شناسهٔ خبر: 54185372 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: باشگاه خبرنگاران جوان | لینک خبر

موفقیت کشاورز نمونه و ملی فارس؛

کشف اولین ارقام و پایه‌های پسته مقاوم به خشکی و شوری ایران

علی جوکار کمال آبادی از کشاورزان نمونه شهرستان سروستان فارس که چندی پیش به عنوان کارگر نمونه ملی تقدیر شد، طرحی ارائه کرده که این طرح قادر است کره زمین را از بحران آب و هوایی موجود نجات دهد.

صاحب‌خبر -

علی جوکار کمال آبادی اهل شهرستان سروستان استان فارس و یکی از کشاورزان نمونه این شهرستان که به عنوان کارگر نمونه ملی انتخاب و در مراسمی در تهران با حضور رئیس جمهور تقدیر شد، معتقد است که این طرح قادر است تغذیه و امنیت غذایی ۸۵ میلیون ایرانی را نیز تضمین کند.

جوکار کمال آبادی که به همراه وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دیگر کارگران نمونه ملی به دیدار رهبر معظم انقلاب نیز مشرف شده اند، حداقل ۲۲ سال کار و تحقیق و پژوهش عملی مستمر و شبانه روزی را در کارنامه خود دارد و موفق به ثبت اولین پایه و ارقام مقاوم به کم آبی و شوری پسته ایران با قابلیت کشت دیم شده است.

ارائه لایحه طرح تولید هفت میلیون تن پسته سالم دیم و اشتغال ۱۰ میلیون نفر در حدود ۴۵۰ شهرستان کشور، از دیگر موفقیت‌های این کشاورز نمونه ملی است.

در طرحی که این کشاورز نمونه ملی ارائه داده است ایجاد همزمان آبخیزداری و تغذیه سفره‌های آب زیر زمینی، جاری شدن همیشگی رودخانه‌ها به سوی دریاچه‌های خشک و بهبود تغذیه ۸۵ میلیون ایرانی و امنیت غذایی و بهداشتی دیده شده است.

به گفته جوکار در این طرح بیش از ۲۰ میلیون هکتار جنگل ایجاد شده با صد‌ها موهبت زیست محیطی و کمترین هزینه که در نوع خود کم نظیر است.

این کشاورز نمونه ملی معتقد است با این طرح ایران و سپس با کپی برداری، تمام کره زمین از وضعیت بد آب و هوایی، گرمایش زمین خشکسالی ها، طوفان‌ها و ... خارج می‌شود.

لازم به ذکر است جوکار کمال آبادی ۵۳ ساله از اهالی روستای کمال آباد سروستان فارس و دارای فوق لیسانس رشته‌های ریاضی و الهیات است.

او کاشف اولین ارقام و پایه‌های پسته مقاوم به خشکی و شوری ایران طی چند دهه تحقیق مستمر با قابلیت کشت دیم است.

جوکار همچنین طراحِ چگونگی تولید ۷ میلیون تن پسته دیم در حداقل ۴۵۰ دشت از ۶۰۰ دشت کشور با اشتغال ده میلیون نفر در فاز اول با کمترین هزینه باشد.

طرح جوکار مبنی بر خط بطلان بر خشکسالی، کم آبی و گرمایش و معضلات عدیده دیگر در ایران و سپس در کره زمین به کمسیون کشاورزیِ مجلس و وزارت جهاد کشاورزی، دولت و وزارت تعاون، کار و رفاه ارائه شده است.

آبخیزداری و تقویت سفره‌های زیر زمینی، روان شدن آب در بستر رودخانه‌ها و دریاچه‌ها در تمام طول سال از جمله ویژگی‌های این طرح است.

لازم به ذکر است علی جوکار کمال آبادی کشاورز نمونه، فعال در حوزه آب ایران و نخبه ملی نیز می‌باشد شد.

نظر شما