شناسهٔ خبر: 51169877 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: روزنامه ستاره‌صبح | لینک خبر

در هفته گذشته در بازار صورت گرفت

قیمت دلار تحت تأثیر مذاکرات به جای کاهش افزایش یافت!

اشاره: دور هفتم مذاکرات برجام روز دوشنبه 8 آذر شروع شد. ازآنجاکه اخبار ضد و نقیض درباره نتیجه مذاکرات منتشر می‌شد بازار به این مذاکرات بی‌اعتماد بود و روند افزایش دلار و طلا ادامه پیدا کرد. در مقابل شاخص بورس باز هم سقوط کرد. طی این هفته دلار همسو با روند مذاکرات برجام نوسان داشت و قیمت آن با اخبار مثبت کاهش و با اخبار منفی افزایش یافت. نهایتاً تا روز چهارشنبه قیمت دلار ۰.۸درصد رشد و بالعکس بهای یورو ۰.۴درصد کاهش یافت. قیمت‌ها در بازار طلا نوسان زیادی نداشت و بازدهی طلای ۱۸عیار به مثبت ۰.۷درصد و سکه امامی به منفی ۰.۲درصد رسید. در این بین بورس بیش‌ترین واکنش را به اخبار مذاکرات نشان داد و معاملات این هفته را با افت ۳.۹درصدی به پایان رساند.

صاحب‌خبر -

دلار در انتظار آخرین نشست دور هفتم 
دلار روز جمعه هم‌زمان با برگزاری نشست پایانی کمیسیون مشترک برجام در معاملات پشت خطی روند صعودی پیش‌گرفته و تا ۲۹۶۰۰تومان پیشروی کرده است. 
دلار در هفته‌ای که گذشت، تحت تأثیر شروع مذاکرات دور هفتم برجام چند بار رفتارگرا داشت؛ قیمت دلار پیش از مذاکرات تا ۲۹۵۵۰تومان بالا رفته بود اما روز سه‌شنبه تحت تأثیر برگزاری مذاکرات و خوش‌بینی طرفین به روند آن، به سطح ۲۸۹۵۰تومان عقب‌نشینی کرد و از اواخر هفته با حاصل نشدن انتظارات مثبت، دوباره افزایش یافت.
درحالی‌که پس از اتمام اولین نشست، مسئولان نسبت به پیشرفت و روند مثبت مذاکرات ابراز امیدواری می‌کردند، طی دو روز گذشته اخباری منتشرشده که از بروز اختلافی بین طرفین برجام خبر می‌دهد.

اظهارات ضدونقیض برجامی
 روز پنج‌شنبه ایران متن پیشنهادی خود را در قالب دو موضوع لغو تحریم‌های ظالمانه و مسائل هسته‌ای در وین تحویل داد؛ به گفته مشاور هیات مذاکراتی ایران در وین، پیشنهادها بر لزوم رفع عملی تحریم‌های آمریکا تأکید دارد. موضع آمریکا همچنان مانعی بر سر دست‌یابی به یک توافق است و می‌خواهد بخشی‌ از تحریم‌های اصلی را حفظ کند.
در این رابطه باقری، مذاکره‌کننده ارشد ایران اعلام کرده که هنوز سند سوم را به طرف‌های مقابل در برجام تحویل نداده‌ایم، ایران در سند سومی که به طرف‌های مقابل در برجام ارائه می‌شود درباره مدت راستی آزمایی از رفع تحریم‌ها، نقطه نظرات و پیشنهادهای را بیان می‌کند.
همچنین این مقام مسئول در مصاحبه‌ای اظهار کرده که توپ در زمین آمریکا است نه ایران؛ وی در ادامه تأکید کرده که ایران کاملاً صراحت دارد درباره برنامه موشکی خود وارد مذاکره نمی‌شود.
در این بین خبری از سوی پایگاه میدل‌ایست‌آی منتشر شد که ادعا کرده هیات مذاکره‌کننده ۱+۴ که در حال انجام مذاکرات رودررو با ایران در وین هستند، با یکدیگر به اختلافاتی برخورده‌اند.  به گزارش این رسانه، در نشست روز گذشته ایران در واکنش به قرائت بیانیه رابرت مالی، رئیس هیات آمریکایی، از سوی یک کشور اروپایی معترض شده و گفته که آمریکا جزو گفت‌وگوها نیست و سپس خطاب به حاضران در اتاق گفته: "ما را تهدید نکنید." از طرف دیگر گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه با فرانس‌۲۴ گفته که ایران باید به بازرسان این نهاد بین‌المللی «دسترسی بی‌قید و شرط» بدهد و اگر این کار را انجام ندهد مشکل ایجاد خواهد شد.

تغییر مسیر دلار با اخبار جدید از وین
اگرچه انتظار می‌رفت دلار به مسیر نزولی که با شروع مذاکرات پیش‌گرفته بود ادامه دهد، اما این اخبار بار دیگر انتظارات افزایش را بالا برد و مسیر دلار را تغییر داد؛ تحت تأثیر فضای پیش‌آمده، خرید‌ها شدت گرفت و نهایتاً دلار در بازار نقدی دیروز تا ۲۹۴۵۰تومان بالا رفت و امروز هم‌زمان با برگزاری آخرین نشست دور هفتم، در معاملات پشت خطی تا ۲۹۶۰۰تومان پیشروی کرده است.
حالا معامله‌گران برای تعیین موقعیت خود در بازار منتظر نتیجه این نشست هستند؛ اگر مذاکرات وین حامل سیگنال‌های مثبت باشد و بتواند انتظارات افزایشی را کنترل کند، همچنان می‌توان به کاهش قیمت دلار امید‌وار بود.
برگرفته از اقتصاد آنلاین 

نظر شما