شناسهٔ خبر: 49579308 - سرویس اقتصادی
نسخه قابل چاپ منبع: افکارنیوز | لینک خبر

قیمت میوه و تره بار در بازار/ هندوانه گران شد

دارایی نژاد گفت: با توجه به تنوع میوه های تابستانه و عرضه میوه نوبرانه پاییز پیش بینی می شود که قیمت میوه طی یک ماه آینده تغییری نداشته باشد.

صاحب‌خبر -

مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار  با اشاره به علل گرانی اخیر قیمت هویج در بازار اظهار کرد: افزایش هزینه های تولید نظیر بذر، اجاره زمین، پلاستیک، گونی کنفی و کرایه حمل از جمله دلایل نوسان قیمت هویج در بازار به شمار می رود. به عنوان مثال امسال قیمت بذر هویج رقمی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان و بعضا بذرهای خارجی تا ۴۰ میلیون تومان بوده است.

او قیمت کنونی هویج را ۱۱ تا ۱۴ هزار تومان اعلام کرد و افزود: بنابر رصدهای میدانی بالای ۲۰۰ هکتار هویج در دزفول کشت شده که اواخر برج ۹ به دست می آید که با این وجود پیش بینی می شود که قیمت هویج از این محدوده بالاتر نخواهد رفت.

هندوانه گران شد

دارایی نژاد کاهش یک سوم تولید هندوانه نسبت به سال قبل و پایان عرضه محصول از برخی استان ها را از علل گرانی این محصول اعلام کرد و گفت: هم اکنون عرضه هندوانه اراک رو به پایان است و صرفا محصول از همدان و فارس عرضه می شود که هندوانه فارس صرفا برای صادرات است.

این مقام مسئول قیمت هر کیلو هندوانه استان فارس سرزمین را ۸ تا ۹ هزار تومان اعلام کرد.

او قیمت هر کیلو انجیر زرد را ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو انجیر سیاه ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان، انگور بی دانه قرمز ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، انگور بی دانه سفید ۱۰ تا ۱۸ هزار تومان، انگور عسگری ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، انگور کندری ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، آلو سانترال ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، پسته تازه ۶۰ تا ۱۰۰ هزار تومان، خیار اصفهان ۴ تا ۷ هزار تومان، خیار بوته ای ۶ تا ۱۰ هزار تومان و خیار گلخانه ۶ تا ۱۰ هزار تومان است.

محصول قیمت هر کیلوگرم
انجیر زرد ۱۰ هزار تا ۲۵ هزار تومان
انجیر سیاه ۱۰ هزار تا ۲۵ هزار تومان
انگور بیدانه قرمز ۱۵ هزار تا ۲۵ هزار تومان
انگور بیدانه سفید ۱۲ هزار تا ۱۸ هزار تومان
انگور رطبی  ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار تومان
انگور عسگری ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار تومان
انگور کندری  ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار تومان
آلو سانترال ۱۵ هزار تا ۲۵ هزار تومان
پسته تازه ۶۰ هزار تا ۱۰۰هزار تومان
توت فرنگی گلخانه ۳۰ هزار تا ۴۵ هزار تومان
خیار اصفهان ۴ هزار تا ۷ هزار تومان
خیار بوته ای ۶ هزار تا ۱۰ هزار تومان

دارایی نژاد ادامه داد: در حال حاضر هر کیلو سیب ۲ رنگ با نرخ ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، سیب گلاب پاییزه ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان، شلیل شبرنگ ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، شلیل سیبی ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان، شلیل شمس ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، گلابی بیروتی ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان، گلابی شاه میوه ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان، هلو انجیری ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان، هلو زعفرانی ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان، لیموشیرین ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان، انار پیش رس ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، طالبی ۶ تا ۹ هزار تومان و خربزه ۷ تا ۸ هزار تومان در میدان مرکزی و با احتساب حداکثر ۳۵ درصد سود در خرده فروشی ها باید عرضه شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان قیمت کنونی هر کیلو انبه را ۳۵ هزار تومان، موز ۲۰ تا ۲۳ هزار تومان و هر کارتن آناناس ۶ تا ۹ تایی بسته به نوع و کیفیت ۷۵۰ تا ۸۵۰ هزار تومان اعلام کرد.

محصول قیمت هر کیلوگرم
سیب ۲ رنگ ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان
سیب گلاب پاییزه ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان
شاه پسند ۴ تا ۸ هزار تومان
شلیل شبرنگ ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان
شلیل شبرنگ سیبی  ۱۰ تا ۲۰ هزار تومان
شلیل شمس ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان
طالبی ۶ تا ۹ هزار تومان
گلابی بیروتی ۲۰ تا ۳۰هزار تومان
گلابی شاه میوه ۲۰ تا ۳۰ هزار تومان
موز ۲۰ تا ۲۳ هزار تومان
انبه ۳۵ هزار تومان
هلو انجیری ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان
خربزه ۷ تا ۸ هزار تومان

او ادامه داد: با توجه به انتقادی که نسبت به رنگ آوری و سبززدایی نارنگی با گاز اتیلن به دلیل به خطر افتادن سلامت مردم داشتیم، در اتحادیه باغداران و کشاورزان قرار شد باغداران از ابتدای مهر اقدام به برداشت نارنگی و از ۲۰ آبان اقدام به برداشت پرتقال کنند که این موضوع جای تشکر دارد.

به گفته دارایی نژاد، امسال ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن پرتقال و نارنگی در مازندران تولید می شود که به دلیل فراوانی محصول باید تمهیداتی برای صادرات اتخاذ شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی قیمت هر کیلو بادمجان دلمه ای را ۳  تا ۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو بادمجان قلمی ۴ تا ۷ هزار تومان، بامیه ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان، پیاز شیری ۴ تا ۵ هزار تومان، پیاز زرد ۴ تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان، سیب زمینی ۳ تا ۵ هزار تومان، فلفل دلمه سبز ۵ تا ۹ هزار تومان و فلفل دلمه گلخانه ای ۶ تا ۱۰ هزار تومان است.

محصول قیمت هر کیلوگرم
بادمجان دلمه ای ۳ تا ۵ هزار تومان
بادمجان قلمی ۴ تا ۷ هزار تومان
بامیه ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان
پیاز شیری ۴ تا ۵ هزار تومان
پیاز زرد ۴ تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان
سیب زمینی ۳ تا ۵ هزار تومان
فلفل دلمه سبز ۵ تا ۹ هزار تومان
فلفل گلخانه ۶ تا ۱۰ هزار تومان

او ادامه داد: در حال حاضر هر کیلو کاهو پیچ سالادی با نرخ ۷ تا ۱۰ هزار تومان، کاهو رسمی ۵ تا ۸ هزار تومان، کلم سفید ۴ تا ۵ هزار تومان، کلم قرمز ۵ تا ۸ هزار تومان، گل کلم ۷  تا ۱۰ هزار تومان، گوجه فرنگی ۳ تا ۵ هزار تومان، لوبیا سبز ۷ تا ۱۰ هزار تومان، لیموترش سنگی ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان و لیموترش میناب ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان در میدان مرکزی و با احتساب سود منطقی در مغازه ها عرضه می شود.

دارایی نژاد قیمت هر کیلو سبزی جور( پلو،آش و قورمه) را ۵  تا ۷ هزار تومان و سبزی خوردن را ۵ تا ۸ هزار تومان اعلام کرد.

محصول قیمت هر کیلوگرم
کاهو پیچ سالادی ۷ تا ۱۰ هزار تومان
کاهو رسمی ۵ تا ۸ هزار تومان
 کلم سفید ۴ تا ۵ هزار تومان
کلم قرمز ۵ تا ۸ هزار تومان
گل کلم ۷ تا ۱۰ هزار تومان
گوجه فرنگی ۳ تا ۵ هزار تومان
لوبیا سبز ۷ تا ۱۰ هزار تومان
لیموترش سنگی ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان
لیموترش میناب ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان
هویج ۱۰ تا ۱۴ هزار تومان
سبزی جور ۵ تا ۷ هزار تومان
سبزی خوردن ۵ تا ۸ هزار تومان

این‌مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه هیچ از محصولات نداریم، تصریح کرد: با توجه به تنوع میوه های تابستانه و عرضه میوه نوبرانه پاییز پیش بینی می شود که قیمت طی یک ماه آتی تغییری نداشته باشد.

 

نظر شما