شناسهٔ خبر: 63775864 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

در گزارش باشگاه خبرنگاران جوان بخوانید؛

آتش‌بسی که صهیونیست‌ها بیش از همه به آن نیاز داشتند

یکی از نکات آتش‌بس میان حماس و صهیونیست‌ها، دروغ بودن ادعا‌های نتانیاهو درباره نابودی حماس و گروه‌های مقاومت است.

صاحب‌خبر -

 پس از ۴۸ روز جنگ بی امان میان رژیم صهیونیستی و مقاومت اسلامی فلسطین در نوار غزه، آتش بس موقت چهار روزه که پس از مذاکراتی سخت و پیچیده بین دو طرف با وساطت قطرمورد توافق قرار گرفت، آتش بسی که با توافق ۲ طرف ۲ روز دیگر هم تمدید شد. موضوعی که تقریبا تمامی کارشناسان منتظر آن بودند.

صرف نظر از جزئیات این توافق، ابعاد و زوایای بسیار مهمی در این مورد مطرح است که توجه همه تحلیلگران را به خود جلب کرده است.  

شاید یکی از اصلی‌ترین و مهمترین نکاتی که در مدت اخیر، بسیاری از ناظران و تحلیلگران منطقه‌ای و بین المللی به آن اشاره داشته اند، این موضوع بوده که توافق آتش بس موقت ۴ روزه و پس از آن تمدید ۲ روزه آن پیروزی بزرگی برای حماس و شکستی تحقیر آمیز برای صهیونیست‌ها بوده است.  

یکی دیگر از نکات این آتش بس شکست  صهیونیست‌ها و مشخص شدن دروغ  و ادعا‌های نخست وزیر آن‌ها نتانیاهو در ارتباط با حماس و گروه‌های مقاومت است. جایی که نتانیاهو در روز‌های اول این جنگ از نابودی حتمی و سریع حماس صحبت می‌کرد، اما اکنون مشخص شد که این ادعا‌ها مانند گذشته تنها دروغی بیش برای بازی با افکار عمومی در سرزمین های اشغالی نبوده است.

سرباز صهیونیستی در حال رصد

از روز‌های آغازین جنگ غزه تاکنون، مدام از نابودی قریب الوقوع جنبش حماس و آزادی کلیه اسرای اسرائیلی سخن می‌گفتند. حتی در همان نخستین روز‌های آغاز حمله زمینی ارتش اسرائیل به نوار غزه نیز این نکته گفته شد که یک تیپ از نیرو‌های ویژه ارتش اسرائیل وارد نوار غزه شده اند و تمرکز آن‌ها صرفا بر آزاد‌سازی اسرای اسرائیلی است.

با این حال، تمامی این ادعا‌ها پوچ بودن خود را در روز‌های اخیر به نمایش گذاشته اند.

به نوشته مایکل کلارک استاد مطالعات دفاعی دانشگاه کینگز کالج لندن، نتانیاهو تحت فشار فزاینده خانواده‌های اسرای اسرائیلی سعی کرد با پیشنهاد تمدید آتش‌بس به شرط آزادی اسیران خود در این مدت، اهرم‌های فشاری را به دست آورد و از طرف دیگر اسرائیل اسامی بسیاری از زندانیان فلسطینی دیگر را که در صورت تمدید توافق می‌توانند آزاد شوند منتشر کرد به این امید که اندک فشاری از سمت خانواده‌های اسرای فلسطینی بر رهبران حماس وارد شود.

چنانچه ۱۰۰ نفر از حدود ۲۳۰ اسیر تحت اختیار حماس پس از یک آتش‌بس ۹ روزه آزاد شوند، حداقل باعث کاهش خشم آشکار بسیاری از اسرائیلی‌ها نسبت به نتانیاهو که سیاست امنیتی‌اش در ۱۴ سال گذشته اکنون ویران شده، خواهد شد.

کلارک معتقد است هر تعداد روزی که آتش‌بس طول بکشد، ارتش رژیم صهیونیستی از این وقفه برای تغییر وضعیت نیرو‌های خود برای مرحله بعدی درگیری استفاده  می‌کند و سعی خواهد کرد تصویر اطلاعاتی خود را بهبود بخشیده و سلاح‌های خود را برای حمله‌ای دیگر مجددا ذخیره کند. حماس هم دست به اقدام بسیار مشابهی خواهد زد.  

وی افزود: هر چه آتش‌بس طولانی‌تر شود، فشار بر کابینه جنگی در تل‌آویو برای تمدید آن و ادامه مبادله اسرا بیشتر خواهد شد.

کودک فلسطینی در آغوش پدرشها

حسن لاسجردی کارشناس بین الملل در ارتباط با ادامه اتش بس میان حماس و رژیم صهیونیستی در گفتگو با باشگاه خبرنگاارن اظهار کرد:در حقیقت دو طرف به دلایل متعدد اختلاف دیدگاه دارند و در این فضا و این آتش‌بس، دیگر کشور‌ها مانند کشور‌های عربی و یا غربی‌ها هستند که تلاش کردند آن‌ها را به آتش‌بس مجاب کنند لذا احساس می‌کنم آتش‌بس هر دو طرف درگیر در جنگ بسته به بازیگری کشور‌های دیگر  دارد.

دستجردی افزود: یعنی دو طرف به‌دلایل مختلف شاید نخواهند آتش‌بس را قبول کنند و یا به آتش‌بس علاقه داشته باشند، اما به نظر من برای اینکه این موضوع جنبه عملیاتی و واقعی پیدا کند باید برای تداوم آتش‌بس به نقش دیگر کشور‌ها بیش از دو طرف اسرائیل و حماس توجه کنیم.

وی ادامه داد:در شرایط فعلی آتش‌بس برای دو طرف آورده مناسب‌تری نسبت به جنگ دارد. در وهله اول نتانیاهو و تیمش اگر می‌توانستند و همان‌گونه که بار‌ها حرفش را زدند مثلا حماس را نابود کنند و یا نیرو‌های مقاومت را کامل از سرزمین‌های فلسطینی‌ها بیرون یا مدیریت می‌کردند، اما تا به امروز این اتفاق پیش نیامده لذا این موضع از صلاحیت و توان صهیونیست‌ها خارج است.

وی اضافه کرد: احساس می‌کنم که این آتش‌بس برای طرف اسرائیلی بیشتر ضروری است، چون طرف صهیونیستی همچنان نیروی نظامی اسیر شده دارد و ابهت و قدرتش شکسته شده است همچنین فشار جامعه جهانی علیه آن‌ها زیاد است و فکر می‌کنم این‌ها عوامل و دلایلی است که رژیم صهیونیستی بیشتر به‌دنبال آتش‌بس باشد.

شادی فلسطینی ها

سیدهادی سیدافقهی کاردار سابق ایران در لبنان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان درباره آتش‌بس موقت در نوار غزه گفت: این آتش‌بس به نوعی پیروزی برای مقاومت محسوب می‌شود، برای این که تمام ادعا‌ها و اهدافی که نتانیاهو اول جنگ اعلام کرد هیچکدام محقق نشد.

کاردار سابق ایران در لبنان افزود: آزادی اسیران صهیونیست‌ها و خلع سلاح حماس از اهداف مهم آن‌ها بود که هیچکدامش حتی به صورت نسبی محقق نشد.

وی ادامه داد: از آن طرف حماس مقاومت کرد؛ آن‌ها شهید دادند و خانه‌هایشان ویران شد، اما شرایطشان در آتش‌بس به کرسی نشست و نتانیاهو مجبور شد از شعار‌های غیرقابل تحقق خود عقب‌نشینی کند.

سیدافقهی افزود: صهیونیست‌ها هیچ دستاودی به جز رسوایی و آدم‌کشی و نسل‌کشی نداشتند و  مجبور به آتش‌بس شدند. حماس اعلام کرد که در مقابل هر اسرائیلی ۳ فلسطینی باید آزاد شود و این اتفاق در حال انجام است.

وی تاکید کرد: فرماندهان میدانی رژیم صهیونیستی که در غزه هستند، گفته‌اند اگر قرار بر تصمیمی برای ادامه آتش‌بس یا از سرگیری جنگ باشد، ترجیح ما آتش‌بس است، برای این که هر کاری می‌توانستیم را در این مدت انجام دادیم و ظرفیت خود را تمام کردیم و اهداف خاصی  وجود ندارد. این موضوع میان طرفداران جنگ و طالبان آتش‌بس در سرزمین‌های اشغالی تناقض ایجاد کرده است.

در این ارتباط روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز از تمایل صهیونیست‌ها برای ادامه آتش بس خبر داد و اظهار کرد: ارتش رژیم صهیونیستی نیاز مبرمی به ازسرگیری جنگ در نوار غزه احساس نکرده و از تمدید آتش‌بس در مقابل آزادی تعداد بیشتری از افراد بازداشت‌شده حمایت می‌کند.  

روزنامه عبری زبان هاآرتص گزارش داشت، جنبش حماس موفق شده نشان دهد که در شمال نوار غزه شکست نخورده، گرچه کنترل آن در آنجا آسیب دیده و این جنبش به شدت به دنبال تمدید آتش‌بس است و به قطر اعلام کرده که برای یافتن صهیونیست‌های بیشتری از همان گروهی که در قرارداد ذکر شده، تلاش خواهد کرد.

همچنین هاآرتص نوشت، با وجود اینکه عدم ازسرگیری جنگ خطراتی را با خود به همراه دارد از جمله ساماندهی نیرو‌های حماس و ایجاد تغییراتی در آمادگی ارتش رژیم صهیونیستی، اما ارتش نیز به زمانی برای احیای نیرو‌های خود و تجهیزشان برای گام بعدی نیاز دارد.

در جدیدترین خبر نیز خبرگزاری الجزیره به نقل از شرکت رادیو و تلویزیون رژیم صهیونیستی گزارش داد که تل‌آویو به دنبال تمدید آتش بس غزه است. 

این خبرگزاری به نقل از یک مقام سیاسی صهیونیست گفت که مذاکرات برای توافق جدید به زودی در سطح سیاسی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

گفتنی است، آتش‌بس چهار روزه غزه روز جمعه آغاز شد و پس از آن با میانجیگری مصر و قطر به مدت دو روز دیگر تمدید شد. «عبدالباری عطوان» تحلیلگر جهان عرب می‌گوید رژیم صهیونیستی در طول جنگ متحمل خسارات سنگین در بعد نظامی و سیاسی شده و به هیچ یک از اهداف خود دست نیافته است. 

رژیم صهیونیستی پیش از این مدعی شده بود به محض تمام شدن آتش‌بس چهار روزه، بمباران‌های خود را از سر خواهد گرفت.

نظر شما