شناسهٔ خبر: 42804992 - سرویس سیاسی
نسخه قابل چاپ منبع: سرپوش | لینک خبر

سیاست خارجی

سخنگوی وزارت امور خارجه: پاسخ ایران به هرگونه یاغیگری آمریکا کوبنده خواهد بود

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان می‌گوید: بر اساس حق "دفاع مشروع" که یک حق شناخته شده در حقوق و نظام بین‌الملل است، پاسخ ایران به هرگونه سرکشی و یاغیگری آمریکا علیه کشورمان، کوبنده و بدون لحظه‌ای تردید خواهد بود.

صاحب‌خبر -

سعید خطیب زاده، در گفتگو با ایسنا در پاسخی به سوالی در خصوص استفاده ایران از ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد در برابر اقدامات احتمالی ایالات متحده آمریکا علیه کشورمان باتوجه ادعا و اصرار این کشور مبنی بر برگشت تحریم های پیشین شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران، با بیان اینکه حق دفاع مشروع یک حق شناخته شده در حقوق و نظام بین الملل است، خاطرنشان کرد :اگر حاکمیت ملی و کیان کشوری به هر نحوی از انحاء مورد تجاوز قرار بگیرد، مسلماً هر کشوری من جمله ایران میتواند از این حق مشروع که یک حق مسلم شناخته شده است برای دفاع از خود استفاده کند.

وی تأکید کرد:در خصوص آمریکا نیز پیغام روشن است، جواب ایران به هرگونه سرکشی و یاغی گری ایالات متحده آمریکا کوبنده و بدون لحظه ای تردید خواهد بود.

در بند ۵۱ منشور سازمان ملل تاکید شده است:در صورت وقوع حمله مسلحانه علیه یک عضو ملل متحد تا زمانیکه شورای امنیت اقدام لازم برای حفظ صلح و امنیت بین المللی را به عمل آورد هیچیک از مقررات این منشور به حق ذاتی دفاع از خود، خواه فردی یا دسته جمعی لطمه ای وارد نخواهد کرد. اعضاء باید اقداماتی را که در اعمال این حق دفاع از خود به عمل می آورند فوراً به شورای امنیت گزارش دهند. این اقدامات ابداً در اختیار و مسئولیتی که شورای امنیت بر اساس این منشور دارد و براساس آن برای حفظ و اعاده صلح و امنیت بین المللی و در هر موقع که ضروری تشخیص دهد اقدام لازم به عمل خواهد آورد تاثیری نخواهد داشت.

نظر شما