شناسهٔ خبر: 49698060 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: پارسینه | لینک خبر

آمادگی هند برای ارسال فوری واکسن‌هایی که به ایران تعهد داده بود

وزیر خارجه هند در دیدار با امیرعبداللهیان در نیویورک ضمن دعوت مجدد از همتای ایرانی برای سفر به دهلی نو، آمادگی دولت متبوعش را برای ارسال فوری واکسن‌هایی که به ایران تعهد داده بود اعلام کرد.

صاحب‌خبر -
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که شب گذشته در رأس هیأتی وارد نیویورک شد، در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک، امروز (سه‌شنبه) با «سوبرامانیام جایشانکار» وزیر امور خارجه هند دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار طرفین ضمن مرور روابط دوجانبه و تبادل نظر در خصوص مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی، بر ضرورت گسترش رایزنی‌ها برای ارتقای روابط تجاری و نهایی کردن مذاکرات در جریان در خصوص تامین واکسن تأکید کردند.

در این دیدار ضمن گفتگو در خصوص آخرین وضعیت افغانستان، بر ضرورت تحقق اراده مردم و تشکیل دولت فراگیر و اجتناب از دخالت خارجی تأکید شد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار ضمن اعلام آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای همکاری و برگزاری کمیسیون‌های مشترک کنسولی و اقتصادی، بر ضرورت نهایی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور و همکاری در حوزه انرژی تأکید کرد.

جایشانکار وزیر امور خارجه هند نیز در این دیدار آغاز روند عضویت ایران در سازمان همکاری شانگ‌های را تبریک گفت و از وزیر امور خارجه کشورمان برای سفر به دهلی نو مجددا دعوت کرد.

وی همچنین آمادگی دولت متبوع خود را برای ارسال فوری واکسن‌های تعهد شده و در حال مذاکره اعلام کرد.

گفتنی است پیش از این قرار بود هند اقدام به ارسال واکسن به ایران کند که اعلام شد به دلیل نیاز داخلی این کشور و به دستور مقامات قضایی این کشور از ارسال واکسن به ایران جلوگیری شد. سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در همین خصوص دلیل انصراف هند از فروش واکسن کرونا به ایران را نیاز به واکسن به دلیل افزایش شیوع بیماری در این کشور عنوان کرد.

نظر شما