شناسهٔ خبر: 48654111 - سرویس ورزشی
نسخه قابل چاپ منبع: اکونیوز | لینک خبر

بهداد سلیمی: وزنه‌برداری ایران شانس صد درصد مدال المپیک است

اقتصاد ایران: قهرمان پیشین وزنه برداری جهان با تاکید بر اینکه شرایط برای کسب مدال المپیک مناسب است، گفت: در یک وزن شانس صد درصدی هستیم اما در وزن دیگر برای نتیجه گیری باید بجنگیم.

صاحب‌خبر -

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به توکیو، مسابقات وزنه برداری بازی‌های المپیک که از هفته گذشته در سالن توکیو اینترنشنال آغاز شد از فردا با برگزاری رقابت‌های دسته ١٠٩ و ١٠٩+ کیلوگرم پیگیری می‌شود؛ تنها اوزانی که وزنه برداری ایران در آنها نماینده دارد و می‌تواند روی عملکردشان برای کمک به بهبود شرایط کاروان ایران کمک کند.

علی هاشمی یکی از دو وزنه بردار ایران در توکیو است که در المپیک ریو هم حضور داشت و به رده هفتم بازی‌ها بسنده کرد. علی داودی اما اولین حضورش در بازی‌ها را تجربه می‌کند با این حال نقطه قوت وزنه برداری و ورزش کشو برای مدال آوری است.

بهداد سلیمی قهرمان پیشین بازی‌های المپیک که این روزها به عنوان یکی از اعضای کادر سرپرستی کاروان ایران در توکیو حضور دارد هم امید زیادی به مدال ایران در وزن ١٠٩+ کیلوگرم دارد.

وی در گفتگو با خبرنگار اعزامی مهر به توکیو گفت: شرایط دو وزنه بردار کشورمان برای حضور در بازی‌های توکیو خوب است، بر اساس وضعیت تمرینی و فهرست شرکت کنندگان در این دو وزن باید بگویم شرایط برای کسب مدال کاملاً مناسب است.

وی ادامه داد: در هر دو وزن این شانس را داریم که صاحب مدال شویم، علی هاشمی وزنه بردار عنوان دار و ۶ دانگی است که تجربه المپیک را هم دارد اما در مجموع شانس علی داودی برای دستیابی به مدال بیشتراست.

سلیمی در مورد وضعیت حریفان هریک از وزنه برداران کشورمان گفت: در وزن ١٠٩ کیلوگرم چند وزنه بردار واقعاً قوی حضور دارند، وزنه برداران رومانی، ازبک و ارمنی از بهترین‌های این دسته به حساب می آیند، علی هاشمی برای نتیجه گیری در حضور این وزنه برداران باید به معنای واقعی بجنگد.

قهرمان فوق سنگین بازی‌های المپیک لندن در همین رابطه ادامه داد: در سنگین وزن (١٠٩+) به غیر از "لاشا تالاخادزه" گرجستانی، سایر وزنه برداران در یک سطح هستند، علی داودی صد درصد شانس این را داردکه بتواند در این گروه و در حضور وزنه بردار گرجستانی مدال نقره بگیرد.

سلیمی با تاکید دوباره بر اینکه در سنگین وزن شرایط برای کسب مدال راحت تر است، تصریح کرد: البته که شرایط روز مسابقه هم تعیین کننده است، اینکه وزنه بردار در اوج باشد و روز، روز او باشد.

وی تاکید کرد: تلاش برای رسیدن به مدال المپیک معطوف به چند ماه نمی‌شود، مدال المپیک نتیجه چند سال تمرین مستمر و حضور متوالی در میادین بزرگ است اما اتفاقات روز مسابقه، استرس، آسیب دیدگی و … مواردی است که در نتیجه گیری از سال‌ها تمرین و ممارست تأثیر می‌گذارد.

سلیمی که خود در المپیک ریو دچار حوادثی شد که دستش را از مدال کوتاه کرد، گفت: تلخ‌ترین اتفاق زندگی ام حداقل در حیطه ورزشی را همانجا تجربه کردم. دیگر فعالیتی در عرصه قهرمانی ندارم اما طبیعی است هر بار که المپیک برگزار شود برای من آن اتفاقات و حاشیه‌ها مرور می‌شود. این روزها هم خیلی زیاد ریو و حوادثش را مرور می‌کنم.

قهرمان پیشین وزنه برداری جهان با تاکید بر اینکه به خاطر کرونا المپیک توکیو کاملاً متفاوت از المپیک‌های قبل مانند المپیک ریو پیگیری می‌شود، در مورد رقابت‌های وزنه برداری این دوره بازی‌ها و سطح آن خاطرنشان کرد: این چند روز که مسابقات برگزار شده، پیگیر نتایج و رکوردها بوده ام، در خیلی از اوزان رکورد جهان و المپیک جابه جا شده است و این نشان می‌دهد وزنه برداران مثل خیلی از ورزشکاران با وجود کرونا و آسیب‌هایی که بابت آن متحمل شده اند، آرامش خود را پیدا کرده اند.

بهداد سلیمی گفت: شاید طی یک سال اول که جهان درگیر پاندمی کرونا بود، آماده سازی ورزشکاران از جمله وزنه برداران با مشکل مواجه بود اما دیگر یاد گرفته اند که در این شرایط چطور کار کنند.

نظر شما