شناسهٔ خبر: 51215546 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

پروژه جدید طالبان مشخص شد/ بررسی قتل نیروهای امنیتی سابق افغانستان

طالبان یکشنبه شب گزراش دیده بان حقوق بشر در مورد قتل و ناپدید شدن نیروهای امنیتی سابق افغانستان را رد و اعلام کرد که آماده همکاری برای تحقیق در این زمینه است.

صاحب‌خبر -

به گزارش برنا از طلوع نیوز، انعام الله سمنگانی سخنگوی طالبان در واکنش به بیانیه اخیر گزارش دیده‌بان حقوق بشر اعلام کرد که ادعای کشته شدن نظامیان پیشین واقعیت ندارد و طالبان آماده همکاری برای بررسی این ادعاها است.

سمنگانی افزود: ما ادعای کشته شدن نظامیان پیشین را جدا رد می کنیم، هیچ گونه شواهدی در این مورد وجود ندارد. در مجالس بزرگ بین المللی باید مسوولانه و با اسناد صحبت شود، نه بر اساس شایعات و تبلیغات.

واکنش طالبان در حالی عنوان می شود که آمریکا و اتحادیه اروپا و ۲۱ کشور جهان به تازگی با استناد به گزارش اخیر دیده بان حقوق بشر در مورد کشتار و ناپدید شدن نیروهای امنیتی سابق افغانستان بیانیه ای علیه طالبان منتشر کردند.

این بیانیه مشترک از سوی ایالات متحده، استرالیا، بلژیک، بلغارستان، کانادا، دانمارک، اتحادیه اروپا، فنلاند، فرانسه، آلمان، ژاپن، هلند، نیوزیلند، مقدونیه شمالی، پرتغال، رومانیا، اسپانیا، سوئد، سوییس، بریتانیا و اوکراین منتشر شده است.

در بیانیه آمده است: ما تأکید می‌کنیم که اقدامات ادعا شده نقض جدید حقوق بشر است و با عفو عمومی اعلام شده از سوی طالبان در تضاد می‌باشد.

این کشورها از طالبان می‌خواهند که عفو عمومی را در تمام ولایات عملی سازد و اطمینان حاصل کند که تمام نیروهای طالبان آن را رعایت می‌کنند.

براساس گزارش دیده بان حقوق بشر تمام نیروهای امنیتی سابق افغانستان که کشته و یا ناپدید شده‌اند از جمله افرادی هستند که که از اواسط ماه اوت تا اکتبر (مرداد - مهر) به نیروهای طالبان تسلیم و یا توسط آنها دستگیر شده بودند.

پس از آن‌که طالبان کنترل افغانستان را بدست گرفت، نیروهای پلیس پست‌های خود را ترک کردند.

گروه طالبان در تابستان سال جاری و پس از ورود به کابل، فرمان عفو عمومی صادر کرد.
ذبیح‌ الله مجاهد سخنگوی طالبان در زمان اعلام این فرمان حتی از بازماندگان قربانیان دو دهه جنگ داخلی این کشور خواست تا این گروه را ببخشند.

انتهای پیام/ 

بیشتر بخوانید:

  • اتحادیه اروپا به افغانستان برمی‌گردد
  • واکنش تند آمریکا به تصمیم طالبان برای بازگرداندن احکام اعدام و قطع عضو

نظر شما