شناسهٔ خبر: 45954088 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: تقریب | لینک خبر

كارشناس مسائل غرب آسیا:

سفر وزیر امور خارجه عراق به ایران درزمینه اقدامات نیروهای آمریکایی است

كارشناس مسائل غرب آسیا بیان کرد: با توجه به اینکه حدود یک ماه قبل، سفری از سوی وزیر امور خارجه عراق به ایران صورت گرفته بود، به نظر می رسد این سفر در خصوص فعل و انفعالات مربوط به نیروهای آمریکایی در عراق است.

صاحب‌خبر - به گزارش حوزه سایر رسانه ها خبرگزاری تقریب، مجتبی امانی، کارشناس مسائل غرب آسیا در مصاحبه تلفنی با رادیو گفت‌وگو در خصوص دلایل و اهمیت سفر فوآد حسین وزیر امور خارجه عراق به ایران، با اشاره به سفر دوم وزیر امور خارجه عراق به ایران که در کمتر از یک ماه صورت گرفت، گفت: در کنار مسائل مختلف سیاسی، اقتصادی و فرهنگی که بین ایران و عراق وجود دارد و گسترش آن‌ها مستلزم این‌گونه سفرهاست، نخستین مسئله‌ای که در خصوص این سفر به ذهن تبادل می شود، حمله آمریکایی ها به برخی پایگاه ها در مرز سوریه و عراق است.
 
وی به ادعای آمریکایی ها در خصوص حمله به پایگاه های سوریه اشاره و بیان کرد: آن‌ها مدعی هستند این پایگاه ها مربوط به نیروهای وابسته به ایران است. آمریکایی ها همچنین اعلام کردند این حمله در پی حمله خمپاره ای به سفارت خانه و نیروهای آمریکایی در عراق صورت گرفت که ایالات متحده مدعی شد این حملات توسط نیروهای حامی ایران انجام گرفته است.
 
این کارشناس مسائل غرب آسیا عنوان کرد: در چنین شرایطی نیاز است دو طرف ایران و عراق اطلاعات خود را تبادل کنند و برای آینده و چگونگی پاسخ دادن به این حملات برنامه‌ریزی کنند.
 
وی در ادامه با اشاره به گمانه زنی ها درباره دلایل این سفر بیان کرد: با توجه به اینکه حدود یک ماه قبل، سفری از سوی وزیر امور خارجه عراق به ایران صورت گرفته بود، به نظر می رسد این سفر کاملاً در خصوص فعل و انفعالات مربوط به نیروهای آمریکایی در عراق است.
 
امانی تصریح کرد: آمریکا قصد ندارد خروج آن‌ها از عراق به این‌گونه قلمداد شود که ناشی از فشار ایران و نیروهای وابسته به ایران بوده است و آمریکا به طور طبیعی قصد دارد این مسئله را کتمان کند.
 
انتهای پیام/
 
 

نظر شما