شناسهٔ خبر: 63896989 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: خبرآنلاین | لینک خبر

دیده شدن یک جانور عجیب با دهانی ۱.۳ متری در ساحل!/ عکس

برای اولین بار در دنیا یک کوسه دهان‌گنده باردار دیده شده‌است؛ ماده این گونه فوق‌العاده کمیاب و آب‌های عمیق، ماه گذشته در ساحلی در فیلیپین پیدا شد. متأسفانه کوسه دهان‌گنده برای آنکه دیده شود، محکوم به مرگ شد.

صاحب‌خبر -

تینا مزدکی_ این کشف ثابت می‌کند که کوسه‌های دهان‌گنده تخم زنده‌زا هستند، به این معنی که نوزادان آن‌ها در تخم‌هایی رشد می‌کنند که از بدن مادر بیرون می‌آیند و سپس در آب رها می‌شوند. کوسه‌ دهان گنده مادر در ۱۴ نوامبر در Barangay Ipil، Dipaculao، استان Aurora پیدا شد.

به گفته Oceana.org، او ۵.۶ متر (۱۸.۴ فوت) طول داشت که به این معنی است که دهان او احتمالاً حدود ۱.۳ متر عرض داشته‌است.

موزه ملی فیلیپین (NMP) عکس‌هایی از این کشف قابل توجه را در فیس بوک به اشتراک گذاشت.

دیده شدن یک جانور عجیب با دهانی ۱.۳ متری در ساحل!/ عکس

این کشف به دانشمندان کمک می کند تا در مورد عادات و فیزیولوژی این ماهی مرموز اطلاعات بیشتری کسب کنند.

کالبد شکافی روی کوسه مادر و یکی از نوزادان آن توسط دکتر پرنسس آن تایگ، دامپزشک دوم از واحد ماهیگیری و قرنطینه BFAR III با نظارت دکتر AA Yaptinchay از دیده‌بان حیات وحش دریایی فیلیپین (MWWP) انجام شد. کوسه های بررسی شده بعداً برای بازیابی در آینده دفن شدند.

دیده شدن یک جانور عجیب با دهانی ۱.۳ متری در ساحل!/ عکس

محققان بر این باورند که کوسه‌های دهان گندهه مانند بسیاری دیگر از موجودات اعماق دریا، بیشتر وقت خود را در عمق ۴۶۰۰ متری (۱۵۱۰۰ فوت) زیر آب می‌گذرانند و فقط شب‌ها به سطح آب می‌روند.

کوسه دهان گنده، از زمانی که برای اولین بار در سال ۱۹۷۶ کشف شد، تنها چند صد مورد از این حیوان بسیار کمیاب و غیر معمول مشاهده شده است.

در مجموع گزارش‌های مربوط به کوسه‌های دهان‌گنده فیلیپین، پس از تایوان در رتبه دوم قرار دارد که آن را به زیستگاه قابل توجهی برای این گونه تبدیل کرده است.

منبع: sciencealert

۲۲۷۲۲۷

نظر شما