شناسهٔ خبر: 65961102 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: مشرق | لینک خبر

عمیق‌ترین حمله‌ پهپادی اوکراین به خاک روسیه/ ادعای هدف قرار گرفتن مرکز مونتاژ پهپاد در تاتارستان+عکس و فیلم

به گفته مقامات محلی، یک کارخانه در عمق خاک فدراسیون روسیه که گفته می شود مرکز مونتاژ پهپادهای تهاجمی شاهد برای استفاده در عملیات ویژه روسیه است، بامداد روز سه‌شنبه مورد حمله قرار گرفت.

صاحب‌خبر -

به گزارش سرویس جهان مشرق، رسانه‌های غربی به نقل از رسانه‌های اوکراینی خبر دادند که یک کارخانه تولید هواپیماهای بدون سرنشین و سومین پالایشگاه بزرگ نفت روسیه در حمله بامدادی امروز(سه‌شنبه، 2 آوریل) در تاتارستان هدف قرار گرفتند.

عمیق‌ترین حمله‌ پهپادی اوکراین به خاک روسیه/ ادعای هدف قرار گرفتن مرکز مونتاژ پهپاد در تاتارستان+عکس و فیلم

به گفته مقامات محلی، یک کارخانه در عمق خاک فدراسیون روسیه که گفته می شود مرکز مونتاژ پهپادهای تهاجمی شاهد برای استفاده در عملیات ویژه روسیه بود، بامداد روز سه‌شنبه مورد حمله قرار گرفت و به گفته مقامات محلی، دست‌کم 12 نفر زخمی شدند.

عمیق‌ترین حمله‌ پهپادی اوکراین به خاک روسیه/ ادعای هدف قرار گرفتن مرکز مونتاژ پهپاد در تاتارستان+عکس و فیلم

سومین پالایشگاه بزرگ نفت روسیه نیز در حمله‌ای جسورانه و سحرگاهی در تاتارستان، که حداقل 800 مایلی از خط مقدم در اوکراین فاصله دارد، هدف قرار گرفت که عمیق‌ترین حمله درون خاک روسیه از زمان آغاز جنگ است.

عمیق‌ترین حمله‌ پهپادی اوکراین به خاک روسیه/ ادعای هدف قرار گرفتن مرکز مونتاژ پهپاد در تاتارستان+عکس و فیلم

در حالی که کی‌یف رسما این حملات را گردن نگرفته است، یک منبع ناشناس در ارتش اوکراین به Ukrainska Pravda و AFP گفته است که این حمله توسط اطلاعات نظامی و با استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین شبیه هواپیماهای سبک انجام شده است. فیلمی که ظاهراً مربوط به حمله در یلابوگا، در جمهوری تاتارستان روسیه است، وحشت ساکنان محلی را از حمله‌ای هوایی به تصویر می‌کشد که در صورت تایید، می‌تواند یکی از گسترده‌ترین حملات هواپیماهای بدون سرنشین اوکراین باشد. در این ویدئو، چیزی که شبیه یک هواپیمای ملخی کوچک به نظر می‌رسد، در حالی که مردم فریادزنان با وحشت آن را نظاره می کنند، با برخورد به ساختمان منفجر می شود.

مقامات در تاتارستان گفتند که این ساختمان خوابگاهی بود که دانشجویان و کارگران محلی را در خود جای داده بود و ادعا کردند که دو نفر از مجروحان حمله روز سه شنبه تنها 17 سال سن داشتند. با این حال، رسانه‌های اوکراینی به نقل از یک منبع در اطلاعات نظامی اوکراین مدعی شدند که مرکز مورد حمله، کارخانه مونتاژ پهپادهای شاهد ساخت ایران بوده است.

یک منبع اطلاعاتی اوکراینی که نامش فاش نشده است به رویترز گفت که پالایشگاه Tatneft Taneco نیز در این حمله هدف قرار گرفت. این بخشی از تلاش کیف برای کاهش درآمدهای نفتی روسیه محسوب می شود. با این حال، مقامات روسیه حمله پهپادی را کم اهمیت جلوه داده‌اند و گفته‌اند که تولید در پالایشگاه Taneco بدون وقفه و اختلال ادامه دارد.

رستم مینیخانوف، رهبر تاتارستان نیز در بیانیه ای در تلگرام گفت که "هیچ آسیب جدی" به تاسیسات در یلابوگا وارد نشده است.

مینیخانوف نوشت:

«اکنون بسیار مهم است که آرام بمانیم و تسلیم وحشتی نشویم که مرتکبان این جنایت عمداً سعی در کاشت آن دارند.»

به هر صورت، در صورت تایید کامل این حمله، از دو منظر بسیار حایز اهمیت است: یک، فاصله‌ی پیموده شده توسط پهپاد یا هواپیمای سبک انتحاری اوکراینی(800 مایل) و نفوذ در عمق خاک فدراسیون روسیه، در نوع خود یک تحول مهم در صحنه نبرد است. حتی اگر این فرض را هم لحاظ کنیم که این پرنده‌ی بدون سرنشین نه از خاک اوکراین، که از درون خاک روسیه برخاسته باشد، باز دسترسی یافتن نیروهای اوکراینی برای ضربه زدن به چنین تاسیسات مهمی در عمقی، از نظر نظامی حائز اهمیت است. دوم، اگر حقیقتا کارخانه مونتاژ پهپاد روسیه با چنین وسیله‌ای هدف قرار گرفته باشد، لاجرم به این معنی است که پدافند چنین کارخانه‌ی استراتژیکی برای روسیه بسیار ضعیف بوده است و احتمالا مقامات نظامی روسیه احتمال نقوذ پهپادی در چنین عمقی را چندان بالا نمی دانستند. تکرار چنین حملاتی و ضربه خوردن خط تولید و وقفه در ساخت پهپادها(که نقشی محوری در مجموعه عملیات متنوع روسیه علیه اهداف اوکراینی دارند) می تواند به طور جدی برای مسکو دردسرساز شود.

نظر شما