شناسهٔ خبر: 63766311 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

۱۵ درصد جراحی های سرطان سینه کشور در شیراز انجام می شود

شیراز-ایرنا-دست اندرکاران دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان در شیراز با اشاره به اینکه بیماران بسیاری از سراسر کشور برای انجام درمان های سرطان به دانشگاه علوم پزشکی شیراز مراجعه می کنند، سهم شیراز را از مجموع جراحی های سرطان سینه کشور، ۱۵ درصد اعلام کردند.

صاحب‌خبر -

رییس دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان در شیراز چهارشنبه در نشست خبری دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان در شیراز، بیماری سرطان را دومین بیماری شایع در دنیا دانست که جوامع بشری را طی سال های اخیر درگیر خود کرده است.

عبدالرسول طالعی آمار جدید ثبت مبتلایان به سرطان در کشور در سال ۱۴۰۱ را ۱۲۰ هزار نفر عنوان کرد و افزود: در سال ۱۴۰۱ ، بیش از دو هزار و ۲۰۰ جراحی انواع سرطان ها در مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز انجام شده است.

او با بیان اینکه از این تعداد، بیش از هزار و ۲۰۰ عمل جراحی مربوط به سرطان سینه بوده است، این میزان را معادل ۱۵ درصد جراحی سرطان سینه کشور برشمرد که در بیمارستان شهید دکتر فقیهی انجام شده است.

طالعی با اشاره به میزبانی برگزاری دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان در دانشگاه علوم پزشکی شیراز به عنوان یکی از دانشگاه های برتر منطقه که از دیرباز به عنوان قطب پزشکی به شمار می رود، مهم ترین هدف برگزاری این رویداد علمی را تبادل علمی بین اساتید و متخصصان دانست که این امر نتیجه پژوهش ها و تحقیقات مراکز علمی در ایران و سراسر دنیا است.

تبیین نقش جراحی در درمان سرطان ها

دبیر علمی دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان در شیراز نیز در این نشست خبری سرطان را یکی از مهم ترین چالش های حوزه سلامت و دومین عامل مرگ و میر در سراسر جهان برشمرد و گفت: پیش بین شده تا سال ۲۰۴۰ میلادی، تعداد موارد ابتلا به سرطان به ۲۸ و ۴ دهم میلیون نفر افزایش یابد و از تعداد، ۸۰ درصد نیاز به عمل جراحی دارند.

صدیقه طهماسبی افزود: همچنین تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۳۰ میلادی، ۴۵ میلیون عمل جراحی سرطان در سراسر جهان انجام می شود و کمتر از ۲۵ درصد بیماران، جراحی سرطان مناسب و به موقع دریافت می کنند.

او ادامه داد: اگرچه جراحی همچنان بهترین روش درمان سرطان است، اما بیشتر سرمایه گذاری ها در درمان سرطان، بر روی درمان های غیر جراحی تمرکز دارد.

دبیر علمی دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان اظهار کرد: بر اساس اخرین آمار مرکز ثبت سرطان شیراز، تعداد موارد جدید سرطان در سال ۱۳۹۸ در استان فارس، ۹ هزار ۶۳۶ مورد بوده است.

او سهم زنان استان را در این آمار، پنج هزار و ۱۰۲ مورد و سهم مردان فارس را نیز چهار هزار و ۵۳۴ مورد برشمرد.

به گفته طهماسبی شایع ترین سرطان ها در کل جمعیت استان در سال ۹۸، به ترتیب شامل سرطان پستان، تیروئید، پوست غیر ملانوما، کولورکتال و پروستات بوده است، افزود: در این بازه زمانی، شایعترین سرطان ها در جمعیت مردان استان نیز شامل پوست غیر ملانوما، پروستات، مثانه، کولورکتال و معده بوده و شایعترین سرطان ها در جمعیت زنان استان نیز شامل پستان، تیروئید، پوست غیرملانوما، کولورکتال و معده بوده است.

برگزاری دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان با حضور ۹سخنران خارجی و ۱۲۵ سخنران داخلی

دبیر اجرایی دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان در شیراز نیز گفت: این کنگره علمی آموزشی، با هدف تبادل نظر بین متخصصان در حیطه های سرطان و بیماری های مرتبط برگزار می شود که تا کنون بیش از ۴۰۰ پزشک در رشته های مختلف مانند جراحی، پاتولوژی و رادیولوژی در این کنگره نام نویسی کرده اند و پیش بینی می شود با استقبال مناسبی مواجه شود.

مجید اکرمی افزود: ۱۲۵ سخنران داخلی و ۹ سخنران خارجی از کشورهای مختلف شامل ژاپن، عمان، ایتالیا، آمریکا، امارات، استرالیا، انگلیس و ترکیه به صورت حضوری و مجازی در این رویداد علمی مشارکت دارند.

دبیر اجرایی دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان اضافه کرد: همچنین چهار کارگاه آموزشی جراحی به صورت زنده، یک روز پیش از آغاز به کار کنگره، در اتاق عمل بیمارستان شهید دکتر فقیهی برگزار می شود.

اکرمی اظهار کرد: در دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان، سه سمپوزیوم مرتبط با موضوع کنگره نیز شامل دستگاه ادراری، تناسلی، زمان بیهوشی در جراحی سرطان ارائه می شود.

دومین کنگره بین المللی جراحی سرطان در شیراز، با حضور اساتید و متخصصانی از ایران و برخی از کشور های دنیا، از پانزدهم تا هفدهم آذر سال جاری در مجتمع فرهنگی رفاهی دانشگاه شیراز برگزار می شود.

نظر شما