شناسهٔ خبر: 56434101 - سرویس استانی
نسخه قابل چاپ منبع: ایرنا | لینک خبر

مراتب ثبت ملی محوطه باستانی قره‌حسنلو به استاندار اردبیل ابلاغ شد

اردبیل - ایرنا - سرپرست اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل از ابلاغ مراتب ثبت ملی محوطه باستانی قره‌حسنلو نمین به استاندار اردبیل خبر داد.

صاحب‌خبر -

به گزارش ایرنا از میراث‌ فرهنگی اردبیل، فردین عینی روز شنبه با اعلام این خبر اظهار کرد: وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی طی نامه‌ای مراتب ثبت محوطه باستانی قره حسنلو نمین در فهرست آثار ملی ایران را به استاندار اردبیل ابلاغ کرد.

به گفته وی ، در بخشی از این نامه آمده است: اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت وزارت میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی است و هرگونه دخل و تصرف یا اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب با تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات‌های اسلامی، تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات‌های قانونی خواهد شد.

وی ادامه داد: در این نامه بر مرمت و بازسازی اثر صرفا با تایید و نظارت این وزارت تاکید شده است.

محوطه باستانی قره‌حسنلو نمین با شماره ۳۳۸۰۴ در تاریخ ۱۹ مردادماه ۱۴۰۱ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است ، این محوطه در شهرستان نمین قرار دارد که یک بنای آیینی با آثاری نظیر چهار تدفین و اشیای فلزی با قدمت ۲ هزار ساله و مربوط به دوره اشکانی از این محوطه به دست آمده است.

شهرستان نمین در ۳۰ کیلومتری شرق اردبیل قرار گرفته و حدود ۹۰ محوطه و تپه تاریخی و باستانی دارد.

نظر شما