شناسهٔ خبر: 50141768 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: برنا | لینک خبر

اذعان رابرت مالی به پایبندی ایران به برجام قبل از خروج آمریکا

رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران اذعان کرد ایران تا زمانی که آمریکا از توافق برجام خارج نشده بود، به تعهدات خود در برجام عمل می کرد.

صاحب‌خبر -

به گزارش برنا، نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران که روز چهارشنبه به وقت محلی در اندیشکده کارنگی سخن می گفت، افزود: اگر دولت پیشین آمریکا از برجام خارج نشده بود ما در این نقطه نبودیم.

این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا مدعی شد دولت بایدن پیشنهاداتی را مطرح کرد که اگر ایران وارد مذاکره می شد و به تفاهم می رسیدیم  تمام تحریم هایی که با برجام در تناقض یا ناسازگار بودند، به سرعت لغو می شدند بنابراین از نظر اعتماد سازی این مهمترین اقدامی بود که دولت بایدن می توانست آن را انجام دهد.

رابرت مالی تصریح کرد: مهمترین اقدام اعتماد سازی این بود که ما به ایران بگوییم آماده ایم تمام تحریم های وضع شده در دولت ترامپ را که ناسازگار با برجام بودند، لغو کنیم و این مساله ای است که امروز نیز با آن روبرو هستیم.
نماینده ویژه آمریکا در امور ایران درعین حال برغم اعتراف به نقض برجام از سوی واشنگتن مدعی شد که فکر می کنم ایرانی ها باید انتخاب کنند می خواهند به این مسیر بازگردند یا راه دیگری را انتخاب می کنند.

رابرت مالی مدعی شد که به دلیل مخالفت با ارتباط مستقیم با آمریکا، مذاکرات آنگونه که باید پیش نرفت. مذاکره غیرمستقیم روش مناسبی نبود زیرا باعث بروز سو تفاهم و تاخیر می شد و در طول شش دور مذاکرات ما با تمام این مشکلات مواجه شدیم.

وی در ادامه ادعاهایش گفت که  مذاکرات بسیار خسته کننده و ناامید کننده بود زیرا بدون مذاکرات مستقیم، رفع موانع مشکل است. هنوز امیدواریم که ایرانیها علاقه مند به مذاکره با ما باشند این به معنی امتیاز دادن به آمریکا نیست بلکه به نفع دیپلماسی است و برای بازگشت مشترک متقابل به تعهدات برجامی لازم است.
نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران مدعی شد مذاکرات مستقیم می توانست به کاهش سوء تفاهم ها کمک کند.

وی در عین حال گفت ممکن  بود با وجود مذاکرات مستقیم ما به توافق نرسیم اما می توانستیم به درک مشخص از مواضع خود برسیم.

رابرت مالی مدعی شد ارزیابی آمریکا و همه شرکا و همچنین روسیه و چین و ایران بود که ما به پیشرفت های خوبی دست یافته ایم و به یک درک مشترک نزدیک شده ایم.

وی در ادامه ادعاهای خود افزود: اکنون ما با دولت و یک تیم مذاکره کننده ای مواجه هستیم که می گوید می خواهد اقدامات متفاوتی انجام دهد. اکنون باید ببینیم ارزیابی های ما مبنی بر اینکه به درک مشترک نزدیک شده ایم یا نه هنوز صدق می کند.

رابرت مالی ادعا کرد که هر روز که می گذرد ما یک جواب از ایران دریافت می کنیم و به این نتیجه می رسیم که تیم جدید ایران ممکن است آماده بازگشت نباشد.

نماینده ویژه آمریکا در امور ایران با بیان اینکه بازگشت به برجام هنوز بهترین رویداد است، همچنین افزود احتمال آن وجود دارد که ایران مسیر متفاوتی دیگری را اتخاذ کند. بنابراین لازم است با اسرائیل و سایر شرکای منطقه همکاری کنیم.

وی  درباره بحث تبادل زندانیان با ایران هم گفت که  برای مذاکرات غیر مستقیم با تهران برای آزادی آمریکایی‌های زندانی اقدام می‎ کنیم و  این مذاکرات از مذاکرات برجام جدا است.
رابرت مالی همچنین  از سفر خود طی روزهای آتی به عربستان سعودی، امارات و قطر  خبر داد. 

نظر شما