شناسهٔ خبر: 48654333 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

افزایش ۲۵ درصدی اهداء خون در ملایر

مسئول پایگاه انتقال خون شهرستان ملایر از افزایش ۲۵ درصدی اهداء خون از ابتدای امسال تا مرداد ماه خبر داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از همدان، محمد زند اکبری، مسئول پایگاه انتقال خون شهرستان ملایر با اشاره به اینکه از ابتدای امسال‌ تا ۱۰ مرداد ماه، ۴۱۷۲ نفر برای اهداء خون به این مرکز مراجعه کردند، اظهار داشت: از این تعداد، ۳۶۹۸ نفر شامل ۳۵۵۸ مرد و ۱۵۱ زن موفق به اهداء خون شدند که ۲۲۵۱ نفر اهداء کننده مستمر، ۸۶۶ نفر اهداء کننده با سابقه و ۵۸۱ نفر اهداء کننده بار اولی بودند.

زند اکبری بیان کرد: در مدت مشابه سال گذشته، ۲۸۸۱ نفر شامل ۱۹۱۵ نفر اهداء کننده مستمر، ۱۹۲ نفر اهداء کننده بار اولی و ۶۷۶ نفر اهداء کننده با سابقه، موفق به اهدای خون شدند و از ابتدای سال‌جاری تا ۱۰ مرداد ماه با اهداء یک میلیون و ۷۳۸ هزار سی سی خون، اهدای خون در شهرستان ملایر ۲۵ درصد افزایش یافته است.

او به مراجعه ۱۰ هزار و ۷۷۱ نفر در سال ۹۹ برای اهدای خون اشاره و اضافه کرد: از این تعداد ۹ هزار و ۳۷۱ نفر موفق به اهدای خون شدند که ۸ هزار و ۹۴۷ نفر از آنان مرد و ۴۲۴ نفر زن بودند که با وجود بیماری کرونا و کاهش مراجعات، آمار نسبت به سال۹۸ افزایش یافته است.

زند اکبری با اشاره به اینکه بیشترین مراجعه اهداء کنندگان خون در فصل بهار است و مراجعات در ماه مبارک رمضان کاهش می‌یابد، گفت: با توجه به کمیاب بودن گروه‌های خونی با RH منفی، تعداد اهدا کنندگان این گروه‌های خونی کمتر و نیاز به اهداء خون در گروه‌های خونی منفی بیشتر است.

مسئول پایگاه انتقال خون شهرستان ملایر افزود: اهداء یک واحد خون یعنی ۴۷۰ سی سی، غلظت خون را ۱.۵ تا ۲ واحد کاهش می‌دهد در حالیکه میزان خون‌گیری در حجامت ۴ تا ۷۰ سی سی است بنابراین اهداء خون تأثیر بسیار چشمگیرتری در کاهش غلظت خون دارد.

انتهای پیام/د

نظر شما