شناسهٔ خبر: 44204267 - سرویس فرهنگی
نسخه قابل چاپ منبع: مهر | لینک خبر

آیت الله سید محمدتقی مدرسی:

فرهنگ، اقتصاد و سیاست سه رکن مهم رسیدن انسان به استقلال است

آیت الله سید محمدتقی مدرسی در سخنانی رسیدن انسان‌ها به استقلال فرهنگی، استقلال اقتصادی، استقلال سیاسی را جز ارکان سه گانه و مهم انسان در رسیدن به استقلال دانست.

صاحب‌خبر -
به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله سید محمدتقی مدرسی، از مراجع تقلید شیعیان در سخنرانی هفتگی خود که به صورت تلویزیونی پنج شنبه از دفتر کربلای ایشان برگزار شد، گفت: برای زندگی عزتمندانه، انسان باید در زمینه‌های فرهنگ، اقتصاد و سیاست مستقل باشد چرا که خداوند متعال انسان را با عزت نفس و کرامت خلق کرده است.

وی ادامه داد: انسان از بدو تولد، تحت فشارها و شرایط مختلف قرار داشته که این ویژگی استقلال از او گرفته شود ولی انسان باید مراقب باشد و همواره باید برای حفظ کرامت خود با توکل بر خداوند متعال و قدم برداشتن در راه استقلال، تلاش کند.

این مفسر قرآن در ادامه سه رکن مهم رسیدن انسان به استقلال را برشمرد و گفت: اولین رکن استقلال انسان، استقلال فرهنگی است که با فرهنگ پاک توحید محقق می‌شود و فرد به کمک آن آزادی و کرامت خود را حفظ می‌کند. بنابراین مؤمن باید با تفقه در دین و تدبر در قرآن کریم و روایات به این فرهنگ پاک و خالص دست یابد.

این مجتهد شیعی استقلال اقتصادی و استقلال سیاسی را دو رکن دیگر رسیدن انسان به استقلال دانست و اظهار کرد: رکن دوم استقلال انسان در استقلال اقتصادی است، ملتی که در اقتصاد به خودکفایی رسیده باشد و غذا و داروی مورد نیاز را خود تولید و تأمین کند، در برابر هیچ فشاری خم نخواهد شد. تحقق این امر با عدم اتکا به صنعت نفت و نیز توسعه بخش کشاورزی و صنعت، امکان‌پذیر خواهد بود. و همچنین به کار گرفتن فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف در حرکت چرخ اقتصاد ملی تأثیر بسیاری خواهد داشت.

وی در پایان گفت: سومین رکن استقلال انسان در استقلال سیاسی است که استقلال سیاسی جز با عزت نفس، همت و قدرت دفاع از خود، محقق نخواهد شد. در جهان امروز حق گرفتنی است و هر ملتی با قدرت و عزت باید از حقوق مسلم خود دفاع کند.

نظر شما