شناسهٔ خبر: 47969407 - سرویس علمی-فناوری
نسخه قابل چاپ منبع: بولتن‌نیوز | لینک خبر

معاون فنی گمرک ایران در گفتگو با بولتن نیوز،

حتی یک دوز واکسن ممنوعه وارد کشور نشده/ همه 6 میلیون و 847 هزار و 800 دوز واکسن را دولت وارد کرده است

معاون فنی گمرک ایران با تأکید بر اینکه حتی یک دوز واکسن ممنوعه کرونا ازجمله فایزر و واکسن انگلیسی از مبادی رسمی کشور وارد نشده است، گفت: 6 میلیون و 847 هزار و 800 دوز واکسن وارد و ترخیص شده که همه را دولت وارد کرده و تاکنون هیچ شرکت خصوصی واکسن وارد نکرده است.

صاحب‌خبر -

گروه اجتماعی: ازآنجاکه تأمین واکسن کرونا برای کشورمان ضرورت دارد هیچ صحبت خاصی در خصوص وارداتش نداریم یعنی وقتی‌که قرار هست به خاطر سلامت مردم وارد بشود، این اتفاق باید بیفتد. دراین‌باره می‌خواهیم با جناب آقای مهندس ارونقی معاون فنی گمرک ایران صحبت کنیم.

ارونقی در پاسخ به این سؤال خبرنگار بولتن نیوز که تاکنون بیشتر چه واکسن‌هایی از کدام کشورها واردشده و آیا تخصیص ارزی که گفتند اتفاق افتاده است یا خیر، گفت: «همان‌طور که مستحضر هستید برای بحث محموله‌های وارداتی که از طرف وزارت بهداشت مصوب شد و از سال 1399 از 15 بهمن‌ماه اولین محموله‌ی واکسن وارداتی از کشور روسیه با برند اسپوتنیک وارد کشور شد. آن محموله حدوداً 20 هزار دوز واکسن وارداتی بود و اولین محموله‌ای بود که وارد کشور شد. بعدازآن ما کلاً 9 محموله‌ی دیگر یعنی مجموعاً 9 محموله از کشور روسیه داشتیم که محموله دوم 100 هزار دوز، محموله‌ی بعدی 200 هزارتا و محموله‌های بعدی هرکدام 100 هزارتا وارد شد، یعنی مجموعاً ما 920 هزار دوز محموله واکسن وارداتی را از کشور روسیه با همان برند اسپوتنیک داشتیم. علاوه بر این ما 8 محموله واکسن وارداتی دیگر از گمرک فرودگاه حضرت امام خمینی داشتیم که این 8 محموله مجموعاً 5 میلیون و 927 هزار و 800 دوز بوده که یک محموله‌اش 250 هزار دوز و دو تا محموله‌ی یک‌میلیون دوزی داشتیم و 700 هزار و 800 دوز یک محموله‌ی دیگرش بوده؛ یک محموله‌ی دیگر یک‌میلیون و 452 هزار دوز؛ و آخرین محموله 27 خردادماه سال جاری وارد کشور شد که دقیقاً یک‌میلیون دوز بود. بعدازآن ما فعلاً واکسن وارداتی نداشتیم گرچه اعلام‌شده که در همین روزها ان‌شاءالله یک‌میلیون دوز دیگر را واردات خواهیم داشت.»

وی افزود: جمع تمامی واکسن‌های وارداتی که طی 17 مرحله‌ وارد شدند، 6 میلیون و 847 هزار و 800 دوز واکسن وارداتی است که ما تاکنون به کشور واردشده و از گمرک ترخیص گردیده است.

ارونقی در ادامه گفت: «مورد دیگر که شما فرمودید بحث تخصیص و تأمین ارزش هست که به دلیل شرایط خاص این محموله‌ها، گمرک نهایت همکاری را داشته و خود شخص من در تمامی این محموله‌ها شخصاً حضور داشتم و کمتر از یک ربع تشریفاتش انجام‌شده در داخل هواپیما این را ارزیابی کردیم و ازآنجا ادامه‌ی مسیر داده با تخصیص و تأمین و هیچ مورد دیگری را ما کار نداشتیم. البته تمامی این واکسن‌ها توسط دولت واردشده؛ یعنی وزارت بهداشت درمان آموزش پزشکی»

وی با تأکید بر اینکه تا الآن هیچ بخش خصوصی‌ای نسبت به واردات واکسن اقدام نکرده است در ادامه تصریح کرد: بحث ترخیص و تأمین را خود بانک مرکزی باید اظهارنظر کند و قطعاً اگر تأمینی اتفاق نمی‌افتاد در خریداری این واکسن‌ها و حمل این‌ها هم دچار مشکل می‌شدیم.

ارونقی در ادامه گفت: «متأسفانه بعضی‌ها در داخل کشور به یکسری بحث‌های حاشیه‌ای دامن می‌زنند موارد ازجمله اینکه «این واکسن‌های خارجی حتماً واکسن فایزر بوده یا واکسن انگلیسی بوده» نه هیچ واکسن ممنوعه‌ای حتی یک دوز هم از مبادی رسمی کشور وارد نشده است؛ عرض کردم من دقیقاً که آنجا حضور دارم 14، 15 نفر افراد و مقامات مسئول از سازمان‌های مختلف حتی نیروی انتظامی، بازرسی کل کشور، سپاه، کل مراجع نظارتی و مراجع مربوطه آنجا حضور دارند و نظارت می‌کنند.»


انتهای پیام/#

نظر شما