شناسهٔ خبر: 47185719 - سرویس بین‌الملل
نسخه قابل چاپ منبع: میزان | لینک خبر

عملیات نظامی آمریکا در افغانستان و کشتار کودکان و غیرنظامیان

آمریکا در حالی مدعی ایجاد ثبات و امنیت در افغانستان است که حملات هوایی این کشور و نظامیان ناتو طی سال‌های اخیر کودکان بسیاری را در افغانستان به کام مرگ کشانده است.

صاحب‌خبر -

خبرگزاری میزان - آمریکا در حالی برای خروج از افغانستان اقدام کرده که نگاهی به حضور ۲۰ ساله این کشور واقعیت‌های تلخی را از این حضور برای مردم افغانستان نشان می‌دهد.

موسسه خیریه «اقدام درباره خشونت‌های مسلحانه»، آماری را درباره میزان کشتار غیرنظامیان در افغانستان منتشر کرده است.

بر اساس این آمار، حدود ۴۰ درصد از غیرنظامیان کشته شده در پی حملات هوایی انجام شده به ویژه از سوی آمریکا یعنی حدود هزار و ۶۰۰ نفر در طول ۵ سال گذشته، کودکان بودند.

آماری که این نهاد خیریه و همچنین سازمان ملل ارائه داده‎اند، نشان می‌دهد که در طول ۵ سال گذشته هزاران کودک افغانستانی در پی حملات هوایی آمریکا کشته و یا مجروح شده‎اند.

به گزارش «ریلایف وب»، بین سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۰ در افغانستان حدود ۴ هزار غیرنظامی بر اثر حملات هوایی کشته و هزار و ۸۵۵ نفر دیگر نیز مجروح شده‎اند. 

بر اساس این آمار، ۴۰ درصد از قربانیان و ۴۴ درصد از مجروحان حملات هوایی در افغانستان را کودکان تشکیل می‌دهند؛ بخش عمده‌ای از این حملات هوایی مرگبار از سوی نظامیان آمریکایی و یا ناتو انجام شده‌‎اند.

درباره آمار کلی غیرنظامیان کشته شده بر اثر حملات هوایی نیز، عامل اصلی حملات هوایی آمریکا و ناتو بوده است.

آمار نشان می‌دهد که در فاصله بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۹ کشتار غیرنظامیان بر اثر حملات هوایی نیرو‌های خارجی به ۳ برابر افزایش یافته است؛ از ۲۴۷ نفر در سال ۲۰۱۷ به ۷۵۷ نفر در سال ۲۰۲۰.

توضیح تعداد بالای کشتار کودکان نیاز به یک زمینه دارد؛ از آنجایی که تعداد نیرو‌های زمینی خارجی در افغانستان طی سال‌های اخیر رو به کاهش گذاشته در نتیجه عملیات‌های هوایی ناتو به طور فزاینده‌ای در کنار حملات هوایی آمریکا افزایش یافته و تجزیه و تحلیل آمار‌ها نشان می‌دهد که این حملات هوایی به خصوص زمانی که در مناطق پرجمعیت انجام شده، در ۵ سال گذشته تاثیرات مخربی بر غیرنظامیان افغانستانی داشته است.

مسیر برای کشته شدن هزار و ۶۰۰ کودک افغانستانی به دلیل حملات هوایی در افغانستان تا حدودی در اواخر سال ۲۰۱۷ هموار شد؛ زمانی که «جیمز متیس»، وزیر دفاع وقت آمریکا اعلام کرد قوانین برای حملات هوایی آمریکا علیه طالبان محدودتر شده است و این امر به نیروی هوایی آمریکا اجازه می‌داد تا حملات هوایی بیشتری را در افغانستان انجام دهد؛ این موضوع نیز تا حدودی به تصمیم ترامپ مبنی بر «لغو محدودیت‌ها و افزایش اختیارات نظامیان آمریکایی در افغانستان»، بر می‌گردد.

در دو سال پس از این تصمیم، آمریکا حملات هوایی خود را به بیشترین میزان رساند به گونه‌ای که روزانه ۲۰ حمله هوایی انجام داد.

آمار موسسه «اقدام درباره خشونت مسلحانه» تایید می‌کند که این حملات هوایی مرگبارترین سال را برای کودکان افغانستانی رقم زد؛ در سال ۲۰۱۸ حدود ۲۳۶ کودک افغانستانی در پی حملات هوایی جان خود را از دست دادند که این رقم افزایشی ۸۵ درصدی در مقایسه با سال پیش از آن داشت.

این افزایش حملات هوایی، نرخ کشتار کودکان در سال ۲۰۱۸ را به کشته شدن ۴ کودک در هر ۳ روز رساند.

انتهای پیام/

نظر شما