شناسهٔ خبر: 51213597 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

درخواست آمریکا و اروپا برای پیگیری کشتار نیروهای امنیتی سابق افغانستان

آمریکا و اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای قتل اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان توسط طالبان را محکوم و خواستار تحقیقات سریع در این باره شدند.

صاحب‌خبر -

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، در بیانیه‌ای که از سوی ایالات متحده، اتحادیه اروپا، استرالیا، بریتانیا، ژاپن و کشورهای دیگر تهیه و توسط وزارت خارجه آمریکا منتشر شده، آمده است: ما عمیقاً نگران گزارش‌های مربوط به قتل‌ و گم شدن اعضای سابق نیروهای امنیتی افغانستان هستیم که توسط دیده‌بان حقوق بشر و دیگران مستند شده است.

این بیانیه می‌افزاید: ما تأکید می‌کنیم که اقدامات ادعایی نقض جدی حقوق بشر و با عفو اعلام شده طالبان در تضاد است.

دیده بان حقوق بشر در اوایل این هفته گزارشی را منتشر کرد و در آن از اعدام و یا ناپدید شدن ۴۷ تن از اعضای سابق نیروهای امنیت ملی افغانستان، سایر پرسنل نظامی، پلیس و ماموران اطلاعاتی خبر داد.

براساس گزارش دیده بان حقوق بشر تمام نیروهای امنیتی سابق افغانستان که کشته و یا ناپدید شده‌اند از جمله افرادی هستند که که از اواسط ماه اوت تا اکتبر (مرداد - مهر) به نیروهای طالبان تسلیم و یا توسط آنها دستگیر شده بودند.

پس از آنکه طالبان تصرف افغانستان را بدست گرفت، نیروهای پلیس افغانستان از ترس آنچه طالبان انجام خواهد داد، پست‌های خود را ترک کردند.

گروه طالبان در تابستان سال جاری و پس از ورود به کابل، فرمان عفو عمومی صادر کرد. ذبیح‌ الله مجاهد سخنگوی طالبان در زمان اعلام این فرمان حتی از بازماندگان قربانیان دو دهه جنگ داخلی این کشور خواست تا این گروه را ببخشند.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/ب

برچسب‌ها:

نظر شما