شناسهٔ خبر: 65427512 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: جوان | لینک خبر

در گفت‌وگوی «جوان» با معاون هنری وزارت ارشاد مطرح شد

تولید آثار فاخر در حوزه گفتمان انقلاب اسلامی و هنر «تحول هنر»

روزنامه جوان

سالاری: حقیقتاً تلاش‌مان این است برای سال بعد بتوانیم چند کار فاخر و آبرومند را تولید کنیم تا برای تاریخ هنر این مملکت بماند

صاحب‌خبر -

جوان آنلاین: معاون هنری وزارت ارشاد و مدیر کل هنر‌های نمایشی از ارائه طرح‌هایی برای تقویت بحث اقتصاد هنر و پیگیری اسناد بالادستی و همچنین لزوم تولید آثار فاخر هنری در حوزه گفتمان انقلاب اسلامی خبر دادند. 
ذات هنر بر زایش و امیدآفرینی استوار است و ایجاد دگرگونی خاصیت هنر و بهار است؛ یکی در جان و دیگری در جهان. هر ساله با اتمام بهمن ماه تقریباً پرونده تمامی رویداد‌های فرهنگی و هنری کشورمان بسته می‌شود. در واقع با بسته شدن پرونده جشنواره‌های چندگانه فجر در حوزه‌های مختلف، اغلب کارشناسان و منتقدان نگاه‌شان به سمت برنامه‌های سال آینده مدیران برای عرصه فرهنگ و هنر به خصوص بحث تولید آثار متنوع و آبرومند و همچنین مسئله مهم اقتصاد هنر است. بعد از دو پاند‌می ویروسی در کشور یعنی شیوع ویروس کرونا و همچنین فتنه سال گذشته هنرمندان، فعالیت‌های هنری و به تبع آن بحث اقتصاد هنر و معیشت چندین هزار فعال فرهنگی و هنری صدمات گاه جبران‌ناپذیری دید. 

 پیگیری هنر «تحول هنر»
محمود سالاری، معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در گفتگو با «جوان» از برنامه‌ها و اقدامات برنامه‌ریزی شده برای سال آینده خبر داد. سالاری در ابتدای این گفتگو ضمن اشاره به حضور رسانه‌ها در جشنواره‌های مختلف و انجام رسالت مهم نقد و بررسی این رویداد‌ها و محتوا‌های ارائه شده در آن‌ها می‌گوید: از زحمات همه دوستان رسانه و مطبوعات به خصوص همکاران خوب‌مان در روزنامه جوان تشکر می‌کنم که در مواجهه با پدیده‌های هنری همیشه با انصاف و عدالت رفتار کرده و می‌کنند. حتماً نواقصی اگر در جشنواره‌ها یا بخش‌های دیگر وجود دارد، متذکر شدند و بر نقاط قوت رویداد‌ها هم چشم نبستند. بالاخره انصاف شرط کار رسانه‌ای است که الحمدلله این انصاف وجود دارد و ما این مسئله را می‌بینیم. برای امسال هم ما الان دیگر تقریباً به انتهای جشنواره‌ها رسیدیم و تنها جشنواره‌ای که در حال برگزاری است، جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در شهر اردکان یزد است و در روز‌های باقی مانده تا آخر سال برنامه و رویداد خاصی جز مسائل روزمره وجود ندارد. 
معاون هنری ارشاد در ادامه با تأکید بر اینکه برای سال آینده همه همت و تلاش‌مان را روی «هنر توسعه هنر» یا «هنر تحول هنر» خواهیم گذاشت، می‌افزاید: آن هم اقتصاد بچه‌های هنرمند خیلی مهم است و باید جدی گرفته شود. سالی که ما خدمت اصحاب هنر رسیدیم، سالی بود که شیوع ویروس کرونا تا حدودی فروکش کرده و هنر از زیر بار این ویروس منحوس درآمده‌بود. سالی که اقتصاد هنر به شدت ضعیف شده‌بود و طبیعتاً ما تلاش‌مان را بر این مسئله متمرکز کردیم تا یک رونق و جلوه و شکوه دوباره‌ای به این حوزه بدهیم. در اوج این روند رو به رشد که بودیم، متأسفانه دست ناجوانمرد فتنه و فتنه‌گران بیرون آمد و نابسامانی‌هایی ایجاد و مجدداً باعث شد تا سیر مثبت اتفاقات متوقف شود و بسیاری از کار‌ها روی زمین بماند. 

 تحول در اقتصاد هنر
سالاری ادامه می‌دهد: بعد از عبور کردن از این فتنه تا مجدداً موتور تغییرات و بهبود اوضاع شروع به گشتن و گرم کردن کند، زمانی از ما برد. برای سال آینده ان‌شاءالله ما این مسیر رو به رشد را همچنان ادامه بدهیم، در این مسیر با کمک بودجه‌هایی که تخصیص پیدا می‌کنند و همچنین همکاری مجلس جدید این چرخ اقتصاد هنر بهتر و بهتر بچرخد و این تحولی را که در حوزه اقتصاد هنرمندان رخ می‌دهد، شاهد باشیم. بعد می‌شود به خیلی چیز‌های دیگر فکر کرد، وقتی که شما اقتصاد هنر را متحول کنید، می‌توانید اقدام به تولید آثار فاخر کنید و تولیدات فاخر می‌تواند در حوزه‌های مختلف فرهنگی و گفتمانی حضور پیدا کند. 
سالاری با اشاره به اینکه ما در حوزه گفتمان انقلاب اسلامی تولیدات فاخرمان خیلی کم است، خاطر نشان می‌کند: البته منظورم تولیدات سینمایی نیست، بلکه دیگر مدیوم‌های هنری است. وقتی که یک تولیدی انجام می‌شود، به لحاظ اندیشگانی و هنری خیلی نحیف و لاغر است. حقیقتاً تلاش‌مان این است برای سال بعد بتوانیم چند کار فاخر و آبرومند را تولید کنیم تا برای تاریخ هنر این مملکت بماند. در حوزه تئاتر نیاز به پلاتو‌های زیادی داریم و نیاز به تعمیر و بازسازی بسیاری از پلاتو‌های فعلی داریم. امیدواریم بتوانیم که این اتفاقات را رقم بزنیم، همه این‌ها حول گفتمان انقلاب اسلامی است و تمام تلاش‌مان این است که بچه‌های هنرمند این حوزه را که در حلقه گفتمان انقلاب اسلامی در حال تلاش و فعالیت هستند، تقویت کنیم.
 
 ایجاد بنیاد تئاتر ملی ایران 
کاظم نظری، مدیر کل هنر‌های نمایشی نیز که پس از بسته‌شدن پرونده چهل و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر فرصت بیشتری برای صحبت با رسانه‌ها پیدا کرده با اشاره به اینکه باید در حوزه تئاتر سرمایه‌گذاری کنیم و برای اقتصاد تئاتر برنامه داشته‌باشیم و به هنرمندان پیشکسوت و درجه یک تئاتر توجه کنیم، می‌گوید: من زمانی با ۲۰۰ میلیون تومان یک نمایش را روی صحنه می‌بردم، ولی الان باید میلیاردی جهت اجرای یک نمایش هزینه کرد. الان یک بازیگر فقط دستمزد ۲۰۰ میلیون تومانی می‌گیرد تا در یک نمایش بازی کند. الان دستمزد‌ها حرف اول را می‌زنند و تولید تئاتر خیلی سخت شده‌است. 
مدیر کل هنر‌های نمایشی در ادامه بیان می‌کند: ما گروه‌های حرفه‌ای خوبی در تهران و شهر‌های دیگر داریم که فعالیت می‌کنند. وقتی در تبریز نمایشی ۶ میلیارد تومان فروش می‌کند، یعنی مردم تئاتر را دوست دارند. در تهران و شهر‌های دیگر نمایش‌هایی روی صحنه رفته‌اند که فروش خوبی داشته‌اند. در تئاترشهر نمایش‌هایی داشته‌ایم که سه، چهار میلیارد تومان فروش داشته‌اند. تئاتر اقتصاد خودش را تئاتر دارد که نشان‌دهنده استقبال و کیفیت بالای نمایش‌هاست. 
نظری در پایان با اشاره به پیگیری سند تحول تئاتر در شورای عالی هنر خاطر نشان می‌کند: اگر این سند مصوب شود، دستگاه‌های مختلف پای کار می‌آیند. الان انتخابات را پیش‌رو داریم و نمایندگان مجلس باید برای توسعه فرهنگ ردیف بودجه‌هایی را مشخص کنند. باید تمام دستگاه‌ها بیایند و کمک کنند و افزایش بودجه داشته‌باشیم. افزایش بودجه درمانش موقتی است، وقتی جمعیت هنری کشور بیش از ۵۰هزار جمعیت است، این جمعیت کمک و حمایت می‌خواهد. تشکیلات اداره کل باید رشد کند و تبدیل به سازمان و نهاد شود. در سند تحول این موضوع وجود دارد و اگر مصوب شود، دولت باید به این موضوع کمک کند. اداره کل هنر‌های نمایشی برای تئاتر ایران کوچک است، از این‌رو تئاتر نیازمند شکل‌گیری سازمان تئاتر است. ضمن اینکه طرح راه‌اندازی بنیاد تئاتر ملی ایران همزمان با سند تحول تئاتر در جلسه شورای عمومی هنر ارائه‌شده و در صورت تصویب، این بنیاد در تماشاخانه سنگلج مستقر خواهد شد.

نظر شما