادمیت در شمال فلسطین اشغالی هدف قرار داده و تلفاتی قطعی به اشغالگران وارد کرده است. حزب الله همچنین پایگاه اسرائیلی الرادار در شمال فلسطین اشغالی را هم هدف حمله موشکی قرار داد.

منابع فلسطینی اعلام کردند نظامیان اشغالگر اسرائیلی تعدادی خانه و ساختمان را در اطراف بیمارستان ناصر در شهر خان یونس در جنوب نوار غزه منفجر کردند.

حمله موشکی حزب الله به سرزمین های اشغالی

مقاومت اسلامی عراق طی بیانیه‌ای اعلام کرد که شب گذشته هدفی نظامی را در جولان اشغالی با پهپاد مورد حمله قرار داده است.

تیپ‌های ناصر صلاح الدین اعلام کرد شهرک صهیونیست‌نشین "حومش" در جنوب شهر جنین در شمال کرانه باختری را هدف تیراندازی گسترده قرار داده است.

رویترز به نقل از منابع امنیتی اعلام کرد ارتش رژیم صهیونیستی خودروی حامل ناظران سازمان ملل را در اطراف شهرک رمیش در جنوب لبنان هدف قرار داده است. خبرنگار الجزیره هم گفت در این حمله ۴ نفر از اعضای کمیته بین‌المللی نظارت بر آتش‌بس در جنوب لبنان زخمی شدند.

کودکان غزه همچنان هدف اصلی صهیونیست‌ها

قسام اعلام کرد مجاهدان این گردان‌ها تانکی اسرائیلی را در منطقه البلد در شهر خان یونس در جنوب نوار غزه با بمب شواظ هدف قرار داده و آن را منهدم کردند و سرنشینان این تانک را هم کشته و زخمی کردند. گردان‌های قسام تاکید کرد که ۳ بالگرد اسرائیلی برای جابجایی کشته‌ها و مجروحان در این منطقه به زمین نشسته است.

حزب الله لبنان اعلام کرد نیروهای اشغالگر اسرائیلی را در پایگاه الراهب و مناطق مجاور آن هدف حمله موشکی و راکتی قرار داده و تلفاتی قطعی به آن‌ها وارد کرده است.

منابع فلسطینی از درگیری شدید مبارزان مقاومت فلسطین با نیروهای اشغالگر اسرائیلی در شهر الزهرا و منطقه المغراقه در مرکز نوار غزه خبر دادند.

ادامه اعتراضات بر علیه نتانیاهو در سرزمین های اشغالی/ درگیری پلیس رژیم صهیونیستی با مخالفان نتانیاهو/ اسحاق بریک: ما نه تنها قادر به نابودی حماس از نظر نظامی نیستیم، بلکه توانایی خود را در برابر ایران هسته‌ای نیز از دست داده‌ایم

سازمان جهانی بهداشت در گزارشی به بررسی وضعیت بهداشتی فاجعه‌بار نوار غزه پرداخته و تاکید کرد که هزاران بیمار از درمان و مراقبت‌های پزشکی محروم هستند و تنها ۱۰ بیمارستان در این باریکه به شیوه محدود فعالیت دارند. این سازمان بیان کرد که حدود ۹۰۰۰ بیمار در غزه باید فورا برای درمان به خارج اعزام شوند. این گزارش می‌افزاید که تا این لحظه بیش از ۳۴۰۰ بیمار از جمله ۲۱۹۸ مجروح از طریق گذرگاه رفح به خارج اعزام شدند. سازمان جهانی بهداشت از رژیم صهیونیستی خواست هرچه سریع‌تر با اعزام بیماران و مجروحان نیازمند درمان به خارج موافقت کند.

سرنگونی پهپاد اسرائیلی توسط نیروهای مقاومت

«اسحاق بریک» سرلشکر سابق اسرائیلی در شبکه ۱۴ تلویزیون رژیم صهیونیستی گفت: ما نه تنها قادر به نابودی حماس از نظر نظامی نیستیم، بلکه توانایی خود را در برابر ایران هسته‌ای نیز از دست داده‌ایم! اسرائیل امنیت ملی استراتژیک خود را از دست داده که قابل ترمیم نیست؛ نتانیاهو قبل از جنگ تمام توان خود را برای برنامه هسته‌ای ایران گذاشت اما نتیجه‌اش اتفاقات امروز شد که حتی نابودی حماس هم دست کم از نظر نظامی ممکن نیست! نابودی کامل حماس بدون شک بزرگترین دروغ از زمان تأسیس اسرائیل است! هر روز هزاران موشک به سمت اسرائیل شلیک می‌شود؛ ما نمی‌توانیم بر چنین شرایطی غلبه کنیم و ارتش آمادگی چنین جنگ کلاسیکی را ندارد! ما در سخت‌ترین شرایط از زمان تأسیس اسرائیل قرار گرفتیم!

خانواده‌های اسرای اسرائیلی در غزه تاکید کردند که نتانیاهو اصلی‌ترین مانع بر سر راه آزادی و بازگشت فرزندانشان است. آن‌ها شیوه رفتار نتانیاهو را جنایت خوانده و تاکید کردند اگر برای برکناری او هر کاری که می‌توانیم انجام ندهیم، هرگز فرزندان خود را نخواهیم دید. این خانواده‌ها عنوان کردند که از اکنون خواستار برکناری نتانیاهو هستند و برای این تلاش خواهند کرد.

اسحاق بریک: ما نه تنها قادر به نابودی حماس از نظر نظامی نیستیم، بلکه توانایی خود در برابر ایران هسته‌ای را نیز از دست داده‌ایم/ ادامه اعتراضات علیه نتانیاهو در سرزمین‌های اشغالی/ حمله پهپادی مقاومت اسلامی عراق به جولان اشغالی + عکس و فیلم

منابع عبری زبان از تظاهرات هزاران اسرائیلی مقابل مقر وزارت جنگ رژیم صهیونیستی در تل آویو خبر دادند. تظاهرات کنندگان خواستار استعفای فوری نتانیاهو و امضای توافق مبادله اسرا با مقاومت در غزه شدند. منابع عبری زبان از درگیری پلیس و تظاهرات کنندگان خبر دادند. رسانه ها اعلام کردند پلیس رژیم صهیونیستی ۱۴ نفر از تظاهرات کنندگان علیه دولت در تل آویو را بازداشت کرده است.

نظر شما